Podczas prowadzenia własnej firmy transportowej liczy się przede wszystkim pełna ewidencja czasu pracy kierowców oraz optymalizacja tras. W ten sposób zmniejszasz koszty prowadzenia działalności i jednocześnie możesz skutecznie obniżyć ceny świadczonych usług transportowych bez ryzyka zmniejszenia zysków przedsiębiorstwa.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 roku pracodawcy muszą prowadzić pełną ewidencję czasu pracy swoich pracowników. Tygodniowy czas pracy kierowcy zawodowego to maksymalnie 60 godzin. Jeśli ewidencja czasu pracy kierowców wykazałaby większą liczbę – wiążę się to z nałożeniem wysokiej kary.
Przepisy przewidują możliwość weryfikowania czasu pracy kierowców zawodowych na kilka sposobów. Najpopularniejsze to:
Są też inne sposoby na weryfikację czasu pracy kierowcy np. analiza godzin na rachunkachi fakturach za tankowanie, a także montaż systemu GPS, który w czasie rzeczywistym analizuje, kiedy kierowca porusza się firmowym pojazdem.
Właściciele firm transportowych mogą skutecznie weryfikować czas pracy swoich kierowców zarówno z użyciem tradycyjnych form ewidencji, jak i tych nowoczesnych – elektronicznych.
Kluczowe elementy składające się na ewidencję czasu pracy kierowców to:
Warto też dodać, że do ewidencji czasu pracy kierowcy zalicza się też nieusprawiedliwione nieobecności pracownika. Pamiętaj, że prowadzenie ewidencji wymaga skrupulatnościi precyzji. Błędy w odczytach z tachografu lub wykresówki mogą skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.
Aktualne przepisy wskazują, że czas pracy kierowcy zawodowego to 8 godzin na dobęi 40 godzin w pięciodniowym trybie pracy. Wyjątek to stosowanie zrównoważonego czasu pracy. Takie rozwiązanie pozwala na wydłużenie podstawowego wymiaru czasu pracyo 12 godzin na każdą dobę, ale z zachowaniem 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku.