Policjanci, strażacy, ratownicy medyczni i ich rodziny będą mogli skorzystać bezpłatnie z pomocy psychologa przez utworzoną dla nich linię telefoniczną - poinformowało PAP Ministerstwo Zdrowia.
Osiem godzin dziennie dyżuru psychologa ma zapewnić Fundacja Itaka. Resort zdrowia zaznaczył, że będzie to psycholog doświadczony w pracy ze służbami mundurowymi, ratownikami medycznymi i z ich rodzinami.
Dyżur psychologa rozpocznie się w godzinach popołudniowych i potrwa do późnowieczornych. Jeśli zajdzie konieczność kontaktu z psychologiem poza godzinami dyżurowymi, osoba czekająca na rozmowę zostanie przełączona na główną infolinię.
Linia wsparcia będzie przeznaczona dla służb mundurowych, m.in. policji, straży pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, ratowników medycznych i ich rodzin.
W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia Dagmara Korbasińska-Chwedczuk z Ministerstwa Zdrowia poinformowała, że infolinia będzie działać od 1 czerwca.
Środowisko medyczne 10 maja protestowało przeciwko przemocy. Medycy podkreślili w oświadczeniu, że większość z nich doświadcza agresji swojej pracy. Zwrócili uwagę, że ataki na nich czasem spotykają się pochwałą przemocy w sieci.
Marsz odbył się w reakcji zabójstwo lekarza Tomasza Soleckiego, do którego doszło w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Medycy podkreślili, że nie był to jedyny akt agresji wobec personelu medycznego.
Podpisana w maju przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym zakłada, że członkowie zespołów ratownictwa medycznego obowiązkowo mają mieć zapewnione wsparcie psychologiczne. Wpisanie tego obowiązku do ustawy to realizacja zapowiedzi resortu zdrowia po zabójstwie ratownika medycznego w styczniu w Siedlcach. Zgodnie z ustawą ratownicy medyczni będą także cyklicznie szkoleni z samoobrony i technik deeskalacyjnych. Przeszkolenie będzie się odbywało nie rzadziej niż raz na pięć lat i będzie finansowane ze środków publicznych.
Ministerstwo Zdrowia 8 kwietnia ogłosiło konkurs na wybór realizatora zadania z zakresu zdrowia publicznego "Centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym, dostosowanej do potrzeb osób w różnym wieku". Realizatorem Telefonu Zaufania dla osób dorosłych została Fundacja Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Dyżur psychologa dla pracowników służb fundacja zapewni w ramach osobnego numeru telefonicznego. Nie jest on jeszcze znany.
(kno/ joz/)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz