Zamknij

Kiedy rozliczyć VAT w UE?

14:45, 14.11.2022 mat.partnera Aktualizacja: 14:45, 14.11.2022

Przedsiębiorca będący podatnikiem VAT-UE będzie zobowiązany do złożenia nie tylko deklaracji VAT, lecz także informacji o dokonanych transakcjach wewnątrzwspólnotowych na druku VAT-UE za okresy  miesięczne. Informacje należy złożyć do 25 dnia miesiąca następującego po powstaniu obowiązku podatkowego z tytułu transakcji międzynarodowych. Sprawdź, jakie są terminy rozliczeń VAT z granicą i jakie formalności powinien dopełnić każdy przedsiębiorca.

Każdy, kto prowadzi swoją działalność i realizuje transakcje pomiędzy krajami znajdującymi się w Unii Europejskiej, jest zobowiązany do dopełnienia kilku formalności podatkowych. VAT-UE ma jedynie charakter podsumowujący, a więc nie stanowi w świetle prawa deklaracji podatkowej. To tylko dokument sprawozdawczy, który uwzględnia wszystkie transakcje – sam fakt złożenia dokumentu nie generuje obowiązku zapłaty podatku.

VAT za granicą to często kwestia, która dotyka osób prowadzących własną działalność handlową lub e-commerce, wybiegającą poza granicę kraju. Jeśli współpracujesz z kontrahentami z Europy, musisz zarejestrować się jako podatnik VAT-EU. Warto dodać, że takiej rejestracji można dokonać nawet jako przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT w Polsce.

Terminy rozliczeń VAT za granicą – co warto wiedzieć?

W krajach Unii Europejskiej terminy rozliczeń VAT-u są różne i najczęściej obejmują okres do 30 dni od czasu powstania obowiązku podatkowego. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat terminów? Sprawdź, kiedy trzeba zapłacić VAT za granicą: https://taxology.co/pl/blog/vat-terminy.

Średnio termin rozliczeń VAT za granicą wynosi od kilku do kilkunastu dni – w zależności od Państwa. Dla przykładu: w Wielkiej Brytanii termin rozliczenia to do 7 dni miesiąca następującego po miesiącu, kiedy powstał obowiązek podatkowy. Podatnik rozliczający się we Francji, na dopełnienie formalności ma aż 19 dni.

Podatek za granicą VAT-UE – jak poprawnie się rozliczać i na co trzeba uważać?

Jako podatnik realizujący operacje międzynarodowe, np. wysyłkę towarów ze swojego sklepu e-commerce, musisz wiedzieć, w jaki sposób poprawnie rozliczyć VAT za granicą. Bez odpowiedniej wiedzy narazisz się na przykre konsekwencje finansowe. Współpraca z biurem księgowym lub zewnętrzną firmą konsultingową to dobry pomysł, by zapanować nad kwestiami podatkowymi w przedsiębiorstwie. Chcesz wiedzieć, jak wygląda taka współpraca? Sprawdź: https://taxology.co/.

Uwaga! Uważaj na ryzyko wykreślenia podatnika z rejestru VAT-UE. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli w przez ostatnie 3 miesiące składałeś zerowe deklaracje podatkowe lub nie dostarczyłeś ich w wymaganym terminie. Wtedy firma zostaje automatycznie wyrzucona z rejestru.

Znasz już terminy rozliczeń VAT za granicą, ale czy wiesz, jak utrzymać porządek w dokumentach księgowych w swojej firmie? W tym przypadku przydaje się dokumentacja wewnętrzna, która powinna zawierać szereg informacji:

  • data wystawienia dokumentu i realizacji usługi,
  • waluta rozliczenia,
  • kurs walutowy z dnia wystawienia,
  • podstawa opodatkowania,
  • stawka i wartość VAT.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%