Zamknij

Jak dbać o silnik?

15:23, 12.06.2024 Aktualizacja: 15:23, 12.06.2024

Każdy właściciel pojazdu powinien stosować się do podstawowych zasad dotyczących dbania o jego silnik. Ma to niebagatelnie znaczenie dla trwałości całego samochodu lub ciągnika rolniczego, dlatego nie warto bagatelizować tak istotnej kwestii. Usterki jednostki napędowej należą do niezwykle kłopotliwych oraz kosztownych w naprawie, w związku z czym warto uwzględnić systematyczne przeglądy, jak i codzienne dbanie o jeden z najważniejszych elementów maszyny.

Jak dbać o silnik? Praktyczne wskazówki

Właściwe dbanie o silnik jest kluczowe dla zachowania dobrego stanu samochodu przez długi czas. Dzięki temu można przedłużyć jego żywotność i utrzymać pojazd w odpowiedniej kondycji, co korzystnie wpłynie na jego eksploatację, a także na cenę w razie konieczności czy chęci sprzedaży w przyszłości. 

W tekście zostały zawarte cenne porady, po zapoznaniu się, z którymi można dowiedzieć się, jak dbać o silnik. Pierwszą czynnością, na jakiej warto się skupić, jest systematyczna zmiana oleju. Jest on jednym z podstawowych elementów, wpływających na prawidłową pracę jednostki napędowej, dlatego czynność należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta, zależnie od stylu jazdy, czy warunków użytkowania auta. 

Powinno się również pamiętać o częstej wymianie filtrów powietrza, paliwa, oleju czy hydraulicznych, ponieważ oddziałują one na poprawne oraz wydajne funkcjonowanie samochodu. Niebagatelne znaczenie ma także sprawdzanie stanu płynu chłodniczego i uzupełnianie go w momencie, w którym jest to konieczne. 

Kolejną wskazówką dotyczącą dbania o silnik pojazdu, jest systematyczne odwiedzanie zaufanego warsztatu samochodowego. Specjalista przeprowadzi dokładną analizę, na bieżąco reagując na pojawiające się problemy czy awarie. 

Należy też ograniczać przeciążanie jednostki napędowej, unikając gwałtownego przyspieszania, hamowania lub rozpędzania się, ponieważ może to doprowadzić do jego szybszego zużycia. Równie ważne jest ogrzewanie silnika przed jazdą, w szczególności, gdy na zewnątrz panuje minusowa temperatura. Warto poczekać, by minimalny wskaźnik osiągnął najmniejszą wartość, zanim wyruszy się w drogę. 

Co więcej, nie można zapominać o wymianie poszczególnych części w sytuacji, gdy jest to konieczne. Gdy zaobserwujemy problemy z silnikiem, usłyszymy niepokojące dźwięki, albo pojazd nie będzie w stanie płynnie pracować, powinno się natychmiastowo udać do sprawdzonego mechanika. 

Nie należy także bagatelizować systematycznego sprawdzania pracy układu korbowo-tłokowego, stanowiącego integralną część nowoczesnych silników spalinowych.

Czym jest układ korbowy silnika? Objaśnienie pojęcia

Układ korbowo tłokowy to rdzeń silnika tłokowego, zamieniający ruch posuwisto-zwrotny w obrotowy. Właśnie dzięki niemu wytwarzany jest moment obrotowy, a wśród elementów składających się na jego prawidłową pracę znajdują się tłok, sworzeń tłokowy, korbowód oraz wał korbowy. 

Jak dbać o silnik w samochodzie?

Niezależnie od tego, czy dysponujemy maszyną rolniczą z silnikiem Zetor, czy pojazdem z jednostką napędową pochodzącą od innego producenta, to kluczową kwestią jest odpowiednie dbanie o tak ważną część. Na długowieczność silnika wpływa mnóstwo czynników, wśród których można również wspomnieć o stylu jazdy. To, w jaki sposób kierowca prowadzi samochód, oddziałuje na stan techniczny całego układu. 

Dlatego warto przestrzegać kilku istotnych zasad. Przede wszystkim przy wsiadaniu do pojazdu po jego dłuższym nieużywaniu, bądź po chłodnej nocy, należy ostrożnie postępować z pedałem gazu. Nie powinno się gwałtownie gazować, tylko łagodnie ruszać, by jednostka napędowa miała czas na rozgrzanie się do optymalnej temperatury.

Ponadto nie bez znaczenia jest paliwo, na jakie decyduje się kierowca. Wysokiej jakości ciecz pomoże zadbać o stan silnika, w związku z czym nie warto na nim oszczędzać. Niezwykle istotna jest także systematyczna wymiana oleju silnikowego, zgodnie z zaleceniami producenta i uwzględnieniem intensywności eksploatacji samochodu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%