Zamknij
REKLAMA

Kredyt hipoteczny - czym jest i jak go uzyskać?

10:25, 19.05.2021 | materiały patnera

Przychodzą pewne etapy w życiu, które mobilizują nas do zakupu nieruchomości. W wielu przypadkach, jak pokazuje nam rynek, niezbędnym narzędziem do realizacji tego celu jest zewnętrzne finansowanie w postaci kredytu hipotecznego. Jakie wymogi należy spełnić oraz ile czasu będziemy czekać na dostęp do środków?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Żeby zrozumieć konstrukcję produktu finansowego, jakim jest kredyt hipoteczny, najlepiej odwołać się do jego definicji. Zatem, kredytem hipotecznym nazwiemy długoterminową pożyczkę bankową, którą to bank zabezpiecza hipoteką na nieruchomości. Dokonuje się tego poprzez wpis w Księdze Wieczystej, bazując na prawie o użytkowaniu wieczystym lub prawie własności. W Polsce kredytów hipotecznych udzielają tylko banki. Procedury są dość wymagające, jednakże cel warty jest wytrwałości. Po złożeniu wniosku następuje jego weryfikacja i procesowanie, które wymaga czasu. Należy dokładnie przygotować i zebrać wszystkie potrzebne dokumenty wcześniej, by nie tracić kolejnych dni na uzupełnienie braków.

Na co przeznaczyć kredyt hipoteczny?

W przypadku kredytu hipotecznego cel będzie jasno wskazany przez bank, w którym chcemy uzyskać finansowanie. Kiedy podpiszemy umowę kredytową, nie będzie możliwości zmiany przedmiotu, jaki chcemy sfinansować za pośrednictwem przyznanych środków. Składając wniosek o kredyt, musimy jasno określić, że chcemy nim sfinansować np.:

• zakup mieszkania na sprzedaż w Gdańsku,

• zakup domu,

• przebudowę domu lub mieszkania,

• zakup działki rekreacyjnej lub zakup działki pod budowę domu.

Nie powinniśmy mieć problemu z rozróżnieniem nazwy przedmiotu finansowania, ponieważ zwykle cel ma odzwierciedlenie w nazwie produktu finansowego. Kredyt hipoteczny na budowę domu – przeznaczamy na budowę domu, tak jak wskazuje nazwa.

Warunki otrzymania kredytu?

Kredyt hipoteczny wydaje się być łatwo dostępnym produktem bankowym, ale weźmy pod uwagę, że nie każdy będzie mógł starać się o jego uzyskanie, ponieważ jego warunki dla wielu będą nie do spełnienia. Podstawową kwestią, nad którą pochyli się bank, będzie sprawdzenie zdolności kredytowej wnioskodawcy. I tak np. naszą rozrzutność przy użyciu kart kredytowych bank z pewnością dostrzeże. A będzie zaniepokojony, gdy dodatkowo okaże się, że rat nie spłacamy w terminie. Aby podjąć zobowiązanie w postaci kredytu hipotecznego wymagane będzie również posiadanie nieruchomości, na której bank będzie mógł ustanowić zabezpieczenie (hipotekę). Ponadto, bank może również powołać specjalistę do wyceny tejże nieruchomości. Efekt wyceny może wpłynąć na wysokość kredytu, o który się staramy. Starajmy się w rozmowach z doradcami kredytowymi przedstawiać aktualny stan naszego majątku, gdyż w toku weryfikacji nasza sytuacja majątkowa zostanie skrupulatnie przeanalizowana. Szkoda czasu na uzupełnienia braków formalnych czy wyjaśnianie nieścisłości lub niedopowiedzeń w toku procesu kredytowego.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%