Zamknij
REKLAMA

Niewielki spadek cen w sklepach. Odczuliście to podczas zakupów?

10:17, 21.07.2021 | lgs/ je/PAP/oprac.W.D.
Skomentuj fot.PAP
REKLAMA

W czerwcu średnie ceny w sklepach spożywczych spadły o 6 proc. miesiąc do miesiąca - wynika z "Indeksu cen w sklepach detalicznych I-VI 2021". 8 z 12 przeanalizowanych kategorii produktów odnotowało spadki, w tym chemia gospodarcza, mięso, nabiał i warzywa. Zdrożały m.in. pieczywo i produkty sypkie.

Z cyklicznej ogólnopolskiej analizy, prowadzonej przez UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupę AdRetail wynika, że po przeanalizowaniu 80 tys. cen, w czerwcu średnie ceny w sklepach były niższe o 6 proc. w porównaniu z majem br.

Jak wskazano, na 12 sprawdzonych kategorii produktowych w czerwcu, aż 8 miało niższe ceny, tj. chemia gospodarcza, art. inne (karmy dla zwierząt, pieluchy itp.), mięso, nabiał, napoje, produkty tłuszczowe, używki i warzywa. Pozostałe 4 zanotowały wzrosty. Były to dodatki spożywcze, owoce, pieczywo i produkty sypkie.

Jak zaznaczył współautor badania z centrum analiz Grupy AdRetail Karol Kamiński, początek roku był dynamiczny, ale słaby w obrotach.

- Wówczas też ceny rosły przez nowe podatki (cukrowy i handlowy), co wpłynęło na późniejsze podwyżki - wskazał.

Dodał, że dopiero początek wakacji zmienił tendencję.

- Sieci postanowiły wykorzystać ten okres na poprawę własnego wizerunku (...), a konsumenci byli już coraz bliżej granicy akceptacji podnoszenia cen - ocenił.

Wskazał, że niższe ceny większości analizowanych art. żywnościowych w czerwcu w stosunku do maja nie są zaskakującym, ani też rzadkim zjawiskiem.

- Wynika to z czynników sezonowych, zwłaszcza w przypadku warzyw, które zwykle tanieją pod wpływem powiększającej się oferty krajowej - dodał Kamiński. - Jeśli chodzi o wzrosty, szczególne znaczenie mogły mieć drożejące zboża na światowych rynkach.

Analitycy wskazali, że w czerwcu w przypadku warzyw spadek cen był najbardziej widoczny w całym zestawieniu, a jednocześnie pogłębiony w stosunku do poprzedniego miesiąca – z 7 proc. do 12,7 proc. Na drugim miejscu były używki, które ostatnio potaniały o 11,9 proc., a w maju w porównaniu do kwietnia zdrożały o 13,6 proc.

Jak podali, liderem czerwcowych wzrostów było pieczywo. Poszło w górę o 15,6 proc., o 6 proc w górę skoczyły ceny produktów sypkich, które od początku roku na zmianę drożały i taniały.

Kamiński zwrócił uwagę, że od stycznia do końca czerwca br. ceny urosły średnio o niecałe 2 proc.

- W II półroczu średnie wzrosty mogą dojść nawet do 5 proc., a jeżeli dodatkowo wystąpi nagły wzrost zachorowań na COVID-19 i zostaną wprowadzone nowe obostrzenia dla gospodarki, to wówczas wskazana prognoza może się pogorszyć jeszcze o dodatkowe 2-3 proc. - przewiduje.

Jak tłumaczy, może to być widoczne zwłaszcza na przełomie III i IV kwartału.

Według autorów, "Indeks cen w sklepach detalicznych" pokazuje średnią wartość cenową, notowaną miesiąc do miesiąca od stycznia do początku czerwca 2021 r. w rozłożeniu na 12 kategorii (pieczywo, nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty sypkie, produkty tłuszczowe, dodatki spożywcze, używki, napoje, chemia gospodarcza i inne art.) oraz 45 produktów. Do porównania łącznie zestawiono prawie 2 tys. marek, w tym blisko 80 tys. cen detalicznych. Badaniem objęto wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry, działające w 16 województwach.

( lgs/ je/PAP/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

Tomek@W[email protected]

4 1

Ten spadek jest sezonowy. Pewnie już w sieproniu lub wrzesniu znowu czeka nas drożyzna :( 10:56, 21.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PotaniałoPotaniało

5 2

Najbardziej tanieje nasze myślenie i przekonania tak mi się wydaje. Można kupić za 300+, 500+ itd. to tylko moje przemyślenia 14:27, 21.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gryf172Gryf172

3 0

Nie wiem czym się tu podniecać.
Ceny warzyw spadły, bo w czerwcu zaczął się sezon na Polskie świeże warzywa i owoce, więc wiadomo jak jest podaż, to i cena musi iść w dół.
Porównywać, to można pieczywo, mąka, cukier, nabiał, napoje, bo to jest w równej ilości przez cały rok i nie ma na to wpływ podaż, bo to nie są produkty sezonowe.
A niech do porównania dorzucą sobie jeszcze ceny paliwa, prądu, wody. Ciekaw jestem by wynosił ten wzrost cen - 15-20 % tak myślę. 14:28, 21.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 Filip Kierznikiewic Filip Kierznikiewic

0 4

Ja mam taniej przez aplikację która oddaje zwroty w gotówce. Aplikacja bezpłatna. Pisać na messenger. Kazdy moze mieć taniej i to duzo taniej. 19:03, 22.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Atfu...Atfu...

2 0

GDZIE NIBY TANIEJ ??? Chyba w gaciach... Luźniej bo gów... spadnie do kubka. Wszystko w górę !!! A ONI artykuł piszą,że niby spadek. Coś w promocji człowiek z biedry dostanie- np. czereśnie bo sezon i piszą,że taniej. ŻENADA 20:33, 22.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzereśniakCzereśniak

1 0

A czereśnia i tak z Hiszpanii. 12:54, 23.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%