Zamknij
REKLAMA

Drukarka laserowa a atramentowa – jaką wybrać

14:00, 18.06.2020 | materiały partnera

W sklepach możemy znaleźć rozmaite urządzenia do drukowania. Wśród nich najpopularniejsze są drukarki laserowe i atramentowe. Różnią się one sposobem działania, wykorzystywanymi materiałami eksploatacyjnymi i charakterystycznymi cechami. Którą drukarkę wybrać – laserową czy atramentową? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak planujemy wykorzystywać urządzenie i jakie kwestie traktujemy priorytetowo.

Jak działa drukarka laserowa, a jak atramentowa?

Drukarka laserowa posługuje się tonerem, a nie tuszem. Proszek przyciągany jest przez naładowany elektrostatycznie bęben światłoczuły (naświetlony punktowo laserem) i przenoszony na papier. Do utrwalenia tak utworzonego obrazu używa się wysokiej temperatury i rolek dociskowych. Drukarka atramentowa jest zbudowana inaczej niż laserowa. Nie ma w niej światłoczułego bębna, miejsca na toner ani lasera. Jest wyposażona za to w system dozowania tuszu oraz głowicę drukującą.

Drukarki atramentowe tańsze w zakupie, ale droższe w eksploatacji niż laserowe

Wiele osób decyduje się na zakup drukarki atramentowej dlatego, że takie urządzenia bywają bardzo tanie. Niestety z niską ceną urządzeń idą w parze dość wysokie koszty eksploatacji. Kupno oryginalnego tuszu może być wydatkiem przewyższającym wartość samego sprzętu (dotyczy to modeli z najniższej półki cenowej). Koszty eksploatacji drukarki atramentowej podnosi też fakt, że trzeba używać jej regularnie i co jakiś czas wydrukować cokolwiek, aby nie zaschnął tusz.

Do zakupu drukarek laserowych mogą zniechęcać ich wysokie ceny. Spory wydatek na początku użytkowania rekompensują jednak niskie koszty długotrwałej eksploatacji sprzętu. Tonery do drukarek HP, Brother i innych cenionych marek są bardzo wydajne. Starczają na długo, nie zasychają i wymienia się je rzadziej niż tusze.

Tonery HP można zamówić na stronie https://www.profibiuro.pl/hp-c-85_70.html. Dostępne są wkłady dedykowane do różnych modeli.

Koszty wydruku można obniżyć jeszcze bardziej, sięgając po zamienniki tonerów lub tuszów. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na aspekcie ekonomicznym, zdecydowanie warto zastanowić się nad zakupem alternatywnych wkładów.

Drukarka atramentowa – kompaktowe rozmiary i perfekcyjna jakość druku

Urządzenia wykorzystujące tusz do drukowania są zwykle kompaktowe i mają ładny design. Dzięki niedużym wymiarom mieszczą się w większości przestrzeni i świetnie nadają się do domowego biura czy pokoju dziecka. Drukarki atramentowe są wygodne w użytkowaniu i oferują bardzo dobrą jakość druku. To bardzo uniwersalne sprzęty. Pozwalają nawet na drukowanie zdjęć o wyrazistych kolorach. Minusem może być za to dłuższy czas druku w porównaniu z drukarkami z laserem oraz bardziej wymagająca konserwacja sprzętu.

Drukarka laserowa – duża szybkość druku i wydajna praca

Urządzenia laserowe oferują wysoką prędkość wydruków, co przydaje się szczególnie w zastosowaniach profesjonalnych i biznesowych. Zadrukowane strony są od razu suche i nie trzeba długo na nie czekać. Ma to niebagatelne znaczenie w dużych biurach, gdzie liczy się każda minuta. Tonery HP i innych firm zapewniają wysoką trwałość druku. Drukarki laserowe poleca się przede wszystkim do drukowania dokumentów – w wariancie monochromatycznym to najbardziej opłacalne rozwiązanie. Eksploatacja urządzeń drukujących w kolorze generuje więcej kosztów. Warto mieć świadomość, że w przypadku tanich modeli rozdzielczość druku okaże się gorsza niż w drukarkach atramentowych. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że drukarki laserowe to zwykle urządzenia o dużych gabarytach, choć dostępne są również modele kompaktowe.

Wybierając drukarkę, najlepiej kierować się przewidywanym zapotrzebowaniem na wydruki, kosztami eksploatacji oraz przestrzenią, jaką się dysponuje. Jeśli planujemy drukować często, ale po kilka stron i w kolorze, warto wybrać drukarkę atramentową. To uniwersalne urządzenie dobrze sprawdzi się w domu. Z kolei drukarka laserowa jest rozwiązaniem dedykowanym biurom, gdzie liczba drukowanych stron okazuje się znacznie większa i gdzie liczy się wydajna praca. Przedsiębiorców może zachęcać perspektywa zaoszczędzenia na wydrukach – toner HP czy innego zaufanego producenta elektroniki jest wydajny i wystarcza na długo. Ta różnica w kosztach eksploatacji może ułatwić wybór między drukarkami laserowymi a atramentowymi. Oprócz kwestii wydatków warto też mieć na uwadze planowane przeznaczenie urządzenia, alby jego użytkowanie było wygodne i nie przysparzało żadnych problemów.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA