Zamknij

Awitaminoza - jak rozpoznać, że w naszym organizmie brakuje cennych składników odżywczych?

10:35, 09.05.2024 Aktualizacja: 10:35, 09.05.2024

Zbyt niski poziom witamin miewa poważne konsekwencje zdrowotne. Awitaminozę trudno jest rozpoznać bez odpowiednich badań diagnostycznych – może ona dawać różne objawy, które są uzależnione od rodzaju deficytowej substancji. Zobacz, jak odczytywać sygnały wysyłane przez organizm.

Podejrzane objawy, niebezpieczne konsekwencje – po tym rozpoznasz awitaminozę

Witaminy odgrywają niezwykle ważną rolę w procesach metabolicznych, a także w podtrzymywaniu podstawowych funkcji organizmu. Nie jesteśmy w stanie samodzielnie syntetyzować większości z tych substancji, dlatego nieodpowiednia dieta bardzo często prowadzi do awitaminozy. Zbyt niskie stężenie drogocennych związków może zdestabilizować cały organizm. Nieodpowiednia dieta sprawia, że cierpią między innymi układ immunologiczny, układ nerwowy, oczy, skóra, mięśnie, czy kości. Typowe objawy awitaminozy to na przykład:

  • Gorsze widzenie po zmroku,
  • Częste infekcje,
  • Ogólne osłabienie,
  • Siniaki pojawiające się nawet po lekkim uderzeniu,
  • Problemy z pamięcią i koncentracją,
  • Anemia.

Dolegliwości towarzyszące awitaminozie nie zawsze są łatwe do wyłapania. Inne objawy powoduje niedobór witamin z grupy B, a zupełnie inaczej będzie się przejawiać zbyt niski poziom witaminy E. To bardzo ważne, by w porę dostrzec wszelkie nieprawidłowości i zasięgnąć porady lekarza.

Skóra prawdę Ci powie – niedobór, który widać na pierwszy rzut oka

Awitaminoza dość często wywołuje liczne problemy skórne – od łojotoku powodującego ostrzejsze objawy trądziku po skrajne przesuszenie i związane z nim łuszczenie się naskórka. Niedobór witamin może odpowiadać za szorstkie i nieprzyjemne w dotyku dłonie, utrudnione gojenie się ran, zwiększoną podatność na poparzenia słoneczne, czy pękające naczyńka krwionośne. Osoby cierpiące na awitaminozę o wiele częściej zmagają się ze stanami zapalnymi skóry i swędzącymi wysypkami, a w niektórych przypadkach występują u nich wczesne oznaki starzenia się skóry. Dobrym sposobem na złagodzenie tych objawów jest urozmaicenie swojej diety o warzywa i owoce lub sięgnięcie po sprawdzone suplementy, które znajdziemy na stronie internetowej: https://mybionic.pl.

Dlaczego nie wolno lekceważyć objawów awitaminozy?

Nieleczona awitaminoza może doprowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem. Zaniedbania w tej kwestii wpływają na pogarszanie się jakości życia. Zmęczenie, rozdrażnienie i kłopoty z koncentracją to tylko początek długiej listy konsekwencji niedoborów witaminowych. Najgroźniejsze skutki głębokiej awitaminozy to na przykład:

  • Zaburzenia wzrostu,
  • Kurza ślepota,
  • Osteoporoza,
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • Choroby wywołane przez wolne rodniki.

Szybkie uzupełnienie niedoborów sprawi, że po awitaminozie nie pozostanie żaden ślad, a my znów będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Poważne zaniedbania w tej kwestii wywołają odwrotny efekt – nieleczona awitaminoza może pozostawić w naszym organizmie ślad na całe życie.

6 kroków do odzyskania zdrowia

Leczenie awitaminozy opiera się na sześciu filarach: badaniu krwi, konsultacji lekarskiej, urozmaiceniu diety, zmianie trybu życia, suplementacji i specjalistycznym leczeniu (w najcięższych przypadkach). Osoby, które wprowadzają do swojego jadłospisu dużo owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, zdecydowanie rzadziej cierpią na niedobory. Nawet jeśli nasza dieta nie jest zróżnicowana, możemy zminimalizować ryzyko awitaminozy poprzez zażywanie odpowiednich suplementów. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%