Zamknij

Technologia PCIe NVMe - co to jest i jak to działa?

14:16, 12.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:17, 12.10.2021

NVMe (ang. Non-Volatile Memory Express) to otwarta specyfikacja logicznego interfejsu urządzenia, który definiuje polecenia oraz zestaw funkcji dla dysków SSD opartych na magistrali PCI. Do głównych zalet technologii należą ogromna wydajność, zgodność z różnymi systemami i doskonała szybkość przesyłu informacji.

Czym jest NVMe?

Standard NVM Express (NVMe) został opracowany z myślą o zwiększonym zapotrzebowaniu na wydajniejszy sposób zarządzania przesyłem danych pomiędzy płytami głównymi, systemami operacyjnymi i nośnikami SSD przetwarzającymi informacje z wykorzystaniem magistrali PCI Express. NVMe to protokół komunikacyjny, który w przeciwieństwie do swojego poprzednika – AHCI – daje możliwość stuprocentowego wykorzystania potencjału, który skrywają nowoczesne dyski SSD, co bez wątpienia jest ogromnym atutem. Został on stworzony w wyniku współpracy aż osiemdziesięciu firm, wśród których aktywną rolę odegrały m.in. Samsung, Intel czy Dell.

Błyskawiczna wymiana informacji – wydajność na najwyższym poziomie

Dzięki powstaniu technologii PCIe NVMe możliwa jest błyskawiczna wymiana informacji, co przekłada się na znacznie bardziej efektywną i wydajniejszą pracę. Pojawienie się dysków półprzewodnikowych wykorzystujących technologię flash wymusiło opracowanie nowocześniejszej technologii niż wykorzystywane ówcześnie AHCI. Standard AHCI obecnie sprawdza się tylko wtedy, gdy dyski SSD korzystają z łączy SATA czy M.2. Niestety w przypadku magistrali PCIe, takie rozwiązanie jest już po prostu przestarzałe i wiąże się z ogromną liczbą ograniczeń.

Dzięki zastosowaniu protokołu NVMe dyski mogą korzystać aż z ośmiu linii PCIe. Czym to skutkuje? Przede wszystkim znacznie zwiększa się ich przepustowość, a tym samym prędkość odczytu, która może osiągnąć nawet do 2,8 GB/s. Przekłada się to również na doskonałe osiągi IOPS – możliwe jest wykonywanie do dwóch milionów operacji wejścia/wyjścia w trakcie jednej sekundy. Na pochwałę zasługują także minimalne opóźnienia, które w przypadku protokołu AHCI osiągały znacznie wyższe wartości, oraz dużo mniejsze zużycie energii.

Dysk M.2 NVMe – kompaktowy, szybki i niezwykle praktyczny

Dyski NVMe to urządzenia o niewielkich wymiarach, które wyglądają znacznie inaczej niż klasyczne dyski SSD – przede wszystkim nie są umieszczane w dedykowanej obudowie; zamiast tego mają formę karty rozszerzeń płyty głównej. Komunikują się z komputerem za pomocą nowoczesnego interfejsu komunikacyjnego PCIe. Obecnie zaliczane są do najszybszych tego typu urządzeń na świecie. Zapewniają małe opóźnienia, rozbudowane kolejkowanie do 64 tysięcy zapytań, małe zużycie energii, równoległość działania pamięci i zwiększenie liczby operacji typu IOPS.

Decydując się na zakup dysku SSD NVMe, można natknąć się na trzy warianty. Są to PCI Express, M.2 NVMe oraz U.2 NVMe. Najbardziej rozpowszechnionym formatem jest M.2., zwłaszcza jeśli chodzi o systemy konsumenckie. To, czym się charakteryzuje, to szybkość działania i ogromna funkcjonalność. Podłączany jest bezpośrednio do płyty głównej za pośrednictwem złącza M.2, które obsługuje interfejs PCI Express.

Dyski PCI NVMe doskonale sprawdzą się w przypadku użytkowników, którzy zajmują się montażem filmów o wysokiej rozdzielczości, profesjonalną obróbką zdjęć czy tworzeniem grafik. NVMe z pewnością docenią również gracze, którym zależy na maksymalnej wydajności, a także firmy zajmujące się analizą ogromnych zbiorów danych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%