Zamknij
REKLAMA

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

13.28, 08.07.2021 materiały patnera

Właściciele dużych pojazdów ciężarowych o masie przekraczającej 3500 kg niestety muszą liczyć się z bardzo wysokimi kosztami ubezpieczenia OC. Jednak warto pamiętać, że ciężarówki to także samochody o DMC poniżej 3,5 tony. W ich przypadku mamy dobrą informację - stawki za te obowiązkowe polisy są dużo niższe! Jednak co wpływa na ich cenę i z jakim wydatkiem trzeba się liczyć? Odpowiedzi na te pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu - zapraszamy do lektury!

Jakie czynniki wpływają na cenę OC ciężarówki poniżej 3500 kg?

Warto na początek wspomnieć o tym, że nie da się jednoznacznie określić wszystkich czynników mających wpływ na wysokość składki za ubezpieczenie samochodu ciężarowego. Z czego to wynika? O ile zakres tej obowiązkowej polisy jest określony odgórnie przepisami prawa, tak sposób naliczania opłaty, zależy tylko i wyłącznie od polityki ubezpieczyciela. Każda taka firma stosuje własne metody określania ryzyka ubezpieczenia konkretnego pojazdu oraz właściciela.

Jest ich wiele i warto pamiętać o tym, że ubezpieczyciele biorą pod uwagę nie tylko dane samochodu ciężarowego, ale i właściciela lub właścicieli, jeśli jest ich kilku. Biorąc pod uwagę auto, najważniejsze czynniki to:

  • marka oraz model,
  • pojemność silnika i jego moc,
  • rok produkcji pojazdu,
  • aktualny przebieg oraz prognozowana ilość kilometrów w okresie ubezpieczenia,
  • forma użytkowania auta, a więc do czego jest wykorzystywany.

Z kolei kwestie związane z właścicielem pojazdu ciężarowego do 3,5 tony, to m.in.:

  • wiek,
  • staż za kierownicą, czyli czas posiadania prawa jazdy,
  • stan cywilny,
  • aktualnie wykonywany zawód,
  • miejsce zamieszkania.

Pamiętaj również o historii szkodowości. Jeśli w ostatnich latach z OC były wypłacane odszkodowania, składka za ubezpieczenie niestety będzie wyższa. Bezszkodowa, bezpieczna jazda zawsze jest promowana przez ubezpieczycieli.

Ile trzeba zapłacić za OC ciężarówki do 3,5 tony?

Jak widzisz, wpływ na cenę ubezpieczenia ma wiele czynników i z tego powodu nie da się jej jednoznacznie określić. Posłużymy się więc przykładem, w którym to sprawdzimy koszt polisy dla właściciela pojazdu ciężarowego do 3,5 tony, prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Przyjmujemy, że osoba ta ma 40 lat, od 2 dekach posiada prawa jazdy i w ostatnich 5 latach nie miała żadnej szkody z OC.

Jeśli nasz przykładowy kierowca byłby właścicielem pojazdu Citroen Berlingo z 2015 roku, wyposażonego w silnik benzynowy 1.6l, zapłaciłby nieco ponad 600 zł za polisę. Cena ubezpieczenia rośnie jednak ponad dwukrotnie, gdy mamy do czynienia z nowym Iveco z silnikiem wysokoprężnym 2.3l - koszt to około 1.5 tysiąca złotych.

Co zrobić, aby korzystnie ubezpieczyć ciężarówkę?

Pamiętaj, że kupując OC, spokojnie możesz kierować się jego ceną, gdyż zakres ochrony jest określony w przepisach. Najlepszym sposobem jest więc dokładne porównanie ofert od możliwie największej liczby ubezpieczycieli. Możesz to zrobić wygodnie bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że zajrzysz na stronę https://ubezpieczamy24.com, gdzie znajdziesz kalkulator ubezpieczenia OC. Wypełniając formularz, otrzymasz zestawienie z wieloma ofertami, jakie aktualnie są dostępne na rynku.

Mamy także radę dla właścicieli kilku pojazdu ciężarowych do 3500 kg. Jeśli są użytkowane w firmie, skorzystaj z ubezpieczenia flotowego. Ubezpieczając je wszystkie w pakiecie, możesz liczyć na duże zniżki!

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%