Zamknij

Jak napisać dobry list motywacyjny?

09:28, 17.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:29, 17.06.2022

Z biegiem lat list motywacyjny staje się coraz mniej popularny. Nie jest już tak często wymagany przez pracodawców. Podstawę dokumentów rekrutacyjnych stanowi CV. Jednak zdarza się, że nasz potencjalny pracodawca wymaga od nas wysłania listu motywacyjnego. Co wtedy? Warto zatem wiedzieć jak napisać list motywacyjny do pracy, który będzie profesjonalny i przede wszystkim skuteczny. 

Struktura listu motywacyjnego

Najważniejsze, aby list motywacyjny zawierał wszystkie nasze niezbędne do identyfikacji dane. W przypadku ubiegania się o pracę będą to dane osobowe (imię i nazwisko) oraz dane kontaktowe (numer telefonu oraz adres mailowy). Istotne jest, aby wpisać też aktualną datę i odbiorcę listu. Rekruter będzie wtedy miał pewność, że list motywacyjny został stworzony konkretnie na potrzeby danego ogłoszenia rekrutacyjnego. Nie trzeba koniecznie wpisywać konkretnej osoby, wystarczy nazwa firmy do której aplikujemy. 

Rozpoczynając pisanie listu motywacyjnego pamiętajmy o używaniu zwrotów grzecznościowych zarówno na początku, jak i na końcu. Przydatne zwroty to:  

  • „Szanowni Państwo” (na początku)
  • Z poważaniem" (na końcu)
  • „Z wyrazami szacunku” (na końcu)

Aktualnie wymagane jest, aby w stopce umieścić klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Brak tej formułki może wykluczyć możliwość włączenia nas do procesu rekrutacyjnego.

Ważne, aby list motywacyjny nie zawierał błędów ortograficznych i literówek. Będzie to szczególnie istotne, jeśli ubiegamy się o stanowisko biurowe lub każde inne, które wymaga pisania. List powinien być odpowiednio sformatowany. Czcionka musi być jednakowa w całym liście. Niektóre części możemy oczywiście pogrubić lub wyróżnić kursywą. Nie przesadzajmy jednak. List motywacyjny musi być przede wszystkim przejrzysty i miły dla oka. Najlepiej, aby cała treść zmieściła się na jednej stronie A4. Jeżeli będzie zbyt długi, może to zniechęcić rekrutera i nie dobrnie on do końca.

Treść listu motywacyjnego

Przygotowując swoje dokumenty aplikacyjne trzeba zacząć od CV. List motywacyjny powinien być po prostu rozwinięciem naszego życiorysu zawodowego. Nie oznacza to jednak, że mamy powielać treść zawartą w CV. Należy zwięźle opisać swoje dotychczasowe doświadczenia. Warto posługiwać się datami i liczbami. Co ważne, najlepiej będzie się skupić na tych doświadczeniach zawodowych i cechach swojego charakteru, które będą istotne na stanowisku, na które aplikujemy. Potencjalny pracodawca musi się dowiedzieć, dlaczego nadajemy się do tej pracy. Wskazanie swoich zalet wcale nie zostanie odebrane jako przechwalanie się. Musimy się po prostu zaprezentować z jak najlepszej strony. Bardzo dobrym pomysłem jest też napisanie krótko o swoich zainteresowaniach. Przykładowe wzory listów motywacyjnych bez problemu znajdziemy w sieci. Będą one bardzo przydatne, ponieważ zobaczymy wtedy jak wygląda struktura dokumenty i przykładowa treść. Taki przykładowy list motywacyjny pomoże Ci zwizualizować sobie jak powinien wyglądać nasz. Serwis Cvninja przygotował przykładowy list motywacyjny kierownika sklepu, list motywacyjny kierowcy oraz pisma aplikacyjne wielu innych, popularnych zawodów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%