Zamknij
REKLAMA

Ile zarobi kierowca C+E w Gdańsku?

14.43, 23.09.2022 materiał partnera Aktualizacja: 14.53, 23.09.2022
źródło: pl.123rf.com

Kierowca C+E w Gdańsku może liczyć nie tylko na wysokie wynagrodzenie, ale również dodatkowe świadczenia. Na rynku pracy wciąż brakuje osób z prawem jazdy kat. C+E, C czy nawet B, które chcą podjąć się realizacji zleceń transportowych. Rosnący deficyt sprawia, że pracodawcy tworzą atrakcyjne oferty zarówno na trasy międzynarodowe, jak i krajowe.

Konkretne zarobki, dofinansowania do opieki medycznej i kursów, a nawet darmowy nocleg w bazie czy hotelu - gdańscy pracodawcy konkurują o uwagę kierowców na różne sposoby. Wśród przyczyn problemów kadrowych można wymienić m.in. rosnącą liczbę przewożonych ładunków, niską atrakcyjność zawodu w oczach osób wkraczających na rynek, ale również wysokie koszty wejścia do zawodu.

Zakres obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego

Podstawowym zadaniem kierowcy jest dostarczenie ładunku do punktu docelowego zgodnie z wytycznymi. Realizacja zlecenia odbywa się na trasie lokalnej, krajowej albo międzynarodowej. Zakres obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego obejmuje jednak dużo więcej niż prowadzenie pojazdu. Czym zajmuje się kierowca?

Zakres obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego:

 •  przygotowanie do trasy i przewozu - kompletacja i weryfikacja dokumentów osobistych, pojazdu, ładunku oraz pozostałych,
 •  załadunek - przyjęcie, weryfikacja oraz nadzór nad załadunkiem,
 •  przewóz ładunku - zachowanie terminowości, bezpieczeństwa oraz przestrzeganie limitów czasu pracy i zasad zlecenia,
 •  rozładunek - weryfikacja oraz nadzór nad rozładunkiem,
 •  czynności zdawcze - przekazanie dokumentów odpowiednim osobom, rozliczenie paliwa,
 •  uprzątnięcie kabiny.

Kierowca zajmuje się przygotowaniem pojazdu, dba o bezpieczeństwo ładunku podczas przejazdu oraz postojów, a także chroni towar przed uszkodzeniami i zniszczeniami. Na bieżąco informuje przedstawicieli zleceniodawców o ewentualnych utrudnieniach na trasie, np. opóźnieniach czy awariach. Zakres obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego może nieco różnić się w zależności od rodzaju i wymagań zlecenia.

  

źródło: pl.123rf.com

Oferty pracy - kierowca C+E w Gdańsku

Pracę kierowcy C+E w Gdańsku od zaraz znajdzie kilkadziesiąt osób. Poszukiwani są również specjaliści posiadający uprawnienia kategorii C oraz B. Deficyt pracowników sprawia, że firmy muszą podnieść wynagrodzenia, żeby przyciągnąć doświadczonych i początkujących kierowców.

Firmy transportowe ostro rywalizują o pracowników, co wyraźnie widać w serwisie ogłoszeniowym Trojmiasto.pl. Ogłoszenia ze wskazanymi zarobkami, nawet rzędu 9 tys. zł miesięcznie, nie należą już do rzadkości. W tej branży wciąż jest rynek pracownika, którego trzeba przekonać konkretami - mówi Michał Sielski z portalu Trojmiasto.pl

Zobacz: Praca dla kierowców – ogłoszenia w portalu trojmiasto.pl

Pracodawcy starają się przyciągnąć kierowców wysokimi wynagrodzeniami i korzystnymi warunkami pracy. Początkujący mogą liczyć na łatwe trasy, a wraz ze zdobywaniem doświadczenia szkolenia i możliwość rozwoju kompetencji. Oferty pracy kierowcy C+E w Gdańsku to nie tylko trasy krajowe, ale również międzynarodowe. Pracodawcy dbają również o zachowanie określonego czasu pracy i przerw.

Coraz częściej w ogłoszeniach pojawiają się informacje o dodatkowych świadczeniach - dofinansowania do opieki medycznej, karty sportowej czy ubezpieczeń. Zdarza się również, że kierowcy realizujący długie trasy otrzymują możliwość skorzystania z noclegu w bazie firmy czy hotelu.

Ile zarabia kierowca tira w Polsce?

Ile zarabia kierowca tira w Polsce? Polski Instytutu Transportu Drogowego zrealizował raport podsumowujący zarobki kierowców w 2021 roku. Duży wpływ na wysokość wynagrodzenia ma system pracy. Najbardziej opłacalny okazał się tryb 4/1 (cztery tygodnie w pracy, jeden wolny) - mediana wyniosła 8 tys. zł. W tym systemie pracowało jednak jedynie 2,1 porc. badanych kierowców. Osoby realizujące zlecenia w systemie 3/1 otrzymywało nieco niższe wynagrodzenia - mediana na stanowisku wyniosła 7,5 tys. zł.

 graf.trojmiasto.pl

Aż 44, 5 proc. kierowców pracowała w standardowym tygodniu roboczym - od poniedziałku do piątku, a mediana wyniosła 6 tys. zł. Najmniejszą grupę stanowili kierowcy pracujący w systemie 6/2 - jedynie 0,7 proc. kierowców, a mediana wyniosła 4,85 tys. zł.

Wpływ na zarobki kierowcy ciężarówki ma również:

 •  doświadczenie,
 •  rodzaj posiadanych uprawnień,
 •  branża pracodawcy,
 •  wielkość firmy,
 •  rodzaj ruchu,
 •  rodzaj umowy,
 •  dodatki do wynagrodzenia.

Szacuje się, że Polsce brakuje nawet 100 - 200 tys. kierowców zawodowych.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%