Zamknij

Melisa - Właściwości, działanie i przeciwwskazania

11:18, 12.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:18, 12.09.2022

Melisa lekarska to najpopularniejsze zioło, stosowane w problemach z zasypianiem. Warto wiedzieć, że nie jest to jedyne zastosowanie tej rośliny. Nie bez powodu ekstrakt z melisy wykorzystywany jest w suplementach diety na trawienie czy w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Jakie właściwości ma melisa i kto może, a kto nie powinien jej stosować?

Merytoryczne wsparcie artykułu zapewnił portal Zielares.pl o witaminach, ziołach i suplementacji 

Melisa – co to za zioło? 

Melisa lekarska nazywana jest także cytrynowym zielem. Wywodzi się z krajów śródziemnomorskich, jest to roślina wieloletnia, dorastająca do wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Już wiele lat temu ziele melisy stosowano  w medycynie naturalnej w celach łagodzenia napięcia nerwowego czy poprawy trawienia. Aktualnie melisa jest powszechnie znana i wykorzystywana w wielu krajach na terenie całego świata. Warto poznać właściwości tej odżywczej rośliny.  

Właściwości melisy 

Melisa znana jest przede wszystkim ze względu na swoje działanie uspokajające. Herbatkę z melisy zaleca się pić w stanach napięcia nerwowego lub przed snem w celu szybszego zaśnięcia. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że melisa może działać uspokajająco także na żołądek i jelita, dlatego często zalecana jest osobom, cierpiącym na zespół jelita drażliwego.  Liście melisy znalazły też zastosowanie w zakresie usprawniania pamięci i koncentracji. Co więcej, napary z melisy sprawdzają się przy łagodzeniu bólu głowy w przypadku migreny i bólu napięciowego. Melisa pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, dzięki czemu wpływa korzystnie na procesy trawienne. Melisa wykazuje również działanie moczopędne, a wraz z tym oczyszcza organizm z toksyn.  Szacuje się, że regularne picie herbaty z melisy może obniżać poziom cholesterolu we krwi, a także redukuje ryzyko rozwoju miażdżycy. Właściwości uspokajające przyczyniają się także do regulowania ciśnienia krwi i pracy układu krwionośnego. Melisa wykazuje zdolność hamowania utleniania się lipidów, a więc może zapobiegać stłuszczeniu wątroby. 

 Melisa lekarska w kosmetyce 

Melisa lekarska zyskała popularność jako składnik szamponów i odżywek do włosów. Zioło to redukuje nadmiar sebum i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów oraz skóry głowy. Melisa wykazuje także właściwości przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia na skórze głowy. Wykonywanie płukanek z melisy może skutecznie wspomóc kondycję kosmyków.  Melisę wykorzystuje się także do produkcji olejku, stosowanego w aromaterapii. Właściwości przeciwgrzybicze rośliny sprawiły, że znalazła zastosowanie jako składnik preparatów do pielęgnacji stóp, a czasem także w pastach do zębów lub płynach do płukania jamy ustnej. Melisę znajdziemy w kremach do cery dojrzałej i trądzikowej.  

Melisa lekarska – skutki uboczne i przeciwwskazania 

Spożywanie melisy w zbyt dużych ilościach może powodować pewne działania niepożądane. Do najczęściej obserwowanych zaliczamy: 

  • zawroty głowy; 
  • bóle brzucha; 
  • wymioty i nudności; 
  • świszczący oddech. 

 Melisa stosowana bezpośrednio na skórę może być przyczyną powstawania podrażnień. Warto zaznaczyć, że działania niepożądane zdarzają się bardzo rzadko i najczęściej dotyczą osób wykazujących nadwrażliwość na zioła lub przyjmujących zbyt duże ilości melisy.  Głównym przeciwwskazaniem do stosowania zioła jest alergia na melisę. U osób z nadwrażliwością na to zioło mogą pojawić się: 

  • zaburzenia oddychania; 
  • obrzęki; 
  • wysypka lub pokrzywka; 
  • zaczerwienienie skóry, rumień; 
  • świąd; 
  • ucisk w klatce piersiowej; 
  • zaburzenia świadomości. 

 Nie powinno się łączyć melisy z lekami uspokajającymi, wydawanymi na receptę. Herbata z melisy może wchodzić w interakcje z lekami, stosowanymi przy zabiegach chirurgicznych i w okresie rekonwalescencji. Zaleca się przestać stosowanie melisy na ok. 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem i przez kolejne dwa tygodnie po nim.  Melisa to popularne zioło, wykorzystywane najczęściej w celach uspokajających. Sprawdza się w problemach z zasypianiem, pomaga jednak także złagodzić dolegliwości z układem pokarmowym. Suszone liście melisy znajdziemy w sklepach spożywczych i sklepach z eko żywnością. W aptekach znajdziemy także suplementy diety, zawierające ekstrakt z melisy. 

Spodobał Ci się artykuł o Melisie ? Mamy ich więcej! Zapraszamy na bloga portalu zielares.pl pod adresem Zielares.pl/Blog/ - merytorycznie o witaminach, ziołach i suplementacji

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%