Zamknij

Kupno czy wynajem - co się bardziej opłaca?

10:35, 09.01.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:36, 09.01.2020

Stając przed dylematem kupno czy wynajem, stajemy jednocześnie przed wieloma pytaniami dotyczącymi naszego stylu życiu, możliwości, potrzeb i planów na przyszłość. Prosta odpowiedź na pytanie co się bardziej opłaca, brzmi: kupno, ponieważ kupione mieszkanie można potem komuś wynająć i na nim zarabiać. Jednak, jak to zwykle w życiu bywa, rzeczywistość nie jest taka prosta. Zarówno kupno, jak i wynajem mają swoje zalety, a wszystko zależy od naszej konkretnej życiowej sytuacji. Poniżej prezentujemy różne kwestie dotyczące realiów kupna i wynajmu mieszkań, które należy wziąć pod uwagę, inwestując swoje pieniądze.

1. Czynsze i kredyty

Niestety w Warszawie kwota czynszu za mieszkanie wynajmowane jest podobna miesięcznej racie kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup podobnego mieszkania. Jednak przy najmie długoterminowym - na przykład przy podpisaniu umowy najmu na pięć lat z góry - da się wynegocjować niższy czynsz. Dzięki temu kalkulacja finansowa nie jest już prostą wygraną kupna, a wchodzi do niej element rzeczywistej kalkulacji, gdzie być może opłaca się poczekać, pięć lat wynajmować mieszkanie, zaoszczędzić trochę środków i ewentualnie potem coś kupić. Mieszkając w wynajmowanym mieszkaniu możemy też na własnej skórze przekonać się o wadach i zaletach życia w danej okolicy - jeśli od razu kupimy mieszkanie, również je poznamy, ale będziemy na nie skazani. Lepiej jednak mieć wybór, nieprawdaż?

2. Stabilność i mobilność

Kupno mieszkania zwiąże cię z nim na wiele lat. Jeśli dojdzie do tego kredyt hipoteczny, możesz nie myśleć o przeprowadzce przez najbliższe dwie-trzy dekady. Firmy deweloperskie w Warszawie narzucają wysokie ceny, które sprawiają, że mieszkania stają się inwestycją na lata. Dla niektórych taka stabilizacja to spełnienie marzeń, jednak są ludzie, którym zależy na mobilności. Jeśli na przykład praca zawodowa może od nich wymagać przeprowadzania się do innych miast albo częstych długotrwałych wyjazdów, może nie warto martwić się o własne mieszkanie, a mieszkać w wynajmowanym? Może warto pomyśleć o wynajęciu mieszkania ze współlokatorem, który byłby na miejscu i dbał o mieszkanie podczas nieobecności takiej osoby? Jeśli myślisz o tym, by za rok czy dwa zmienić pracę i nie boisz się wyjazdu do innego miasta czy za granicę, albo jeśli twoja praca wymaga częstych i długotrwałych wyjazdów służbowych, powinieneś zdecydować się na wynajem.

3. Naprawy i remonty

Warto zauważyć, że we własnym mieszkaniu to my musimy dbać o remonty i naprawy. Wszystko spoczywa na naszych barkach i sami jesteśmy odpowiedzialni za znalezienie odpowiedniej ekipy remontowej, umówienie się z nią i opłacenie jej. Potrafi to być naprawdę uciążliwe i kosztować masę nerwów - a także pieniędzy. Jednak w mieszkaniach wynajmowanych to właściciel opłaca remonty. Zależnie od tego, jak się z nim dogadamy, może być tak, że to my załatwiamy fachowców i umawiamy się z nimi, a on jedynie zwraca pieniądze, albo on organizuje wszystko. Generalnie zależy to od rodzaju naprawy - hydraulika do cieknących kranów umówimy sami, a z właścicielem dogadamy zwrot kosztów, natomiast wymianę nieszczelnych okien powinien nadzorować właściciel - najlepiej w okresie, kiedy w mieszkaniu nikt nie mieszka.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%