Zamknij

W jaki sposób działa pogotowie stomatologiczne?

09:33, 08.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:33, 08.10.2021

Można zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowana większość ludzi wolałaby nie korzystać z usług pogotowia stomatologicznego. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach staje się to absolutnie konieczne. Nie każdy jednak wie, w jakich okolicznościach można się tam udać, a w jakich należy szukać pomocy u dentysty w trybie planowym. Dobrze jest więc mieć świadomość tego, na jakich zasadach działa pogotowie stomatologiczne.

Pogotowie stomatologiczne - czym jest?

Jak już zaznaczono na wstępie, z usług pogotowia stomatologicznego można korzystać jedynie w pewnych okolicznościach. Jest to bowiem tak zwana doraźna opieka medyczna. Oznacza to, że do jej korzystania jesteśmy uprawnieni jedynie w nagłych przypadkach. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pogotowie stomatologiczne działa w ramach NFZ. Z tego też względu, możliwe jest bezpłatne korzystanie z usług pogotowia. Niektóre pogotowia działają jednak w ramach prywatnej opieki zdrowotnej i wówczas udzielone nam świadczenia są płatne. Każdemu może dokuczyć nagły ból zęba, dlatego powinniśmy wiedzieć, w jakich miejscach znajdują się pogotowia stomatologiczne. Wówczas będziemy wiedzieć, gdzie należy się udać, jeżeli pojawią się problemy.

Jak działają pogotowia stomatologiczne?

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, jaka jest zasada działania pogotowia stomatologicznego. Przede wszystkim należy nadmienić, że działa ono przede wszystkim w dużych i prężnie rozwijających się miastach. Większość tego rodzaju placówek posiada podpisaną umowę z NFZ. Pogotowia stomatologiczne funkcjonują przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ponadto, aby odbyć wizytę w pogotowiu stomatologicznym, nie jest konieczne posiadanie skierowania. Konieczne jest jednak zaistnienie odpowiednich przesłanek. Nie można udać się do pogotowia z niewielkim ubytkiem, który nie sprawia dolegliwości bólowych. Tego rodzaju problem z powodzeniem można bowiem leczyć w trybie planowym u stomatologa. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że z pomocy stomatologicznej w ramach pogotowia mogą korzystać nie tylko dorośli, ale i dzieci. Dzieci powinny zostać jednak przyprowadzone przez rodzica lub opiekuna.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zanim udamy się na pogotowie stomatologiczne, zastanówmy się nad tym, czy nasz problem faktycznie jest poważny. Zazwyczaj jednak udajemy się tam, gdy ból jest na tyle silny, że odbiera nam zdolność do normalnego funkcjonowania. Przyczyny silnego bólu zęba mogą być naprawdę rozmaite. Z tego też względu, należy być przygotowanym na różnego rodzaju zabiegi. Nierzadko konieczne staje się leczenie kanałowe. W wielu przypadkach należy również zastosować terapię antybiotykiem. Czasami niestety zęba nie udaje się uratować i konieczne staje się wykonanie ekstrakcji. Wizyta na pogotowiu stomatologicznym może okazać się nieprzyjemnym i trudnym doświadczeniem. Leczenie może być bolesne, zwłaszcza jeżeli problem jest poważny. Z tego też względu, najlepiej regularnie odwiedzać swojego lekarza dentystę. W ten sposób uda nam się uniknąć poważnych problemów z zębami, skłaniających do wizyty na pogotowiu stomatologicznym. 

Więcej informacji znajdziesz na https://amber-clinic.pl/pogotowie-stomatologiczne-w-gdansku/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%