Odpowiednio dobrana wycieraczka nie tylko pozwala na utrzymanie czystej podłogi i ułatwia pracę ekipie sprzątającej, ale także zapewnia bezpieczeństwo osobom poruszającym się po danym obiekcie. Jeśli lokal znajduje się wewnątrz większego budynku, zadanie jest proste: wystarczy niewielka wycieraczka, która tylko doczyści buty, ponieważ większość zabrudzeń pozostanie na wycieraczce przy wejściu głównym. Gdy jednak do firmy, urzędu czy innego obiektu wchodzi się bezpośrednio z ulicy, sprawa staje się skomplikowana. O każdej porze roku wnosimy na obuwiu inne zanieczyszczenia. Aby nie musieć co sezon wymieniać wycieraczki, wybierz taki model, który sprawdza się w każdych warunkach. Oto 3 propozycje wycieraczek idealnych na cały rok.
Największą uniwersalnością odznaczają się wycieraczki systemowe, dostępne tutaj: alumatex.pl/produkty/wycieraczki-systemowe. Ich główną zaletą jest możliwość takiego zaprojektowania produktu, aby spełniał on wszystkie stawiane mu wymagania. Użytkownik sam wskazuje, jaka wielkość wycieraczki go interesuje, dzięki czemu może położyć ją zarówno na niewielkiej, jak i na bardzo rozległej powierzchni.
Każda wycieraczka systemowa składa się z profili aluminiowych połączonych elastyczną żyłką. To klient wybiera, jakiego typu wypełnienie mają mieć profile. Może przy tym podjąć decyzję o zastosowaniu jednego wkładu, ale także dwóch, a nawet trzech rodzajów. Przyjrzyjmy się poszczególnym opcjom, aby zrozumieć, gdzie warto zastosować które wypełnienie.
Wkład szczotkowy wykonany jest z twardszego włosia. Doskonale usuwa zaschnięty brud oraz zanieczyszczenia, które utknęły w bieżniku buta (np. żwir, resztki roślinne). Wkład z wytrzymałej gumy winylowej doskonale odbiera wodę, błoto, śnieg i inne zanieczyszczenia o płynnej konsystencji. Z kolei wkład tekstylny sprawdza się świetnie w przypadku kurzu, piasku i innych drobinek. Kombinacja wkładu szczotkowego i gumowego umożliwia usuwanie największych zanieczyszczeń, dlatego tak skomponowane wycieraczki mogą znajdować się po zewnętrznej stronie drzwi o każdej porze roku. Wewnątrz można położyć wycieraczkę z wkładem tekstylnym lub tekstylno-gumowym, aby perfekcyjnie doczyścić obuwie.
Do odbierania zanieczyszczeń płynnych i półpłynnych idealnie nadają się wycieraczki gumowe. Doskonale sprawdzają się one zwłaszcza w tych budynkach, do których prowadzi nieutwardzona droga. Wystarczy odrobina deszczu czy śniegu, aby taki teren pokrył się błotem szczelnie oblepiającym buty. Doczyszczenie podłogi z takiego osadu jest wyjątkowo żmudne, a śliskie ślady są nie tylko wyjątkowo nieestetyczne, lecz również niebezpieczne.
Gumowa wycieraczka pozwala na zachowanie podłogi w dobrym stanie nawet w trakcie opadów deszczu czy śniegu (oraz tuż po nich). Dodatkowo ma właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu może ocalić przed utratą równowagi i upadkiem. Z tego też powodu warto kłaść gumowe wycieraczki nie tylko na podłodze, ale także na schodach. Więcej o zabezpieczaniu schodów za pomocą odpowiednio dobranych wycieraczek przeczytasz tutaj: https://www.alumatex.pl/jak-zabezpieczyc-sliskie-schody-zima/.
Szczególną kategorię wycieraczek stanowią kratownice stalowe. Składają się one z profili wciskanych jedne w drugie pod kątem 90°, przez co tworzą solidną, wyjątkowo trwałą konstrukcję. Można z nich budować ciągi komunikacyjne, schody i podesty, ale perfekcyjnie sprawdzają się również w roli całorocznych wycieraczek.
Najlepiej nadają się do tego kratownice serratowane, czyli wyposażone w niewielkie ząbki. Wyciągają one zanieczyszczenia z głębi bieżnika i zapewniają stabilność nawet w trakcie opadów atmosferycznych, gdy podłoże jest śliskie. W naprawdę trudnym terenie kraty stalowe sprawdzą się lepiej niż klasyczne wycieraczki.
Aby wybrać odpowiednie wycieraczki, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. typ obiektu i charakterystyczne dla niego zabrudzenia. Z tego poradnika dowiesz się, jak nie popełnić błędu, kupując wycieraczkę do swojej firmy czy instytucji: https://www.alumatex.pl/bledy-przy-wyborze-wycieraczek/.