Niektórzy z nas nie wiedzą, czym może być ten podstawowy ekwipunek na żagle, ale to zazwyczaj ta wygodna żeglarska odzież, obuwie w którym bardzo wygodnie porusza się po pokładzie. Niekiedy jest to także ta kamizelka ratunkowa noszona cały czas i do tego elektronika która ratuje życie, czyli opcja taka jak telefon satelitarny. Rzecz jasna nie każdy pamięta o tych konkretnych sprzętach.
Dla dość wielu z nas te wygodne ubrania żeglarskie to rzecz jasna podstawa, bo po pokładzie trzeba poruszać się sprawnie i to zwłaszcza wtedy gdy z kilkoma przyjaciółmi pływamy taką szybką żaglówką, która nie ma znacznego zanurzenia. Z tego typu łodzią trzeba uważać i na dokładkę być dostatecznie szybkim, bo nawet ten najmniejszy błąd może być też i tym dość poważnym w skutkach. Dlatego też w przypadku szybszych i bardziej zwrotnych łodzi jedno osobowa załoga jest raczej nie wystarczającą. Kluczowe znaczenie ma też doświadczenie poszczególnych członków załogi, czyli to, że przynajmniej jedna osoba powinna mieć te kilka lat doświadczenia. Aspekt ten jest niezwykle istotnym i co równie ważne ta osoba z doświadczeniem musi być mobilną, bo przynajmniej na samym początku trzeba w wielu sprawach pomóc lub doradzić kolegom, którzy mają skromne doświadczenia.
Dla żeglarzy liczą się też te części zamienne, czyli różnego typu bloczki i inne drobne części zamienne. One rzecz jasna nie są drogimi w przeliczeniu na sztukę i warto mieć zapas takowych pod pokładem, bo nigdy nie wiadomo kiedy dokładnie konkretny bloczek się zerwie. Może się nawet zerwać na jakiejś zatoce lub na sporym jeziorze i właśnie wtedy trzeba szybko dokonać konkretnej naprawy, a naprawa takowa to rzecz jasna dość trudna sprawa, bo najlepiej wtedy zwinąć żagiel i w spokoju wymienić dany bloczek. Ktoś z doświadczeniem zapewne wykona tego typu pracę w kilkanaście minut, ale jeśli dana osoba nie ma doświadczenia, to wolałaby wykonać tę pracę w stabilniejszych warunkach przy brzegu, bo tak jest bezpieczniej i łatwiej można się skupić na tej pracy, która wymaga od człowieka zręczności i pewnej dłoni. Z tej przyczyny wielu woli to robić przed wypłynięciem, czyli wtedy zrobić przegląd olinowania.
Posilanie się w trakcie żeglowania to dość trudna sprawa, bo żaglówkę na porywistym wietrze trzeba niemal nieustannie kontrolować. Dlatego też jedzenie nie jest łatwe. Istotnym jest też i to, że niektórzy posilają się na zmianę, czyli gdy jeden członek załogi się posila to reszta biega po pokładzie i kontroluje żaglówkę. Często właśnie tak trzeba postępować, bo tylko tak da się zapanować nad tym całym chaosem. Dodatkowy problem podczas tego posilania się może sprawić konieczność wymiany jednego lub dwóch bloczków. Czasami trzeba to robić i to nawet na środku jeziora i na dokładkę właśnie wtedy gdy wiatr wieje w nieprzewidywalny sposób. W tych aspektach tkwi ten problem o kluczowym znaczeniu, ale wielu z nas i tak uwielbia żaglówki, bo dzięki nim osoby żeglujące mają też sporo frajdy w sezonie letnim.
Więcej informacji znajdziecie na: sklepwind.pl