Zamknij

Remont ogrodzenia – wymiana tradycyjnej bramy rozwiernej na przesuwną

09:28, 27.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:29, 27.09.2021

Powszechne niegdyś rozwiązanie, czyli ręcznie otwierana i zamykana brama rozwierna, ustępuje coraz częściej elektrycznie zasilanej bramie na pilota. Remontując ogrodzenie, warto przyjrzeć się zarówno kondycji furtki prowadzącej na posesję, jak i stanowi bramy wjazdowej. Jeśli uznamy, że również ta część naszego ogrodzenia wymaga wymiany, warto zastanowić się nad komfortową i przyjemną w eksploatacji bramą elektryczną.

Najczęściej wybieranym przez użytkowników rozwiązaniem stanowiącym alternatywę dla tradycyjnych skrzydeł rozwiernych są bramy przesuwne. Nie zajmują wiele miejsca ani po wewnętrznej, ani po zewnętrznej stronie ogrodzenia, a przy tym łatwo dostosować je designem do niemal każdego rodzaju płotu.

Bramy przesuwne – alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań

Tradycyjne bramy rozwierne coraz częściej zastępowane są ich przesuwnymi odpowiednikami. Bramy przesuwne nie wymagają miejsca niezbędnego dla otwarcia skrzydeł ich rozwiernych odpowiedniczek, doskonale nadają się więc wszędzie tam, gdzie odnotowuje się duże natężenie ruchu kołowego lub pieszego tuż przy granicy działki, a także tam, gdzie z jakichś powodów nie da się otworzyć skrzydeł bramy w kierunku posesji.

Zaletą elektrycznie zasilanej bramy przesuwnej jest też oczywiście wygoda użytkownika – żeby otworzyć lub zamknąć wjazd, nie trzeba wysiadać z samochodu.

Jak działa elektryczna brama przesuwna?

Przy tradycyjnej bramie rozwiernej, a także rzadko stosowanej bramie przesuwnej bez napędu elektrycznego otwieranie i zamykanie odbywa się z udziałem siły ludzkich rąk. Oczywiście takie rozwiązanie jest mało komfortowe w porównaniu z automatycznym działaniem bram napędzanych elektrycznie. Jak działa taka brama i co jest potrzebne, żeby funkcjonowała prawidłowo?

Elektryczna brama przesuwna wyposażona jest w rolki, które umożliwiają jej ruch po szynach. Z kolei otwieranie lub zamykanie bramy wymuszane jest przez silnik elektryczny. Żeby więc brama mogła zostać wprawiona w ruch, niezbędne jest doprowadzenie zasilania do napędu. Prąd dostarczany jest za pomocą przewodu elektrycznego.

Poza zasilaniem elektrycznym ważna jest również komunikacja radiowa umożliwiająca zamykanie i otwieranie bramy. Kaseta sterująca bramy wyposażona jest w odbiornik współpracujący z pilotem. Oczywiście w przemyśle i budownictwie wielorodzinnym stosuje się również inne rozwiązania, np. czytniki kart, jednak w przypadku prywatnych posesji najczęściej brama wjazdowa otwierana jest za pomocą pilota.

Każda brama przesuwna zaopatrzona jest również w specjalne czujniki, których zadaniem jest jej zatrzymanie podczas zamykania i ponowne otwarcie, kiedy wykryta zostanie przeszkoda na drodze bramy. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo zarówno ludziom, jak i mieniu, np. samochodom.

Brama przesuwna podwójna

Zwykle bramy przesuwne wyposażone są w jedno skrzydło, które porusza się równolegle do ogrodzenia, zasłaniając lub odsłaniając wjazd. Jeśli długość ogrodzenia jest niewystarczająca, żeby skrzydło przesuwne po otwarciu zmieściło się na posesji, zwykle zaleca się użytkownikom zastosowanie bramy rozwiernej, również z napędem elektrycznym.

W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się zainstalowanie dwóch bram przesuwnych zlokalizowanych naprzeciwko i rozsuwających się na dwie strony względem osi wjazdu. Takie rozwiązanie stosuje się często w przypadku bram przemysłowych, kiedy potrzebny jest bardzo szeroki wjazd (np. 30 m), jednak można je zaimplementować do warunków domowych. Dwie bramy przesuwne można zainstalować, kiedy nie ma miejsca na skrzydła bramy rozwiernej po jej otwarciu, nie ma też miejsca na pojedyncze długie skrzydło przesuwne, a jednocześnie ogrodzenie po obydwu stronach wjazdu pozwala na odsunięcie dwóch krótszych bram przesuwnych.

Kiedy nie stosować bramy przesuwnej?

Mimo wielu zalet bram przesuwnych niekiedy nie da się nimi zastąpić tych tradycyjnych, rozwiernych. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy ogrodzenie jest na tyle krótkie, że skrzydło bramy przesuwnej wraz z przeciwwagą zajmują dłuższy odcinek niż jej światło.

Drugą częstą przeszkodą dla zainstalowania bramy przesuwnej jest nierówność terenu. W przypadku dużych spadów równoległych do toru, po którym porusza się brama, bez niwelacji gruntu nie da się zastosować takiego rozwiązania. Lepiej wówczas zdecydować się na elektryczną bramę rozwierną.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%