Zamknij

Jak wybrać porządny nagrobek? Sprawdź nasze porady!

artykuł sponsorowany + 08:39, 29.01.2021 Aktualizacja: 08:39, 29.01.2021

Stawianie nagrobka na cmentarzu dla osoby zmarłej to w naszym kraju niezwykle długa i bogata tradycja. Konstrukcja ta stanowi przede wszystkim upamiętnienie bliskiego, dlatego przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych elementów. Oczywiście najważniejsze jest, aby była wystarczająco odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz dostatecznie atrakcyjna pod względem wizualnym.

Rozmiar i kształt to podstawowe kryteria

Zakup nagrobka należy zawsze rozpocząć od ustalenia pożądanych wymiarów, konsultując je z zarządcą danego cmentarza. Każdy tego typu obiekt ma bowiem konkretne wymogi oraz wewnętrzny regulamin. Standardowy model pojedynczy posiada szerokość około 1,2 m i długość 2,5 m, natomiast model podwójny - 1,8 m X 2,5 m, ewentualnie 2,0 m X 2,5 m. W przypadku nagrobków dziecięcych i urnowych mamy zaś najczęściej do czynienia z maksymalnym rozmiarem 80 cm X 140 cm.

Pamiętajmy przy tym, że we wschodniej Polsce omawiane konstrukcje są przeważnie większe, a w zachodniej mniejsze i dodatkowo wyposażone w cieńszą płytę. Drugie ważne kryterium to ogólny kształt nagrobka. Uniwersalnym wyborem jest oczywiście klasyczna wersja prostokątna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na wersję artystyczną, pozbawioną twardych konturów. Dzięki temu będzie postrzegana jako bardziej estetyczna i jednocześnie oryginalna.

Naturalny kamień to strzał w dziesiątkę

Jeśli chodzi o materiał wykonania nagrobka, zdecydowanie najlepiej sprawdzi się wysokiej jakości granit, ponieważ jest ponadprzeciętnie twardy i niezbyt nasiąkliwy, a tym samym bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, słońce czy zmienne temperatury. Co istotne, występuje w kilku wariantach kolorystycznych - czarnym, ciemnoszarym, białym, brązowym, a nawet zielonym, czerwonym i fioletowym. Z pewnością przetrwa co najmniej kilkadziesiąt lat.

Alternatywę stanowi elegancki marmur, ale z powodu wapiennej struktury i podatności na korozję musi być otoczony właściwą troską. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dekoracyjnym piaskowcu, który jest nieco wytrzymalszy od marmuru i przy optymalnej pielęgnacji potrafi się odwdzięczyć niebanalnym pięknem. Te dwa ostatnie materiały są jednak stosunkowo rzadko wybierane w naszym kraju.

Napisy oraz pozostałe elementy

Decydując się na zakup nagrobka cmentarnego, trzeba jeszcze koniecznie ustalić, jakie napisy mają się pojawić na jego powierzchni - piaskowane, kute czy wykonane ze stopu szlachetnego. Te pierwsze są najtańsze, ponieważ tworzy się je w programie komputerowym i wycina za pomocą plotera. Dla wzmocnienia atrakcyjności można je bez problemu pokryć farbą w odcieniu złotym, srebrnym lub czarnym.

Z kolei napisy kute ręcznie charakteryzują się wyjątkowo trwałym efektem i dostojnym charakterem, a metalowe (mosiądz, stal nierdzewna, stal cynkowa, aluminium) są najbardziej ekskluzywne, a przez to dosyć drogie.

Dodajmy, że przy wyborze nagrobka należy też zdecydować się na konkretną tablicę (pojedynczą, podwójną, z krzyżem, w formie płaskorzeźby, z pomnikiem itp.) oraz ewentualnie rodzaj ilustracji (zdjęcie na porcelanie bądź portret w kamieniu).

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://pogrzebyeden.pl/

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%