Wprowadzimy możliwość łączenia grup na lekcjach religii, przesądzone jest też niewliczanie ocen z religii i etyki do średniej - powiedziała w piątek ministra edukacji Barbara Nowacka.
Na piątkowym briefingu została zapytana przez PAP o sformułowany w ub. tygodniu przez dyrektorów wydziałów katechetycznych diecezji katolickich "stanowczy sprzeciw" wobec działań MEN dotyczących szkolnych lekcji religii. Dyrektorzy uznali planowane zmiany za "jawną dyskryminację dzieci i młodzieży uczestniczących lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli”.
- Ministerstwo planuje i przeprowadzimy to, co już zapowiedzieliśmy, czyli możliwość łączenia grup - odpowiedziała ministra.
Zaznaczyła, że jednym z zobowiązań Koalicji Obywatelskiej jest doprowadzenie do jednozmianowości w szkołach.
- W momencie, kiedy będzie możliwość łączenia grup w lekcjach religii, to znacznie ułatwi ich zorganizowanie. Przecież wszystkim powinno zależeć na tym, żeby dzieci w szkole przebywały jak najbardziej efektywnie, a nie czekały czasami kilka godzin - oceniła Nowacka. - To jest założenie MEN, natomiast kwestia wliczania ocen z religii i etyki do średniej jest już tematem absolutnie przesądzonym. Nie ma powodu, żeby przedmioty, które są nieobowiązkowe, były wliczane do średniej, bo zwyczajnie zaburzają średnie.
Pytana o argument utraty pracy przez część katechetów - wobec zmniejszenia liczby godzin religii po połączeniu grup - wskazała, że ta kwestia została przeanalizowana.
- Pojawiały się różne fake newsy liczone w tysiącach. Po pierwsze zazwyczaj ktoś, kto uczy jako katecheta, nie uczy tylko i wyłącznie katechezy - przypomniała. - Druga rzecz: w tym roku będzie znacznie mniej uczniów, przy czym to nie wynika z możliwości łączenia grup, a wynika z deformy pani (b. minister edukacji w rządzie PiS Anny - PAP) Zalewskiej dlatego, że wchodzi mniejszy rocznik, połowa rocznika. (…) Tak zadziałała właśnie deforma pani Zalewskiej, że będzie znacznie mniej uczniów.
Zadeklarowała jednak spokój, co do sytuacji nauczycieli.
- Polscy nauczyciele są dobrze przygotowani i nie będą mieli problemu, żeby też przygotowywać się do innych przedmiotów. Przypomnę, że ministerstwo wprowadza od 2025 r. edukację obywatelską i edukację zdrowotną. Dbamy, żeby sytuacja zawodowa nauczycieli była stabilna - zadeklarowała ministra edukacji.
W stanowisku dyrektorów wydziałów katechetycznych diecezji napisano m.in., że nauczanie religii w grupach większych, niż na innych lekcjach "ma charakter dyskryminacji".
- Sytuacja, w której uczniowie z klas IV szkoły podstawowej znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII jest sprzeczna z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi. Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji - uznano.
Jak zastrzegli dyrektorzy decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen, ministerstwo podjęło bez porozumienia z Kościołem.
"W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów" - napisano w oświadczeniu.
Ponadto według dyrektorów planowane przez MEN umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć jest "formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących".
30 kwietnia opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
Obecnie przedszkole i szkoła są obowiązane zorganizować lekcje religii w danym oddziale lub danej klasie szkoły, jeżeli na lekcje religii zgłosi się nie mniej, niż siedmiu uczniów danego oddziału lub danej klasy. Projektowana nowelizacja ma na celu umożliwienie organizowania lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej obejmującej uczniów oddziałów lub klas, w których na lekcję religii zgłosiło się siedmiu lub więcej uczniów. Zasada ma obowiązywać także w przedszkolach.
Jednocześnie wprowadzona ma być zasada, że w klasach IV-VIII szkoły podstawowej i w szkołach ponadpodstawowych w zorganizowanej w ten sposób grupie międzyoddziałowej (uczniowie z różnych oddziałów klasowych) lub międzyklasowej (uczniowie z różnych roczników) maksymalnie może być 30 uczniów, a w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych maksymalnie 25 dzieci. Dodatkowo w szkole podstawowej możliwe będzie tworzenie grup międzyklasowych wyłącznie w ramach danego etapu edukacyjnego, czyli dla klas I–III albo klas IV–VIII.
Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie z dniem 1 września 2024 r.
Użytkownik23:48, 31.05.2024
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Hcdd05:40, 01.06.2024
Kolejny temat do komentowania ha niewiem to jest jakieś dziwne ze tu bardzo często są właśnie rakie tematy poruszane jest tu kilku komentatorów nieprzychylnych Kościołowi którzy chętnie trochę hejtu wyleją
Użytkownik06:55, 01.06.2024
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Noooooo09:51, 01.06.2024
Pełnometrażowa walka z tym przedmiotem.Jak katecheci wyucza dzieci do komunii.Komuning bedzie pod znakiem zapytania.Poziom lansu drastycznie spadnie.To jest drama dla mamusiek i tatynkòw.Wyprowadza religie ze szkòł i co maminki zrobią.
Do Nooooo Nolana10:24, 01.06.2024
Wasze teksty to nawet nie nadają się na kiepskie wyznania trolla to male bąbelki głu@0ty wydobywające się z bagna EK
Użytkownik12:18, 01.06.2024
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Blask kiczu12:22, 01.06.2024
Lekcje religii w szkole tsk najlepiej do 3 ej klasy aby zebrać haracze od zaproszonych ludzi.Chyba idzie zimny prysznic na szpan,lans,pazerstwo komunijne.
WERONIKAWAWE14:32, 01.06.2024
Tuska jedno mówi przed wyborami a co innego robi w chwili objęcia władzy:
- ograniczają lekcje religii w szkołach
- walczą z krzyżem w przestrzeni publicznej
- zmniejszenie 14 emerytury około 900 -zł dla emerytow
- mamy do czynienia z gigantycznym kłamstem Tuska.
Kłamczyński wymemłał15:54, 01.06.2024
kiedyś pomyłkowo kwotę BRUTTO zamiast NETTO obiecanej 14-tej emerytury, a teraz pisdzielcy szukają winnego tego bełkotu 🤣🤣🤣🤣🤣 !!
Ile katecheta bierze16:45, 01.06.2024
za godzinę korepetycji domowych z katechizmu ?
Studentce matematyki płacę stówkę za godzinę. Czy za katechizm będzie *co łaska*, czy też 100 zł/godz ?
Urban zostaw 16:51, 01.06.2024
Komisarz Nowacka i Urban dwa łapy z dala od naszych dzieci od rodzin i domów . Na komuną zmieszaną z faszyzmem niech narażone są wasze dzieci ale to też jest zakazane
😁🥴😂 ... beka17:07, 01.06.2024
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Mir on17:29, 01.06.2024
A co zrobic jak dziecko nie chce chodzic na religie.Taki z podstawòwki
W islamie i pislamie21:23, 01.06.2024
grożą za to suroooooowe kary. Talibowie ci to wytłumaczą 👆
Katolicy22:05, 01.06.2024
Powinni przestać płacić podatki państwu które ich dyskryminuje. Jawnie i legalnie powinni olać tą bolszewicka cholote.
Muchomor toruński11:41, 02.06.2024
porzebuje twojej kasiory jawnie i legalnie (ale niejawnie i nielegalnie TEŻ weźmie) 🤣🤣🤣🤣🤣 !
Srick05:16, 02.06.2024
Kiedy lekcje religii będą w żłobkach ?
doh jo09:35, 02.06.2024
Komuna wrocila walka z Kosciolem opilowywanie katolikow zdzieranie Krzyzy ze scian zakaz lekcji religii w szkolach
Patriota12:59, 02.06.2024
Lekcje religii powinny być przeniesione do sal katechetycznych. Nauczanie religii nie jest obowiązekiem państwa.!!!
@Patriota14:39, 02.06.2024
Jakie miejsce proponujesz dla ateistycznych wojowników 🔥😡
E. S14:45, 02.06.2024
Etyka od zawsze jest w naszej szkole w grupach łączonych i tylko na 8. lub 9. godzinie lekcyjnej, żeby wszyscy byli już po lekcjach. Niektóre dzieci czekają w świetlicy trzy gidziny, inne przychodzą drugi raz do szkoły, specjalnie na etykę. Nikt nie krzyczy o dyskryminacji...
Zofija15:48, 02.06.2024
To krok w dobrą stronę Jestem nauczycielem i wiem , co piszę Na lekcji religii było 7-10 uczniów, a na polskim, czy matematyce 25-30 A zarobki te same Każdy chciał by pracować przy garstce, a brać krocie Do tego nikt ich nie rozlicza z tego, jak te lekcje wyglądają Często puszczane są filmy i tyle O przygotowanie i wystawienie jasełek trzeba się prosić, bo nikomu się nie chce tego robić Za to jak przyjechał jakiś ksiądz z misji to od razu zbiórka pieniędzy
Ot i tyle w temacie Płacz katechetek, bo im było jak w niebie Może czas z tym coś zrobić i wyrównać zakres obowiązków
orchis20:52, 02.06.2024
Jako nauczyciel biologii w LO od lat czekałam na taki krok. Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych, maturalnych zarazem przez wiele lat pracowali na cząstkach etatów, bo np. w 3 letnim liceum w zakresie podstawowym było PO JEDNEJ!!! godzinie biologii, chemii, fizyki na cały cykl nauczania, a religii SZEŚĆ!!! po dwie w każdym roku nauki. Czy ktoś się za nami ujmował? skąd, jeszcze pyskowanie, że nie nauczyli, trzeba na korepetycje itp.
Joki219:33, 02.06.2024
Religia powinna dalej być w szkole. Dzisiaj żyje się zbyt szybko. Czy rodzice znajdą czas, aby małe dziecko przywozić do salek katechetycznych? Jestem za tym, aby w szkole podstawowej były dalej 2 godziny religii, w szkole średniej wystarczy jedna godzina.
Władysław00:22, 03.06.2024
A co z dziećmi innych wyznań?Czy Polska to kraj wyznaniowy tak jak np.Arabia Saudyjska? Religia powinna być w salkach katechetycznych, które stoją puste
doh jo14:29, 03.06.2024
kto z Krzyzem walczyl marnie konczyl jak Judasz
11 9
Może to jakaš szansa dla normalnych ludzi ktòrych nie stać na wydanie kilkudziesieciu tysi na komuning źeby dzieci nie dręczyły w szkole biedniejszych kolegòw i koleżanek ktòrych rodzice nie robili komunijnej błqzenady za grubą kase.