Zamknij

Kasy fiskalne online - zmiany w 2020 roku

09:28, 23.03.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:29, 23.03.2020

Obowiązek rejestrowania przychodów na kasie fiskalnej ciąży na wielu polskich przedsiębiorcach. Wynika on bezpośrednio z ustawy o VAT, a dodatkowo reguluje go kilka rozporządzeń. W 2019 roku pojawiły się znaczące zmiany w przepisach, według których wszystkie używane dotychczas kasy fiskalne powinny zostać wymienione na nowocześniejsze kasy online.

  1. Kasy fiskalne online  - zmiany dla przedsiębiorców, nie dla konsumentów

  2. Obowiązek informacyjny

Obowiązek wymiany kas fiskalnych został rozłożony w czasie. To znaczy, że przedstawiciele poszczególnych grup zawodowych powinni wymienić swoją kasę na kasę online w różnym czasie. Jako pierwsi zostali do tego zobowiązani mechanicy samochodowi oraz dystrybutorzy paliw. W lipcu 2020 pod obowiązek ten będą podlegać hotele, pensjonaty i firmy gastronomiczne, a od początku 2021 roku  przedstawiciele wolnych zawodów, m.in. lekarze i prawnicy, a także budowlańcy, kosmetyczki, fryzjerzy, studia fitness i siłownie.

Kasy fiskalne online  - zmiany dla przedsiębiorców, nie dla konsumentów

Wszelkie obowiązki związane z wymianą kasy fiskalnej starego typu na kasę online ciążą na przedsiębiorcy. Dla przeciętnego konsumenta, który zrobi zakupy w sklepie spożywczym lub skorzysta z usług fryzjera nie zmieni się niemal nic. Za swoje zakupy otrzyma on paragon, który będzie wyglądał podobnie do dotychczas otrzymywanych potwierdzeń sprzedaży. W praktyce już teraz wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup kasy online, chociaż nie ma takiego obowiązku, a wraz z nią wprowadza do swoich sklepów i punktów usługowych dodatkowe udogodnienia, np. czytniki kodów kreskowych czy terminale płatnicze. Dla klientów oznacza to możliwość uzyskania szybszej obsługi oraz opcję płatności zbliżeniowych, telefonem, a nawet kryptowalutami. Nowoczesne urządzenia są w stanie również zapewnić wystawienie paragonu elektronicznego.

Obowiązek informacyjny

Duże zmiany zajdą jednak w sferze informacyjnej. Kasy fiskalne online, np. te z https://www.escsa.pl/Kasy_fiskalne, są zaprogramowane tak, aby co kilka godzin bez ingerencji użytkownika wysyłać dane do Repozytorium, czyli Centralnego Rejestru Kas, zarządzanego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Oznacza to tyle, że Szef KAS już po kilku godzinach od dokonania transakcji będzie posiadał informacje o niej. Ma to na celu uszczelnienie systemu podatkowego podatku VAT i zapobieganie wyłudzeniom, których dokonywali nieuczciwi przedsiębiorcy. Obok obowiązku umieszczania na paragonie numeru NIP nabywcy, wprowadzenie kas fiskalnych online to jedna z najważniejszych dla polskich przedsiębiorców i konsumentów zmian.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%