W internetowym głosowaniu najwięcej głosów oddano na słowo "sigma. Na podium znalazły się także "azbest" oraz "czemó".
"Sigma" zdobyło uznanie ponad 20 tysięcy głosujących i stało się językowym symbolem roku 2024..
Sigma to słowo, które mocno zakorzeniło się w młodzieżowym slangu, sygnalizując niezależność, mądrość i siłę. Opisuje osobę, która wyróżnia się pewnością siebie, konsekwencją w działaniu i wiernością swoim zasadom, budząc podziw i szacunek otoczenia.
Sigma jest samotnym wilkiem przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje. Ustala zasady, których bezwzględnie przestrzega. Słowo występuje też w połączeniach, np. "skibidi sigma", "sigma rizz", które wzmacniają jego pozytywny wydźwięk.
Na plebiscytowym podium znalazły się też: "azbest" i "czemó". Słowo czemó zostało dodatkowo wyróżnione przez Kapitułę konkursu, zyskując Nagrodę Jury.
Jury tak uzasadnia swój wybór:
Czemó jest humorystycznym sygnałem typowego dla współczesności sposobu kreowania znaczeń za pomocą memów i wirali. Zachowuje wprawdzie podstawowe znaczenie pytania o przyczynę, ale o popularności wyrazu przesądziła jakość komizmu odczytana przez internautów w dialogu młodych graczy w Fortnite i późniejszy „nieortograficzny” zapis przez ó. W użyciu, w zależności od kontekstu, czemó przyjmuje różne znaczenia – może być na przykład zabawnym lub ironicznym komentarzem do prezentowanych treści.
Na plebiscytowym podium czemó zajęło trzecie miejsce, na drugim znalazł się wyraz azbest o równie memicznym potencjale. Nawiązuje do powielanych i przerabianych fragmentów animowanych filmów z motywem wylewania azbestu i zalewania azbestem. Może być zarówno sygnałem absurdalnych sytuacji, nieracjonalnych działań, jak i niszczenia środowiska w pogoni za zyskiem.
Dużo głosów zostało oddanych na takie słowa, jak skibidi (czwarte miejsce na podium), aura i slay.
Wyniki tegorocznej edycji konkursu zostały ogłoszone podczas finałowej gali w Pałacu Kultury i Młodzieży.
Zgodnie z zasadami plebiscytu, Młodzieżowe Słowo Roku wyłaniane jest w dwóch etapach:
Celem plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.
W ubiegłym roku zwyciężyło słowo "rel", a Nagrodę Jury otrzymało "oddaje".
3 2
Dla mnie słowem roku jest BODNAROWIEC.
3 0
bon żul.