Biuro typu open space, nazywane w Polsce także otwartą przestrzenią biurową, stanowi koncepcję powołaną na początku XX wieku przez amerykańskiego architekta. Uważał on zamknięte pokoje za przestrzenie, które zniewalają myśli. Otwarta przestrzeń miała okazać się pomocą w wyburzaniu granic między pracownikami zarówno w kontekście dosłownym, jak i w przenośni. Co więcej, open space był opłacalny również dla przedsiębiorców, którzy nie musieli dodatkowo inwestować w rozgrodzenie przestrzeni. Zainspirowane firmy rozpoczęły więc tworzenie biur open space, umieszczając wszystkich pracowników w jednym pomieszczeniu. Chociaż sama idea otwartych przestrzeni do dziś cieszy się ogromną popularnością, ma ona też swoją gorszą stronę – nie zawsze takie biura są odpowiednio wyciszone i sprzyjające skupieniu pracowników. W celu zapewnienia pracownikom nieco więcej spokoju oraz prywatności, przedsiębiorcy decydują się na korzystanie z przegród open space, które z roku na rok zyskują coraz większą popularność.
Czy ścianki działowe są naprawdę potrzebne?
Komfort oraz jakość pracy nierzadko uzależniona jest od warunków, w jakich jest ona wykonywana. Dlatego też coraz więcej firm podejmuje decyzję o montażu ścianek działowych w przestrzeniach biurowych; stanowią one doskonałą opcję aranżacyjną, zapewniającą dozę prywatności oraz wyciszenia – jednocześnie z powodzeniem podnoszą one komfort i efektywność wykonywanych prac. Rozwiązania takie jak te, pozwalają uniknąć wrażenia chaosu panującego w pomieszczeniu, jednocześnie wyznaczając każdemu z pracowników jego własne miejsce pracy. Mobilne ścianki działowe, jakie znajdziemy między innymi na stronie www.zabudowa.info.pl są doskonałym rozwiązaniem na uniknięcie remontu. Są bowiem świetnym, bezinwazyjnym sposobem na przeorganizowanie przestrzeni w przypadku, gdy nagle zmieniła się ilość pracowników. Producenci tacy jak Omega System dają swoim klientom mnóstwo rodzajów ścianek działowych do zastosowania w przestrzeni biurowej. Wyróżniamy między innymi standardowe ścianki biurowe, ścianki magnetyczne, osłony z pleksi czy też zabudowy w autorsko opracowanych systemach typu Smart Wall. W dzisiejszych czasach każdy przedsiębiorca jest w stanie urządzić biuro w sposób ergonomiczny i kreatywny, nie wydając na cały proces zbyt wiele. Takie ścianki są w stanie służyć latami, z powodzeniem odnajdując się niemal w każdej przestrzeni.
Główne cechy ścianek działowych, które zwiększają komfort pracy
Wznoszone w biurach ścianki działowe są lekkie i wąskie, co pozwala na reorganizację przestrzeni, nie uszczuplając przy tym na cennym metrażu. W swoich najprostszych wersjach, ścianki tworzone są z paneli rozgraniczających stanowiska pracy, jednak dziś mamy do czynienia również z bardziej zaawansowanymi konstrukcjami. Ścianki działowe tworzone są z materiałów, które zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną oraz akustyczną. Co więcej, istnieje możliwość wykonania ich z przeźroczystej plexi, dla wielu będącej dziś bezpieczniejszym odpowiednikiem szkła – ponieważ w razie jej stłuczenia, ta nie rozbija się na szereg ostrych kawałków. Wykorzystanie tego typu ścianek działowych umożliwia stworzenie biura, w którym każdy może mieć swój własny prywatny kąt, jednocześnie nie mając problemu z komunikowaniem się z resztą pracowników. Rozwiązanie zdecydowanie wpływa na dodatkowy komfort, nierzadko podnosząc również efektywność pracy.