Zamknij

Powiat. Odnotowano przypadki naruszenia ciszy wyborczej

12:33, 07.04.2024 Aktualizacja: 12:42, 07.04.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. fot.archiwum Zdjęcie ilustracyjne. fot.archiwum

Kartuscy policjanci otrzymali dwa zawiadomienia o naruszeniu ciszy wyborczej w sieci. Przypominamy, że zakaz agitacji obowiązuje także w sieci i należy z dużą ostrożnością lajkować bądź udostępniać posty na portalach społecznościowych. 

O północy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza i potrwa do końca głosowania w niedzielę. Warto pamiętać, że ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób.

W czasie ciszy wyborczej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać.

Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Agitować nie wolno także w Internecie. Kartuska policja odnotowała dwa zgłoszenia dotyczące tego zakazu. 

- W ten weekend kartuscy policjanci przyjęli dwa zawiadomienia dotyczące naruszenia ciszy wyborczej poprzez udostępnienie postów promujących na jednym z portali społecznościowych. Mundurowi przyjęli zawiadomienie w kierunku art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku kodeksu wyborczego - informuje Aldona Naczk, rzeczniczka prasowa kartuskiej policji.

Apelujemy do naszych Czytelników o rozważne publikowanie komentarzy, także na naszym portalu lub postów na portalach społecznościowych.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna. Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Kpt Żbik Kpt Żbik

10 16

Strach się bać, wyłamią drzwi jak u Ziobry a potem zagazują jak rolników. Dobrze że psychiczny emeryt nie został komediantem głównym milicji ale pytanie czy obecny czasami też nie jest inwalidą. ?

13:15, 07.04.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obywatel Obywatel

12 7

Cisza wyborcza a na terenie kwiaciarni impreza kandydatów. Śmiechy naśmiewanie się z Pana Burmistrza żal żal

14:25, 07.04.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WładysWładys

5 4

Nie wiem co brałeś za doping że takie imprezy widzisz jest cisza to cisza oni nie łamią ciszy wyborczej ani nie świętują itd.

14:58, 07.04.2024

0%