Zamknij

Czym różni się samochód z LPG i bez niego?

09:11, 18.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:11, 18.05.2021

Odpowiedź na pytanie "Czym różni się samochód z LPG i bez niego?", to dla wielu z nas odpowiedź dość prosta. Samochód z instalacją LPG ma dodatkowy wlew odpowiedni dla dystrybutora LPG. Może się on znajdować gdzieś pod tylnym zderzakiem lub pod klapką wlewu do oryginalnego baku danego auta. Natomiast dodatkowy zbiornik znajduje się w bagażniku lub we wnęce, w której najczęściej jest koło zapasowe.

Czy jazda z instalacją LPG zawsze jest tańszą?

Wiele z nas doskonale wie o tym, że tankowanie z dystrybutora LPG zazwyczaj jest znacznie tańsze, czyli każde dwa litry gazu kosztują mniej więcej tyle samo co litr typowej benzyny.

Problem stanowi tylko to, że instalacja tego typu swoje kosztuje i zwraca się po tych trzech lub czterech latach, a w przypadku silnika z bezpośrednim wtryskiem nawet znacznie później. Dlatego nie każdy decyduje się na instalację LPG, bo może być też i tak, że dany kierowca prędzej zmieni auto, czyli ta inwestycja może się mu nie zwrócić.

Ten problem powiązany z wyjeżdżeniem tej inwestycji jest dość częstym, a w przypadku nowoczesnych silników z turbiną koszt instalacji jest już znacznym i dlatego tylko nieliczni się decydują na tego typu inwestycję, bo silnik z turbiną, czyli benzyniak z turbo to instalacja warto tyle, co równowartość składek OC z dziesięciu lat dla bezwypadkowego kierowcy.

Auto z instalacją LPG — częste błędy kierowców

Wielu posiadaczy auta z instalacją LPG zapomina lub niemal zapomina o tankowaniu benzyny, czyli tacy kierowcy nawet nie wymieniają filtra paliwa i to przez kilka lat. Na dokładkę w baku mogą mieć tylko te kilka litrów starej benzyny i w tym tkwi błąd. Jednym słowem nie można dbać jedynie o elementy instalacji LPG, gdy ma się już tę, dzięki której można nawet odpalać na gazie. W tym konkretnym przypadku problem pojawia się po tych kilku latach niedbania o drugi układ paliwowy.

Rzecz jasna nie chodzi tu tylko o filtry do benzyny w kiepskim stanie, ale też i o to, że pompa benzyny może nie zareagować poprawnie, bo w baku chłodzi ją paliwo, a jeśli go nie ma to może dojść do jej awarii. Z tej przyczyny taka próba odpalenia na benzynie po kilku latach może się nie udać i to nie tylko ze względu na starą benzynę.

Kolejne wiele mówiące wzmianki

Niewielu wie o tym, że dystrybutory LPG dają paliwo czystsze od benzyny i od ropy naftowej, czyli jeżdżenie na tym paliwie to oszczędzanie i chronienie środowiska. Rzecz jasna istnieją też instalacje innego rodzaju, choćby takie jak instalacje CNG, które też są uznawane za bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

Jednym słowem te instalacje to nie tylko redukowanie kosztów związanych z zakupem paliwa. Ten typ paliwa doceniają kierowcy zawodowi, czyli jeżdżący na taksówce. Ludzie tacy nawet, wtedy gdy mają auto z napędem hybrydowym, także inwestują w instalację LPG.

Oznacza to mniej mocy w przypadku tego prostego silnika benzynowego, ale też i znacznie niższe wydatki na paliwo, czyli ten bardzo ważny plus. Kluczowe znaczenie dla wielu ma też i to, że instalacje LPG dostosowują się też do zmian, czyli na chwilę obecną da się je też montować do silników benzynowych z turbiną, choć wyjdzie to dość drogo.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%