Zamknij

Kiedy warto udać się do dentysty?

08:24, 19.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:24, 19.01.2021

Systematyczne dbanie o własne zęby i pilnowanie regularnych wizyt u dentysty wydaje się oczywiste dla wszystkich, a jednak nie jest. Wciąż wiele osób odkłada je do pierwszego poważnego bólu dziąseł czy zębów. W jakich sytuacjach najwyższą już porą jest udanie się do stomatologa i jakich objawów nie wolno lekceważyć, jeśli nie chcemy narobić sobie w jamie ustnej jeszcze większych problemów?

Ból — pierwszy sygnał na wizytę u dentysty

Zdecydowanym sygnałem, który nawet po wielu tygodniach niechodzenia do dentysty stawia nas na równe nogi, jest ból. Warto wiedzieć, że ból zęba wywołany jego chorobą, zapaleniem czy uszkodzeniem potrafi być tak mocny, że nawet najsilniejszego może dosłownie powalić z nóg.

Ból promieniujące z jamy ustnej na dziąsła, nos, w kierunku ucha i do głowy potrafi dosłownie przeszywać i świadczy o tym, że z wizytą u dentysty nie powinno się już zwlekać. Im bardziej narasta efekt bólu, tym gorsze i trudniejsze może być jego późniejsze leczenie, dlatego nie wolno takiego przypadku lekceważyć.

Spuchnięte dziąsła — oznaka choroby?

Okazjonalnie w jamie ustnej możemy zauważyć niespecjalnie bolesne, ale odczuwalne puchnięcie dziąseł. Często towarzyszy mu efekt rozpierania, ucisku oraz wrażenia, że za spuchniętymi dziąsłami idzie również opuchnięcie ust i policzków. W tym przypadku warto udać się do dentysty, bo być może właśnie w naszej jamie ustnej rozwija się ropne zapalenie, które może być bolesne w skutkach. Jednocześnie przed taką wizytą dobrze jest dokładnie umyć zęby i przeczyścić je nicią dentystyczną.

Czasem powodem spuchnięcia może być, dostanie się pod dziąsło, na granicy z zębem cząstek żywności (orzechy, paluszki, chipsy o ostrych zakończeniach itp.) - takie produkty urażają dziąsło i podrażniają je przy każdym ruchu ust, więc spuchnięcie może być wywołane właśnie nimi. Może się okazać, że dokładne wyczyszczenie przestrzeni między zębami przyniesie ulgę i sprawi, że wizyta u dentysty nie będzie konieczna, bo efekt opuchlizny zacznie znikać.

Regularne przeglądy, zanim dojdzie do bolesnych sytuacji

Żeby nie dopuścić do skrajnych sytuacji w jamie ustnej, warto nie czekać na to, aż zęby zaczną nas boleć czy puchnąć w okolice dziąseł, tylko postawić jednak na regularne przeglądy uzębienia. Można się na niej umawiać do dentysty np. co trzy miesiące, tak, by każdorazowo przegląd wykazał nowe ubytki zębów i by można je było zaleczyć szybko i sprawnie, zanim jeszcze rozwiną się do rozmiarów stwarzających realne, bolesne problemy, czy wymagających leczenia operacyjnego.

Stomatolodzy systematycznie zachęcają nas do takich wizyt, ponieważ mogą one dać znacznie większy komfort psychiczny, sprawiając, że wizyta u dentysty po pierwsze nie będzie dla nas powodem do strachu, a po drugie nie dopuścimy do sytuacji zapuszczenia jamy ustnej tak, że odratowanie zębów nie będzie już możliwe, a rozwijające się zapalenia nie zniszczą wrażliwej flory bakteryjnej wewnątrz naszej jamy ustnej.

Więcej informacji znajdziesz na https://stomatologia-osowa.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%