Zamknij
REKLAMA

Taras drewniany czy kompozytowy - co wybrać?

13.31, 08.07.2021 materiały patnera

Wybór odpowiedniego materiału na zbudowanie wymarzonego tarasu bywa bardzo trudnym zadaniem. Zazwyczaj wahamy się pomiędzy naturalnym drewnem, a nowoczesnym kompozytem, który ma je imitować. Co sprawdzi się lepiej i na jakie rozwiązanie warto postawić? Między innymi tego dowiesz się z poniższego artykułu. Poznaj porady specjalistów i dokonaj trafnego wyboru, budując swój wymarzony taras!

Drewno i kompozyt - czym się różnią?

Zacznijmy od krótkiego opisu najważniejszych cech różniących oba te materiały. Drewna zapewne nikomu nie trzeba przedstawiać. Deski wykonuje się z różnych gatunków drzew, dlatego mogą być odmienne pod kątem nie tylko koloru i faktury, ale także m.in. gęstości, wagi czy odporności na trudne warunki atmosferyczne. Pamiętaj, że niektóre deski tarasowe są w pewnym sensie naturalne zabezpieczone, w tym przede wszystkim egzotyczne.

Kompozyt jest natomiast swego rodzaju połączeniem drewna z tworzywami sztucznymi. Mamy tutaj mączkę drzewną wymieszaną zazwyczaj z PCV lub HDP. Tych drugich zdecydowanie nie polecamy. Cechują się niską trwałością i niestety z biegiem czasu mogą się uszkadzać. Dodatek PCV jest w tym przypadku bardziej pożądany.

Impregnacja i trwałość desek tarasowych

Niewątpliwie największą zaletą desek kompozytowych jest w pewnym sensie wyeliminowanie typowych wad drewna. Są odporne na działanie wilgoci, mrozu i rozwoju różnych drobnoustrojów oraz pleśni. Sprawia to, że nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji - wystarczy regularnie je czyścić. Pamiętaj jednak, że podobnie jak drewno, „pracują” zależnie od panujących warunków atmosferycznych. Mogą zwiększać swoją objętość i wypaczać się. Z tego powodu montując podłogę tarasu z kompozytu, pamiętaj o niewielkich szczelinach między deskami.

Drewno wymaga regularnej konserwacji, w tym olejowania, szczególnie w przypadku desek świerkowych bądź sosnowych. Lepszym rozwiązaniem może być drewno egzotyczne. Jest naturalnie odporne na trudne warunki atmosferyczne.

Deski drewniane mają oczywiście skłonności do paczenia. Mogą pojawiać się również pęknięcia, dlatego polecamy materiały ryflowane, które w dużej mierze eliminują ten problem.

Trwałość - co sprawdzi się lepiej do budowy tarasu?

Wbrew pozorom drewno może być równie wytrzymałe, jak kompozyt. Wysokiej jakości deski drewniane z powodzeniem wytrzymują nawet 25 lat i to bez częstej konserwacji! Podstawą jest postawienie na dobrej klasy materiały, które sprzedaje m.in. firma https://hardwood.pl.

Oczywiście żywotność desek kompozytowych również jest bardzo duża. Pamiętaj jednak, że materiał ten nie do końca jest naturalny. Choć przypomina drewno, tak nie ma jego charakteru, unikalnego zapachu, a do tego mocno nagrzewa się w Słońcu i z biegiem czasu blaknie.

Jak czyścić taras z drewna lub kompozytu?

W kwestii czyszczenia, szczególnie trudnych plam, drewno jest bardziej wdzięczne. Jeśli zabrudzenie jest głębokie, wystarczy lekko przeszlifować takie miejsce papierem, a następnie ponownie zabezpieczyć. Tłuste zanieczyszczenia wnikające w strukturę desek kompozytowych nie są już tak proste do usunięcia. Jeśli nie da się tego zrobić tradycyjnym metodami, niestety deskę należy wymienić.

Drewno czy kompozyt na taras - co wybrać?

Nie da się ukryć, że taras drewniany jest bardziej estetyczny, pięknie pachnie i z przyjemnością spędza się na nim czas. Kupując wykonane z drewna deski w sprawdzonym miejscu, np. od profesjonalnej firmy Hardwood zyskasz pewność ich wysokiej jakości. Zbudowana z nich konstrukcja z pewnością będzie Ci służyć długi czas.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%