Zamknij

Radca prawny, adwokat, prawnik - kto może reprezentować Cię przed sądem?

09:52, 09.11.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:53, 09.11.2020

Czeka Cię rozprawa w sądzie? Wybór pełnomocnika, który będzie Twoim reprezentantem na sali sądowej i pomoże Ci odpowiednio przygotować się do procesu, ma kluczowe znaczenie dla przebiegu postępowania. Do kogo zwrócić się o pomoc: radcy prawnego, adwokata, a może prawnika? Podpowiadamy!

Jakie uprawnienia ma adwokat?

Adwokat to osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze, odbyła aplikację adwokacką i zdała państwowy egzamin adwokacki. Jak możemy przeczytać w ustawie Prawo o adwokaturze, zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej. Co to dokładnie znaczy? Osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia nie tylko udziela porad prawnych, sporządza opinie i opracowuje projekty aktów prawnych, ale także występuje w imieniu klientów przed sądami i urzędami. Adwokaci nie mogą być zatrudniani na podstawie umów cywilnoprawnych, lecz mogą świadczyć usługi prawne w ramach własnej działalności gospodarczej lub w charakterze wspólnika w kancelarii adwokackiej.

Kim jest i czym się zajmuje radca prawny?

Radca prawny, tak jak adwokat, należy do zawodów zaufania publicznego. Aby uzyskać tytuł radcy prawnego, należy otrzymać dyplom ukończenia wyższych studiów prawniczych, a także odbyć trzyletnią aplikację radcowską i zdać pisemny egzamin państwowy. Radca prawny również zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej: udziela porad prawnych, sporządza opinie, opracowuje projekty aktów prawnych i reprezentuje klientów przed sądem. Podstawowa różnica między adwokatem a radcą prawnym jest taka, że radca prawny może świadczyć stosunek pracy u danego przedsiębiorcy.

Kto ma prawo bronić Cię w sądzie?

Każdy adwokat lub radca prawny jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik zostaje adwokatem lub radcą prawnym. Prawnik, czyli osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze, może udzielać porad prawnych i wystawiać opinie prawne, może nawet prowadzić kancelarię, ale nie może posługiwać się tytułem adwokata i radcy prawnego, a także reprezentować klienta w sprawach karnych oraz karnoskarbowych.

Powierzenie swojej sprawy osobie, która nie jest adwokatem lub radcą prawnym (nawet jeśli może się pochwalić dyplomem ukończenia wyższych studiów prawniczych) wiąże się ze sporym ryzykiem. Taka osoba nie tylko nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które pokryłoby koszty ewentualnych błędów, ale nie jest także objęta tajemnicą zawodową.

W jakich sprawach udać się do adwokata lub radcy prawnego?

Od 2015 roku pełnomocnikami również w sprawach karnych i karnoskarbowych mogą być zarówno adwokaci, jak i radcy prawni niepozostający w stosunku pracy. Pomoc eksperta przydaje się nie tylko przedsiębiorcom, ale także osobom indywidualnym. Adwokat lub radca prawny (np. radca prawny w Gdańsku) może reprezentować Cię w sporze przed sądami administracyjnymi, Sądem Najwyższym czy Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawach związanych np. ze spadkiem, upadłością konsumencką, odszkodowaniem, reklamacją zakupionego towaru czy konfliktem z pracodawcą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%