Nie każda msza w czasie Wielkanocy jest obowiązkowa. Portal Wprost przypomniał, w które dni katolicy rzeczywiście powinni pojawić się w kościele – i kiedy brak obecności może być grzechem.
Wielkanoc w tym roku wypada 20 kwietnia. Zanim jednak zasiądziemy do świątecznego śniadania, w kościele rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu liturgicznym – Triduum Paschalne.
Ale czy udział w tych nabożeństwach to obowiązek każdego wierzącego?
Triduum zaczyna się w Wielki Czwartek, czyli 17 kwietnia. Tego dnia odprawiana jest specjalna Msza Wieczerzy Pańskiej, upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę. Choć to jedno z bardziej symbolicznych nabożeństw w całym roku, obecność na nim nie jest obowiązkowa.
Podobnie dzień później – w Wielki Piątek – nie ma nakazu uczestniczenia w liturgii. To dzień postu i refleksji, ale nie święto nakazane. W kościołach nie odprawia się wtedy mszy, a zamiast tego wierni mogą wziąć udział w nabożeństwie drogi krzyżowej.
Wielka Sobota z kolei to czas święcenia pokarmów – popularna tradycja, ale również niewiążąca pod względem kościelnych obowiązków.
Jeśli chodzi o obowiązek uczestnictwa w mszy świętej, Kościół jasno wskazuje – Wielkanocna niedziela to święto nakazane. Udział w tym nabożeństwie jest dla katolików obowiązkowy.
Nieobecność – bez ważnego powodu – może być traktowana jako grzech ciężki.
Inaczej sprawa wygląda w Poniedziałek Wielkanocny. To już nie dzień, który wymaga obecności w kościele. Choć wielu wiernych przychodzi wtedy na mszę, nie jest to formalny wymóg.
Episkopat Polski od lat zachęca do uczestnictwa, ale zaznacza, że to kwestia dobrej woli i tradycji.
doh jo09:09, 16.04.2025
Niewierzacy ateisci ci od opilowania Kosciola maja czelnosc pouczac wierzacych Katolikow!!!!!!!kiedy maga nie isc do kosciola
Riko13:28, 16.04.2025
ja mam usprawiedliwienie nieobecności, bo strasznie zachlałem wczoraj z onkologiem i organistą podziwialiśmy obrazy
JADWIDA 35914:56, 16.04.2025
Nie chodze do kosciola nie lubie halasu,tloku,gapiacych sie ludzi.
Nie lubie swiat bo to sie łaczy z przymusowym chodzeniem do kosciola.
Glosno
Tlumy ludzi
Scisk
Tlok
Nie znosze tego.
Lbx20:38, 16.04.2025
Kiedy obecni radni zagłosują za sprzedażą ostatnich terenów gminnych, tj. teren po przedszkolu Muchomorek , ul. Hallera. Teren ten czeka na dewelopera? od 6 lat. Poprzedni radni nie zgodzili się na sprzedaż. Gdyby był tam parking płatny to miasto zarobiło by przez 3 lata tyla za ile miał być sprzedany! Kolejny teren który miał być sprzedany to duży obszar przy ul. Gdańskiej w kierunku na Burchadztwo, tam gdzie funkcjonuje złomowiec. A burmistrz mówi że nie ma terenów pod parkingi! Zobaczymy co zrobią obecni radni? Czy interes mieszkańców będzie ważniejszy od interesu deweloperów? czy innej maści biznesu spoza Kartuz!
0 2
W dziecinstwie,mlodosci awantury ze starymi o kosciöł.
Teraz odpuszczam sobie i nie chodze.
Świeta to relaks a nie bieganie na łep na szyje do kosciola.
Swieta chce spedzac w ciszy i spokoju.