Zamknij

IKE – zadbaj o swoją emeryturę

10:47, 16.04.2024 Aktualizacja: 10:48, 16.04.2024

Inwestowanie i odkładanie pieniędzy na przyszłą emeryturę jest coraz popularniejsze. Nasze społeczeństwo podchodzi świadomie do finansów i zarządzania domowym budżetem. To bardzo ważne, ponieważ już w młodym wieku powinniśmy myśleć o wysokości swojej przyszłej emerytury. Jeśli wcześnie zaczniesz inwestować nawet niewielkie kwoty, uzbierasz sporą sumę, którą będziesz dysponować po ukończeniu aktywności zawodowej. Jedną z form oszczędzania na emeryturę dostępną w Polsce jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), które stanowi część III filaru. IKE umożliwia regularne oszczędzanie na jesień życia. Ma też inne zalety, o których piszemy w naszym artykule. Poznaj kluczowe informacje na temat IKE i dowiedz się, dlaczego warto z niego skorzystać.

Poznaj zalety konta emerytalnego IKE

Indywidualne Konto Emerytalne to dodatkowa forma oszczędzania na przyszłą emeryturę, która od dłuższego już czasu funkcjonuje obok podstawowego i obowiązkowego świadczenia, za które odpowiada ZUS. Osoby dopiero rozpoczynające swoją karierę zawodową mogą skorzystać z długiego horyzontu czasowego i regularnych wpłat na IKE, aby zbudować solidną podstawę finansową na przyszłą emeryturę.

Zalety IKE:

  • Pierwsza i najważniejsza z nich to dodatkowy kapitał na emeryturze. To główny cel inwestowania w ramach IKE. Najlepsze wyniki osiągniesz, jeśli pieniądze wpłacasz regularnie.
  • Kapitał zgromadzony na IKE jest zwolniony z podatku od zysków kapitałowych pod warunkiem spełnienia określonych warunków (o tym niżej9).
  • IKE umożliwia prowadzenie konta w instytucji finansowej takiej jak: bank, towarzystwo funduszy inwestycyjnych, dom maklerski, towarzystwo ubezpieczeniowe czy też powszechne towarzystwo emerytalne.
  • Pieniądze, które znajdują się na IKE są prywatne i podlegają dziedziczeniu przez bliskie Ci osoby.

Korzyści podatkowe IKE – jakie warunki musisz spełnić?

Jeżeli inwestujesz w ramach IKE, to w przyszłości skorzystasz ze zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych, który obecnie wynosi 19%. Musisz jednak spełnić pewne warunki. Są one następujące:

  • Wypłacisz pieniądze nie wcześniej niż po ukończeniu 60. Roku życia (lub po ukończeniu 55 lat, jeśli nabyłeś/aś uprawnienia emerytalne).
  • Dokonywałeś/aś wpłat na konto IKE przez co najmniej 5 dowolnych lat kalendarzowych i jednocześnie ponad połowa wpłaconych środków trafiła na IKE nie później niż 5 lat przed złożeniem wniosku o wypłatę środków.

Możesz oczywiście wypłacić swoje pieniądze (w całości lub w części) wcześniej, ale w takiej sytuacji należy uregulować podatek od zysków kapitałowych. Korzystne jest zatem podejście długoterminowe do tej inwestycji, żeby czerpać w pełni z możliwości, jakie daje lokowanie środków na IKE.

Wybór różnych strategii inwestowania

IKE możesz założyć w różnych instytucjach finansowych w Polsce, które oferują różne strategie inwestycyjne. Są to:

  • Banki, które oferują w ramach IKE mniej ryzykowne, ale też mniej zyskowne lokaty terminowe lub rachunki oszczędnościowe.
  • Domy maklerskie, które oferują bezpośrednie inwestowanie na giełdzie. To ciekawa opcja dla inwestorów z dużą wiedzą i doświadczeniem.
  • Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, które oferują szeroki wybór funduszy inwestycyjnych. Możesz dobrać strategię inwestycyjną, zgodną z własnymi potrzebami i preferencjami. Przykładowo w Goldman Sachs T oferujemy kilkadziesiąt funduszy inwestycyjnych, a każdy z nich ma inną strategię inwestowania. Korzystną opcją są fundusze cyklu życia, które w miarę upływu czasu inwestują w coraz bezpieczniejsze instrumenty finansowe.
  • Firmy ubezpieczeniowe oferują produkty emerytalne, które składają się z elementów ochronnych i z części inwestycyjnej.

Jesień życia może być ciekawa, jeśli masz kapitał, dzięki któremu zrealizujesz swoje cele. O czym marzysz? O podróżach? A może o realizacji swojego hobby? Dlatego zacznij inwestować w swoją przyszłość już dzisiaj.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%