Zamknij

Przeglądamy projekty domów: jak wybrać najlepszy dla siebie?

10:46, 29.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:48, 29.05.2020

Decyzja o budowie własnego domu to dopiero początek długiej drogi do realizacji marzenia o własnych czterech kątach. Jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu domu. Każdy ma własne upodobania i inne potrzeby, dlatego projekt idealny dla jednej osoby może zupełnie nie spełniać potrzeb innej. Podpowiadamy, na co warto zwracać uwagę przy wyborze projektu domu, by przez lata cieszyć się z dobrej decyzji.

Pierwszy etap – na co pozwalają miejscowe plany?

Zanim siądziemy przed komputerem, by przeglądać projekty domów, warto zdawać sobie sprawę, na co pozwala MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego). Jest to dokument uchwalany przez poszczególne gminy, a na jego treść składa się opis ogólnej koncepcji i bardziej szczegółowe plany dotyczące między innymi przeznaczenia działek i wymogów, jakie muszą spełniać nowo powstające budynki. Zapoznanie się z tym dokumentem jest ważne, ponieważ może się okazać, że dom musi mieć określoną wysokość czy proporcje, a nawet kształt dachu. Najlepiej przejrzeć MPZP jeszcze przed zakupem działki, szczególnie jeżeli zależy nam na konkretnym rozwiązaniu (np. domu z poddaszem) bardziej, niż na lokalizacji.

Wybór projektu domu

Kolejnym krokiem powinna być rodzinna narada – warto wspólnie zastanowić się, jakie oczekiwania mają wszyscy domownicy i poszukać rozwiązania, które wszystkim będzie odpowiadało. Wiele rodzin decyduje się na klasyczne, piętrowe domy z poddaszem. Takie projekty domów występują zarówno w klasycznej stylistyce, jak i zgodnej z najnowszymi trendami. Z kolei bezdzietne pary czy seniorzy często wybierają tanie w budowie domy parterowe lub piętrowe, ale o bardzo małym metrażu. Warto wiedzieć, że każde rozwiązanie ma swoje zalety, ale i wady. Domy z poddaszem i ogólnie – domy z dwiema lub więcej kondygnacjami mogą wiązać się z kłopotami w poruszaniu się dla maleńkich dzieci lub seniorów. Z kolei domy parterowe wiążą się z niskimi kosztami budowy, ale może w nich dochodzić do utraty ciepła w długich rurach lub miejscach takich jak wykusze.

Co brać pod uwagę przeglądając projekty domów?

Jak widać, wybór właściwego projektu domu to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności. Każdy projekt domu zawiera nie tylko rysunki techniczne i projekty kondygnacji oraz instalacji, ale także orientacyjny koszt budowy i informację o zapotrzebowaniu na energię. Warto wybierać projekty domów energooszczędnych. Mimo, że wiążą się z większymi kosztami budowy, to przynoszą znaczne oszczędności związane z dużo tańszym ogrzewaniem. Oprócz tego dobrym pomysłem jest wybór nowoczesnych projektów z dużymi oknami lub przeszkleniami. Zapewniają one dobre oświetlenie wnętrza światłem dziennym, a więc kolejne oszczędności na oświetleniu i dobre samopoczucie domowników.

Projekty domów – gotowe czy na zamówienie?


Niektórzy sądzą, że gotowe projekty domów są gorsze od tych przygotowywanych indywidualnie. W rzeczywistości zwykle nie ma różnicy między dobrymi projektami gotowymi, takimi jak https://pracownia-projekty.dom.pl/, a szykowanymi „na miarę”. Bywa nawet, że projekty gotowe są lepsze, gdyż sprawdzone przez wiele osób, które zdecydowały się na realizację danej propozycji.

Na korzyść gotowych projektów domów przemawia też niższa cena i błyskawiczna realizacja. Na indywidualnie przygotowany projekt trzeba czekać nawet kilka miesięcy, a jego cena jest mniej więcej dwukrotnie wyższa od gotowego. Z kolei gotowy projekt domu zawsze można nieco zmodyfikować – często zgoda na zmiany jest zawarta w cenie projektu. Można więc zlecić korekty architektowi adaptującemu projekt domu do konkretnej działki.


 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%