Zamknij

Mieszkaniowy rachunek powierniczy - co warto wiedzieć?

15:38, 18.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:39, 18.05.2021

Kupując mieszkanie na wczesnym etapie budowy warto wiedzieć czym jest rachunek powierniczy. Jest to sposób zabezpieczenia dla kupujących własne mieszkanie. Co więc warto wiedzieć w tym kontekście?

Co to jest mieszkaniowy rachunek powierniczy?

Mieszkaniowy rachunek powierniczy to specjalny rodzaj rachunku bankowego na którym środki należą nie do właściciela tego rachunku. Tak więc deweloper mieszkaniowy zakładając taki rachunek jest jego powiernikiem, a wpłacające osoby są powierzającymi. Jak łatwo się domyśleć, jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla wpłacających, czyli klientów dewelopera. Zgodnie z zasadami deweloper może korzystać z tych środków tylko do celów opisanych w umowie. Natomiast sam wpłacający, mimo tego, że te środki do niego należą, nie może ich wypłacić, ani przesłać na inne konto. Warto także zauważyć, że jest to umowa między deweloperem, a klientem, więc bank nie musi znać szczegółów umowy na wykorzystanie tych środków. Co oznacza, że bank nie jest zobowiązany do tego, aby sprawdzać czy deweloper wydaje środki zgodnie z umową, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawrzeć dodatkową klauzulę, aby bank miał moc prawną do kontrolowania tego typu wydatków. Rozwiązanie związane z mieszkaniowym rachunkiem powierniczym zostało wprowadzone w roku 2011 w odpowiedzi na problemy wielu deweloperów. Jest to więc ustawowa koncepcja, która w pewien sposób zabezpiecza interes kupującego nowe mieszkanie.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Gdyni, Chwarzno-Wiczlino

Czy to dobre rozwiązanie?

Tego typu idea to świetny rozwiązanie, aby móc odzyskać pieniądze w przypadku jeśli deweloper nie realizuje postanowień podpisanej umowy. W takim przypadku to bank zwraca wpłacone pieniądze. Należy jeszcze zwrócić uwagę na to, że zwrot kwoty następuje także w przypadku jeśli powierzający ma chęć odstąpić od podpisanej umowy, zgodnie z jej zapisami bank także zwraca pieniądze. Może dojść do sytuacji w której tylko część środków zostanie zwrócona. Dotyczy to sytuacji w której umowa deweloperska zostanie rozwiązana za porozumieniem stron, a więc nie ma tutaj ewidentnej winy dewelopera, ani wpłacającego na nowe mieszkanie. Można więc powiedzieć, że mieszkaniowy rachunek powierniczy to bardzo dobre rozwiązanie, a jedyną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest to jaki bank prowadzi dany rachunek powierniczy. W przypadku jeśli dany bank ogłosi upadłość wtedy co prawda zadziała Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ale tylko do określonej kwoty. W pozostałych kontekstach nie ma innego rodzaju ryzyka związanego z tak zainwestowanymi pieniędzmi na własne cztery kąty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%