Zamknij

Jak powstają ekologiczne opakowania z tworzyw sztucznych?

09:00, 18.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:00, 18.05.2021

Eksperci przekonują, że zainteresowanie opakowaniami z regranulatu będzie systematycznie rosnąć. Wpływa na to nie tylko wzrost świadomości konsumenckiej, ale także regulacje unijne. Zgodnie ze zobowiązania przyjętymi przez kraje członkowskie poziom odzysku materiałów z opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych musi wzrosnąć do 2025 roku aż do 50%. Wiele firm z branży opakowaniowej nie czeka do ostatniej chwili, ale z powodzeniem wdraża ekostrategie już dzisiaj. Czym są recyklaty? Czy zastosowanie surowca z odzysku wpływa w jakimkolwiek stopniu na jakość opakowań? Sprawdziliśmy!

Jak powstają opakowania z regranulatu?

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia ilości plastiku to bez wątpienia jeden z motorów napędowych dla firm z branży opakowaniowej. Ale plan przejścia na Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym to nie jedyny impuls do zmian w sposobie działania przedsiębiorstw. Od kilku lat możemy zaobserwować zmianę w zachowaniu konsumentów. O wyborze produktu nie decyduje już wyłącznie cena, ale także rodzaj wykorzystanych materiałów, kraj produkcji, a nawet filozofia marki. Zastosowanie surowców wtórnych, głównie odpadów poprodukcyjnych, stało się jednym z głównych elementów polityki środowiskowej wielu firm. W jaki sposób powstają opakowania ekologiczne? Klient ma możliwość indywidualnego doboru proporcji surowca pierwotnego i wtórnego (w zależności m.in. od potrzeb i możliwości technologicznych). Proporcje dobierane są w taki sposób, aby nie wpływały na obniżenie jakości pojemników trafiających na rynek.

Do produkcji wiader lub innych opakowań dla branży non-food (np. w firmie Plast Box) wykorzystuje się m.in. bezbarwny i bezwonny polipropylen, który świetnie nadaje się do kształtowania w wyniku termoformowania lub formowania wtryskowego. Powstałe w ten sposób opakowania są wykorzystywane w branży chemicznej np. do przechowywania chemii gospodarczej (proszków do prania, kapsułek do zmywania), budowlanej (farb, lakierów, klejów czy tynków) czy ogrodniczej (nawozów, środków ochrony roślin czy nasion).

Opakowania z regranulatu a społeczna odpowiedzialność biznesu

Czy stosowanie opakowań powstałych z recyklingu może wpłynąć na wzrost zaufania klientów do marki? Okazuje się, że tak. Badacze podkreślają, że ekologizacja konsumpcji jest jednym z najszybciej rozwijających się trendów XXI wieku. Zainteresowanie problemami środowiska wpłynęło na pojawienie się pewnego rodzaju presji społecznej. Zachowania proekologiczne zaczęły być postrzegane nie w kategorii wyboru, a konieczności. Recykling stał się więc zjawiskiem powszechnie akceptowalnym nie tylko w Unii Europejskiej, ale na całym świecie. Dlatego wiele firm wykorzystuje materiały pochodzące z odzysku z myślą o ochronie środowiska i przyszłych pokoleniach. Dzięki temu są postrzegane przez klientów jako przedsiębiorstwa społecznie odpowiedzialne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%