Zamknij

Jak skorzystać z e-recepty?

12:09, 27.09.2024 Aktualizacja: 12:09, 27.09.2024

Lekarstwa oraz antybiotyki całkowicie zmieniły oblicze medycyny. Dzięki nim choroby i problemy, które jeszcze nie tak dawno temu były dla nas śmiertelnie niebezpieczne, dziś nie stanowią dla nas zbyt dużego zagrożenia. Dostępne obecnie środki medyczne pomagają nie tylko w zwalczaniu objawów i niedogodności wywoływanych m.in. przez choroby sezonowe, ale także pozwalają na poprawę jakości życia osób cierpiących na rozmaite schorzenia przewlekłe, takie jak problemy z ciśnieniem, nerkami, układem nerwowym czy krwionośnym. Zdecydowana większość lekarstw posiada substancje o silnym działaniu, które nie tylko mogą wywołać pewne skutki niepożądane (szczególnie przy niewłaściwym stosowaniu leku), ale także silnie uzależniają. Właśnie dlatego zażywanie takich środków musi być ściśle nadzorowane przez lekarza specjalistę. Z tego względu dostępne są one wyłącznie na receptę. Jeszcze do niedawna w Polsce, aby uzyskać receptę, trzeba było osobiście udać się do lekarza, aby ją wypisał. Od kilku lat z powodzeniem działa u nas system recept elektronicznych, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród pacjentów różnych placówek.

E-recepta online - co to takiego?

E-recepta to specjalny dokument elektroniczny, którego zadaniem jest zastąpić receptę papierową wtedy, kiedy jest to konieczne, na przykład w sytuacji, w której pacjent z jakiegoś powodu nie ma możliwości spotkania się z lekarzem, a są mu potrzebne jego lekarstwa. Osoba zgłaszająca się po leki odbywa konsultacje on-line ze specjalistą, który po przeprowadzeniu wywiadu wypisuje odpowiednie środki oraz przepisuje dawkowanie - zupełnie jak w przypadku standardowej wizyty lekarskiej, ale bez potrzeby wychodzenia z domu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które jest korzyścią dla pacjentów i lekarzy - kolejki do specjalistów ulegają dzięki temu skróceniu, więcej pacjentów może zostać obsłużonych.

Co daje e-recepta?

E-recepta online działa dokładnie tak samo jak ta, którą możemy otrzymać od lekarza na papierze. Dzięki niej możemy wykupić konkretne środki lecznicze objęte ograniczeniami ze względu na zawartość konkretnych substancji czy działanie. Recepta elektroniczna ułatwia i skraca jednak cały proces, nie produkując przy tym odpadów w postaci papieru potrzebnego do rozpisania dokumentu.

Jak skorzystać z e-recepty?

Wiele osób przyzwyczajonych do papierowych dokumentów wciąż ma opór przed ich cyfrowymi odpowiednikami. Najczęstszym argumentem jest twierdzenie, że nie poradzą sobie oni z ich użyciem i obsługą. Wbrew pozorom korzystanie z e-recept jest niesamowicie proste. Po odbytej konsultacji, wypisaniu jej przez lekarza oraz zatwierdzeniu przez system, pacjent otrzymuje unikalny 4 cyfrowy kod, który podaje obsłudze apteki. Następnie w celu potwierdzenia tożsamości podaje się farmaceucie numer pesel lub imię oraz nazwisko, według których następuje weryfikacja osoby nabywającej leki z recepty. Ostatnim krokiem jest już uiszczenie zapłaty za wykupione lekarstwa i gotowe - e-recepta została zrealizowana. 

Jak uzyskać e-receptę online?

Wiemy już, jak użyć e-receptę on-line, jednak w jaki sposób można ją uzyskać? Najłatwiejszym rozwiązaniem jest oczywiście kontakt ze swoim lekarzem rodzinnym/specjalistą, który ma możliwość wypisania nam leków. Oprócz tego na rynku działają rozmaite strony i systemy, dzięki którym z łatwością możemy podłączyć się przez Internet z lekarzem danej specjalizacji w celu uzyskania recepty elektronicznej. W takim przypadku najczęściej należy zarejestrować się w danej witrynie oraz wypełnić specjalny formularz informacyjny, który zawiera wszystkie najistotniejsze z punktu widzenia lekarza informacje o pacjencie. Dalej wystarczy umówić się na konkretną godzinę konsultacji, a po niej odebrać swoją e-receptę.

Recepty elektroniczne uzyskane online dostępne są z poziomu internetowego konta pacjenta - specjalnej państwowej platformy, której zadaniem jest ułatwienie dostępu do lekarzy i nie tylko, ale także przez aplikację mObywatel.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%