Zamknij

Chroń swoją skórę przed słońcem

Artykuł Sponsorowany + 14:11, 05.06.2024 Aktualizacja: 14:11, 05.06.2024

Słońce niewątpliwie ma dobroczynny wpływ na skórę poprzez stymulowanie wytwarzania odpowiedniej ilości witaminy D. Jednak promieniowanie UV szkodzi naszej skórze, dlatego warto wiedzieć, jak chronić ją przed jego niszczącym działaniem. 

Szkodliwe promieniowanie — dlaczego należy chronić skórę przed słońcem?

Promieniowanie słoneczne dzieli się na promieniowanie UVA, UVB i UVC - ostatnie z nich nie dociera do powierzchni Ziemi. Promienie UVB, które stanowią około 5% wszystkich promieni UV oddziałujących na naszą skórę. To właśnie one odpowiedzialne są za rumień, zwany potocznie poparzeniem słonecznym. Reakcja jest  gwałtowna i nieprzyjemna, która może wiązać się nie tylko z chwilowym bólem, ale również mieć długoterminowe skutki. 

Równie szkodliwe dla skóry są promienie UVA stanowiące aż 95% promieniowania, z którym mamy codziennie do czynienia. Istotne jest to, że promienie UVA przenikają zarówno przez chmury na niebie, jak i szyby. Przyczyniają się one do fotostarzenia skóry, powstawania przebarwień na skórze, a także do zwiększenia ryzyka występowania nowotworów skóry. 

Ochrona skóry przed słońcem 

Odpowiednie dopasowanie filtrów zależy nie tylko od rodzaju danego kosmetyku, ale także od fototypu skóry. Jeżeli masz cerę wrażliwą dobrym wyborem będą filtry mineralne, natomiast jeżeli zależy Ci na szybszej aplikacji bez bielenia, wybierz filtry chemiczne. Natomiast wśród fototypów skóry można wyróżnić: 

  • fototyp I — bardzo jasna karnacja z piegami, opalająca się bardzo słabo i ulegająca z łatwością oparzeniom (włosy koloru blond lub rudego), 
  • fototyp II — jasna karnacja, opalająca się słabo, występują sporadyczne oparzenia (włosy blond lub jasny szatyn), 
  • fototyp III — średnia lub ciemna karnacja, opalająca się całkiem łatwo, bez skłonności do oparzeń (włosy brąz), 
  • fototyp IV — ciemna karnacja łatwo i mocno się opalająca, odporna na oparzenia (włosy brąz lub czarne).

Dla fotypu I i fototypu II skóra powinna być zabezpieczana na poziomie SPF 50, z kolei pozostałym wystarczy SPF 15. Pamiętaj, że filtry SPF się nie sumują. 

Jak wybrać kosmetyki przeciwsłoneczne? 

Ochrona skóry przed słońcem to nie tylko prawidłowe ubranie się, ale przede wszystkim stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym. Nie wystarczy jednak wybrać standardowego kremu z filtrem, warto zadbać osobno o SPF pod oczy, ponieważ skóra pod nimi jest wyjątkowo wrażliwa. Krem wzbogacony o pełne spektrum ochrony przeciwsłonecznej SPF 50+  jest idealnym sojusznikiem w walce ze szkodliwym promieniowaniem

Ponadto, jeżeli planujesz noszenie nawet delikatnego makijażu doskonałym rozwiązaniem będzie podkład z SPF. Nie zastąpi on co prawda w pełni odpowiedniego kremu SPF, ale stanowi doskonałą dodatkową barierę ochronną skóry przed szkodliwym promieniowaniem. Naturalne kosmetyki ASOA to Twoi aktywni sprzymierzeńcy chroniący Twoją skórę i dbający, abyś nie musiała mierzyć się z problemem, jakim są jej oparzenia.

Kosmetyki przeciwsłoneczne należy nanosić na skórę 10 do 15 minut przed wyjściem na słońce. Nie wystarczy ich jednokrotne nałożenia, najlepiej reaplikować krem nawet co 2-3 godziny, a także zawsze po wyjściu z wody. Pamiętaj, żeby podczas ochrony nie pomijać ust, stosując odpowiednią pomadkę nawilżającą. Stosując się do tych zaleceń i wybierając dobrej jakości kosmetyki ASOA możesz nie bać się szkodliwego promieniowania UVA i UVB.

(Artykuł Sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%