Zamknij

Planują oprysk lasów na Pomorzu. Jakie tereny obejmie ta akcja?

08:22, 16.05.2025 Aktualizacja: 08:23, 16.05.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. fot.W.D. Zdjęcie ilustracyjne. fot.W.D.

Od 20 maja do 20 czerwca na terenie nadleśnictw: Wejherowo, Lubichowo i Kaliska zostaną przeprowadzone opryski przeciwko brudnicy mniszce - poinformowała w czwartek Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku. Działania obejmą ok. 10 tys. ha lasów, m.in. Półwysep Helski.

O planowanych agrolotniczych zabiegach ochronnych, które w najbliższych tygodniach zostaną przeprowadzone w wybranych nadleśnictwach na Pomorzu przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku poinformowali podczas zwołanej w czwartek konferencji prasowej.

- Szacujemy, że oprysk będzie prowadzony na powierzchni około 10 tys. hektarów. Na pewno będą to lasy Półwyspu Helskiego, które są położone na terenie nadleśnictwa Wejherowo, potem Nadleśnictwo Lubichowo i Nadleśnictwo Kaliska - powiedział dyrektor RDLP w Gdańsku Marek Kowalewski.

Dodał, że zabiegi mają zostać wykonane w terminie od 20 maja do 20 czerwca.

- Musimy zgrać termin oprysku z warunkami pogodowymi. Jest nam potrzebna odpowiednia temperatura, odpowiednia wilgotność i oczywiście siła wiatru, żeby ten środek, który będzie rozprowadzony z samolotu dobrze zakotwiczył się na igłach drzewostanu - wskazał Kowalewski.

Do wykonania zabiegu użyty zostanie środek Foray 76B, który - jak zapewniają leśnicy - działa wyłącznie na owady zjadające igliwie i jest całkowicie bezpieczny dla ludzi, zwierząt oraz zapylaczy.

Zabiegi agrolotnicze będą prowadzone z samolotu lecącego nisko nad koronami drzew, na ściśle określonych polach zabiegowych. Każdorazowo przed rozpoczęciem oprysku na drogach leśnych mają też zostać ustawione tablice informacyjne.

Brudnica mniszka jest motylem, którego gąsienice żerują na igliwiu sosen i świerków, prowadząc do osłabienia i obumierania drzew. W przypadku masowego pojawu - tzw. gradacji - owad ten zagraża trwałości całych kompleksów leśnych.

Największa gradacja (gwałtowny wzrost liczebności osobników danej populacji) tego gatunku w Polsce miała miejsce w latach 1978-1986 i objęła aż 7,3 mln ha lasów.

 

(dsok/ malk/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


mozemoze

1 2

na komray kleszcze tez by sie przydalo

10:47, 16.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

leśnikleśnik

2 1

A gdzie opryski na plagę kleszczy, komarów i innego robactwa we wszystkich lasach.

12:28, 16.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%