Zamknij
REKLAMA

Abonament rtv. Kierowcy też muszą płacić! Poczta Polska wskazuje przepis

07:16, 05.08.2022 | Źródło: Wirtualne Media
Skomentuj fot.pixabay
REKLAMA

Kierowcy mają obowiązek rejestracji radia samochodowego. Ustawa wymusza płatność "bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu czy np. w samochodzie". 

Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej wskazuje, że instytucja realizuje zadania związane z usługą RTV zgodnie z zapisami Ustawy z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (tekst jednolity Dz. U. z 2020, poz.1689).

Kierowca musi płacić?

- Przedmiotowy akt prawny obliguje do rejestracji radioodbiornika lub telewizora i opłacania abonamentu przez jego właściciela, bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu czy np. w samochodzie - tłumaczy w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Daniel Witowski. 

W przypadku regularnego opłacania abonamentu w ramach gospodarstwa domowego nie trzeba dodatkowo płacić za odbiornik w samochodzie prywatnym.

Nie dotyczy to jednak osób prowadzących działalność gospodarczą, na którą zarejestrowane jest auto. W tym wypadku opłatę trzeba uiścić. Podobnie w przypadku pojazdów wynajmowanych i leasingowanych od firm. 

Abonament radiowo-telewizyjny. Ile wynosi? 

Obecnie opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 24,50 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 294,00 zł). W przypadku radioodbiornika opłata za jeden miesiąc wynosi 7,50 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 90,00 zł).

W 2023 roku stawki wzrosną za używanie odbiornika radiofonicznego 8,70 oraz za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego 27,30 zł.

Zwolnione z opłaty są m.in. osoby powyżej 75 roku życia, obywatele ze znacznym stopniem niepełnosprawności, całkowicie niezdolne do pracy lub posiadające pierwszą grupę inwalidzką, inwalidzi wojenni i wojskowi. 

- Tylko od 1 stycznia do końca marca 2022 roku do urzędów skarbowych wypłynęło 7 979 tytułów wykonawczych wystawionych przez wierzyciela - Pocztę Polską S.A., z podstawą prawną egzekwowanego obowiązku "OPAB - Nieuiszczona opłata abonamentowa za używanie odbiornika" - informowało w maju ministerstwo finansów.

Kara za niepłacenie abonamentu rtv to 30-krotność miesięcznej stawki. 

(Źródło: Wirtualne Media)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

shaIom7gshaIom7g

1 0

przeciez od zawsze tak bylo xD 08:51, 05.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolaPola

0 0

No jasne; przecież ktoś musi zapłacić za pseudosłonowe programy socjalne, wybory kopertowe, stępkę pod prom i respiratory, których nie było. 11:33, 05.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kraina mlekiem i mioKraina mlekiem i mio

1 0

kara to 30 krotność stawki, a dlaczego nie 100 krotność? A co tam, jak łoić to grubo.
Kolejny podatek zabierany z naszych zarobionych pieniędzy.
Jak piszę, że to państwo zabiera nam 60% z naszych zarobionych pieniędzy to piszą, że mam nierówno z głową, że PiS nie zabiera, on wręcz daje.
Płacicie podatek od wynagrodzenia
Każdego dnia płacicie podatek od od towarów i usług
Abonament RTV to też podatek, bo to jest opłata za posiadanie telewizora czy radia, a nie za oglądanie, to taki sam podatek jak płacicie od nieruchomości, nie musicie w niej mieszkać, ale podatek zapłacić musicie.
12:17, 05.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

shaIom7gshaIom7g

0 0

jak sie jest skonczonym baranem i sie zglasza posiadanie odbiornika to jest to podatek za glupote xD popieram 12:20, 05.08.2022


REKLAMA
0%