W SP nr 2 w Sierakowicach od pięciu lat obecna jest pedagogika francuskiego pedagoga Nowego Wychowania Celestyna Freineta. Autorskie programy w oparciu o założenia tej wyjątkowej filozofii realizowane są w klasach od 1 do 6, a docelowo do 8. W szkole gościli ostatnio badacze z bydgoskiego uniwersytetu, z którymi ma być zawiązana współpraca.
Najważniejsza w pedagogice Freineta jest swobodna twórczość uczniów, a wyrazem jej są różne formy ekspresji artystycznej i praktycznej dziecka. W SP nr 2 głównym celem programu autorskiego inspirowanego pedagogiką C. Freineta jest wszechstronny rozwój osobowości dziecka.
Program kładzie nacisk na uczenie dzieci samodzielnego myślenia, świadomego dokonywania wyborów, odpowiedzialności i samodzielności działania. Istotnym elementem funkcjonowania klasy jest kształtowanie u dzieci i rodziców poczucia przynależności do wspólnoty szkolnej.
Nauczyciel w klasie freinetowskiej to nauczyciel podążający za dzieckiem, pośredniczący w kontakcie dziecka ze światem zewnętrznym.
Autorskie programy w oparciu o założenia tej wyjątkowej filozofii realizowane są w klasach od 1 do 6, a docelowo do 8 za sprawą nauczycielek: Mileny Wenta, Hanny Leszczyńskiej, Joanny Antczak, Eweliny Cierockiej, Elizy Piotrowskiej i Kariny Jaroszewskiej.
Warto dodać, że Joanna Antczak jest przewodniczącą Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki C. Freineta.
Zespół nauczycieli freinetowców, po uzyskaniu akceptacji ze strony dyrekcji, postanowił ubiegać się o opiekę merytoryczną i metodyczną kierownika Katedry Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji - prof. dr hab. Ewy Filipiak z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Jak podkreślają nauczyciele - chcą podążać zgodnie z założeniami tego wyjątkowego filozofa.
[FOTORELACJA]28291[/FOTORELACJA]
Zespół badawczy Katedry Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji: prof. dr hab. Ewa Filipiak, dr Joanna Szymczak oraz dr Marika Przybylska, gościł w szkole pod koniec października.
- Panie zapoznały się z filozofią edukacyjną szkoły, przestrzenią dydaktyczną, zetknęły się z naszą szkolną codziennością, uczestniczyły w zajęciach klas freinetowskich prowadzonych przez Hannę Leszczyńską i Elizę Piotrowską - podkreśla Joanna Antczak.
Wizyta studyjna zakończyła się dyskusją nad wstępnymi warunkami porozumienia o współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową nr 2 w Sierakowicach, Polskim Stowarzyszeniem Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta i Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Współpraca zakłada realizację badań pt. „Konstruowanie pedagogiki zorientowanej na dziecko i jego rozwój - organizacja procesu uczenia się inspirowana Ecole Moderne C. Freineta.”
- Zespół badawczy Katedry Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji UKW w Bydgoszczy wraz z zespołem nauczycieli freinetowców z naszej szkoły podejmie się bardzo istotnych przedsięwzięć (seminaria, warsztaty, konferencje, wymiana praktyk) oraz badań nad efektywnością i funkcjonowaniem edukacji Ecole Moderne w warunkach szkoły publicznej - wyjaśnia J. Antczak. - Uważamy, że wyniki tychże badań mogą przyczynić się nie tylko do rozwoju własnego nauczycieli i uczniów ale również do rozwoju projektowania edukacji na poziomie lokalnym i krajowym.
Nauczyciele podkreślają, że pedagogika freinetowska w sierakowickiej "Dwójce" jest pielęgnowana, umacniania i propagowana dzięki różnym przedsięwzięciom i inicjatywom. Co roku organizują tutaj spotkania grupy regionalnej Gdańsk PSAPCF.
W październiku odbyło się kolejne warsztatowe spotkanie animatorów z udziałem loklalnych mentorów, współtwórców ruchu freinetowskiego w Polsce: Janiny Kwiecień, Wiesławy Ryngwelskiej, prof. dr hab. Kazimierza Kossaka-Główczewskiego, dr hab. Zdzisława Aleksandra, Witolda Bobrowskiego.
- Grupa Gdańska w tym roku obchodzi 30-lecie powstania i w tym ważnym dla nas momencie do zespołu dołączyły nauczycielki z naszej szkoły pani Eliza Piotrowska i pani Karina Jaroszewska. Nauczycielki przeprowadziły dla uczestników warsztaty „Krajobrazy słowem malowane” z wykorzystaniem ClassVR (Laboratoria Przyszłości) oraz podzieliły się doświadczeniami pracy technikami freinetowskimi w klasach 4-6 prezentacją „W podróży z Freinetem – o sile wyrazu dosłownie i w przenośni” - podkreśla Joanna Antczak.
Spotkanie w sierakowickiej Dwójce było swoistą wisienką na torcie dla Celestyna Freineta (15 października to dzień jego urodzin).
Uczestnicy z różnych stron województwa (Gdańsk, Gdynia, Rumia, Reda, Linia) mogli zobaczyć pracę klas freinetowskich „od środka”, zapoznać się z warsztatem pracy, a także toczyć dyskusje o dobrej szkole, o potrzebie zmian w oświacie.
- Z nadzieją patrzymy na polską edukację, gdy młodzi nauczyciele z pasją wdrażają innowacje, programy autorskie w swoich klasach. Razem działamy dla dzieci, bo jak powiedział C. Freinet „Zaufajcie dzieciom, bo one są twórcami przyszłości” - stwierdza J. Antczak.
info20:47, 08.11.2023
a Gdańsk organizuje tęczowe piątki i też jest zabawa...
Marta G.20:50, 08.11.2023
Djabyeł jest jak widać ultrasprytny.
Całe lewactwo, oraz jego pochodne pochodzą z samego piekła.
Wcale mnie to nie dziwi, zostało to przepowiedziane w Objawieniu Św. Jana czyli w Apokalipsie.
Xxx.22:30, 08.11.2023
Nie za bardzo rozumiem, mogła by pani rozwinąć myśl i uzasadnić?
Up00:58, 09.11.2023
Chyba chodzi o to że niszczone są dzieci, najsłabsze i najbardziej podatne ogniowo.
IT05:57, 09.11.2023
Freinet ? To ten co walczy o wolność w necie ?
@ Marta G05:59, 09.11.2023
Dyjabeł jest jeszcze sprytniejszy niż pani sądzi, on sprawia że ludzie wierzą np w trójglowego bałwana czy inne pogańskie mity.
Wert208:58, 09.11.2023
Co to za zdjęcie że wszyscy bokiem patrzą trzeba patrzeć wprost do zdjęcia
hmm11:10, 09.11.2023
Znowu dzieci będą dobierane do klas w zależności od stopnia zamożności rodziców aby aby finansować pomysły prowadzących i bezproblemowo jeździć na wycieczki ???
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
3 0
Kiedyś obowiązkowe były marsze pierwszomajowe a teraz obowiązkowe będą love parade.