Zamknij
REKLAMA

Chcesz kupić mieszkanie na kredyt? Dobrze to przemyśl - UOKiK ostrzega

11:58, 17.09.2021 | W.D.
Skomentuj fot.pixabay
REKLAMA

Historycznie niskie stopy procentowe, sprzyjające zadłużaniu się na poczet zakupu mieszkania czy budowy domu, to nie jest stan, który będzie trwał wiecznie. Właśnie pojawiły się ostrzeżenia - raty kredytów mogą pójść w górę i to znacznie. Także UOKiK ostrzega i apeluje, by z rozwagą podejść do kredytu i dokładnie przemyśleć kwestię zakupu nieruchomości.

W branży budowlanej i na rynku nieruchomości trwa boom. Dodatkowo rekordowo niskie stopy procentowe zachęcają do sięgania po kredyty na zakup nieruchomości. Ale właśnie pojawiają się pierwsze sygnały alarmowe.

W sieci pojawiły się już publikacje o możliwej podwyżce stóp procentowych. To zła wiadomość dla wszystkich, którzy spłacają kredyt za dom czy mieszkanie. Raty mogą bowiem wzrosnąć. O ile dokładnie - na razie nie wiadomo, ale w sieci nie brakuje szacunków i symulacji wskazujących na możliwy wzrost wysokości rat kredytu w zależności od wysokości stóp procentowych. 

Dodatkowo pojawiło się ostrzeżenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd apeluje, by osoby zamierzające sięgnąć po kredyt na zakup nieruchomości dokładnie go przeliczyły i uwzględniły nie tylko możliwość wzrostu wysokości rat.

Należy brać także pod uwagę także ryzyko spadku wartości nieruchomości. 

(...) Im szybszy i wyższy jest wzrost cen, tym gwałtowniejszy i głębszy będzie ich spadek. Podobne zjawisko miało miejsce w przeszłości – kiedy po gwałtownym wzroście cen nieruchomości w latach 2005-2008 nastąpił długotrwały spadek cen nieruchomości w latach 2008-2012 - czytamy w komunikacie UOKiK. 

 To także ma ogromne znaczenie dla kredytu, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość. Z całym komunikatem UOKiK można się zapoznać tutaj

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%