Zamknij

Najem i leasing w 2024 roku – co warto wiedzieć

09:37, 27.02.2024 Aktualizacja: 09:37, 27.02.2024

W trakcie budowy firmowej floty pojazdów zawsze musisz ustalić, jaka forma finansowania będzie najkorzystniejsza dla Twojego przedsiębiorstwa. Zanim podejmiesz decyzję o nabyciu nowego auta spalinowego, hybrydowego lub w pełni elektrycznego, koniecznie poznaj różnice pomiędzy leasingiem a umową najmu długoterminowego. Obydwa rozwiązania mają wiele zalet i są dedykowane dla mikro, małych, średnich, a nawet dużych przedsiębiorców. Przejdź dalej i dowiedz się, czym różni się leasing od najmu długoterminowego auta.

Na czym polega leasing samochodu?

Umowa na leasing auta obejmuje zarówno nowe, jak i używane samochody dostępne na rynku. W przypadku pojazdów używanych musisz tylko pamiętać o tym, że leasingodawca może narzucać pewne ograniczenia co do maksymalnego wieku samochodu, np. nie więcej niż 10 lat.

W ramach umowy leasingu firmowego samochodu masz dwie opcje do wyboru:

Leasing operacyjny – umowa leasingu operacyjnego niesie ze sobą szereg korzyści po stronie przedsiębiorcy. To elastyczna forma finansowania nowego lub używanego auta, w ramach której skorzystasz też z szerokiego pakietu usług dodatkowych.

Leasing finansowy – ta odmiana leasingu jest rzadziej stosowana przez przedsiębiorców, szczególnie ze względu na fakt, iż miesięczna rata leasingowa obejmuje pełną wartość pojazdu wraz z odsetkami. Warto dodać, że przedmiot umowy po jej zakończeniu automatycznie przechodzi na własność przedsiębiorcy.

Zanim podejmiesz decyzję i wybierzesz konkretną formę leasingu dla swojego przedsiębiorstwa, koniecznie oszacuj całkowite koszty. Dopiero wtedy będziesz w stanie podjąć rozsądną decyzję i wybrać rodzaj leasingu dopasowany do firmowych potrzeb.

Jak działa najem długoterminowy firmowego auta? To musisz wiedzieć!

W ramach umowy wynajmu długoterminowego podpisujesz umowę, w ramach której korzystasz z wybranego pojazdu zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa aż do jej wygaśnięcia. Na koniec umowy po prostu przekazujesz samochód w ręce leasingodawcy i bierzesz nowy w ramach kolejnej umowy.

To ciekawa alternatywa dla klasycznego leasingu, chociażby ze względu na brak konieczności przejęcia pojazdu na własność przedsiębiorstwa, a także brak zmartwień o naprawy, serwis i wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia.

Ciekawą ofertę wynajmu długoterminowego przygotowała firma mLeasing, gdzie w ofercie znajdziesz trzy opcje: z podstawowym serwisem, z rozszerzonym serwisem oraz z możliwością zarządzania po kosztach rzeczywistych (opcja tylko dla aut używanych).

Co zyskasz na wynajmie długoterminowym samochodu do firmowej floty?

Każdy przedsiębiorca może realnie odczuć wiele korzyści wynikających z podpisania umowy wynajmu długoterminowego samochodu. To gwarancja stałej, comiesięcznej raty w zamian za możliwość korzystania z wybranego pojazdu na określonych warunkach.

Kilka korzyści związanych z wynajmem długoterminowym to:

  • niższe miesięczne koszty w porównaniu do leasingu,
  • spłacasz tylko utratę wartości pojazdu,
  • zyskujesz dostęp do szerokiego pakietu usług dodatkowych np. assistance, pełen pakiet ubezpieczenia, serwis opon oraz karta paliwowa dla przedsiębiorstwa.

Warto też dodać, że wynajem długoterminowy nie zobowiązuje przedsiębiorcy do wnoszenia opłaty wstępnej, nie generuje ryzyka utraty wartości auta, a także pozwala na włączenie miesięcznych rat do kosztów uzyskania przychodu w firmie.

Leasing a wynajem długoterminowy auta – co jest lepsze dla przedsiębiorców?

Zanim zdecydujesz się na konkretną formę finansowania, upewnij się, że wybrana opcja jest dobra dla Twojego przedsiębiorstwa. Postaw na leasing, jeśli zależy Ci na wykupieniu i przejęciu pojazdu na własność po zakończonej umowie.

Kiedy cenisz sobie niezależność i brak zobowiązań – wtedy stawiaj na wynajem długoterminowy auta. W ten sposób zaoszczędzisz sporo środków z firmowego budżetu i zyskasz możliwość zbudowania nowoczesnej floty samochodów w przedsiębiorstwie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%