- Wynajmuję mieszkanie komunalne i w czasie ostatnich mrozów doszło do uszkodzenia odpływu kanalizacji od mieszkania. ZGM w Kartuzach twierdzi, że to ja muszę zapłacić za naprawę, ale rura znajduje się poza lokalem - mówi nasza Czytelniczka. Szef kartuskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej odsyła do ustawy, która reguluje obowiązki najemcy i właściciela.
Problem z pozoru błahy, ale jednak uciążliwy próbują rozwiązać mieszkańcy jednego z budynków na Nowym Osiedlu w Kartuzach.
- Po ostatnich mrozach zauważyliśmy, że pękła i zaczęła przeciekać rura odpływu kanalizacji od naszego mieszkania. Doszło nawet do tego, że zacieki pojawiły się w mieszkaniu sąsiadów poniżej. Zwróciliśmy się do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, ale powiedzieli, że musimy to naprawić sami - mówi nasza Czytelniczka, zwracając się z prośbą o pomoc w wyjaśnieniu sprawy (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). - Te rury mają chyba z 50 - 60 lat i nie bardzo rozumiem, dlaczego to my mielibyśmy ponosić koszty naprawy, skoro znajdują się poza naszym mieszkaniem. Nie dyskutowalibyśmy, gdyby chodziło o instalację w naszym mieszkaniu, ale w tej sytuacji uważamy, że instalacja należy do ZGM.
Dyrektor kartuskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej podkreśla, że nie wszystkie naprawy leżą w gestii Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
- Jeżeli mamy do czynienia z mieszkaniem własnościowym, to koszty napraw ponosi właściciel, co się zaś tyczy pozostałych lokali, ustawa o ochronie praw lokatorów określa szczegółowo obowiązki najemców i właścicieli - mówi Stefan Bychowski. - Zapisy co do obowiązków lokatorów mamy określone w umowach, więc mieszkańcy nie powinni mieć wątpliwości co do tego, co powinni naprawić we własnym zakresie, a co należy do nas.
W "ustawie o ochronie praw lokatorów":http://www.ign.org.pl/files/content/20/ustawaoochronieprawlokatorowmieszkaniowymzasobiegminy.pdf na którą powołuje się szef ZGM widnieje zapis ("art.6a":http://www.ign.org.pl/files/content/20/ustawaoochronieprawlokatorowmieszkaniowymzasobiegminy.pdf), że wynajmujący jest zobowiązany do zapewnienia sprawnego działania instalacji i urządzeń związanych z budynkiem. W tym samym artykule wymienia się też elementy, które zobowiązany jest naprawić wynajmujący bez obciążania najemcy ("pkt.3":http://www.ign.org.pl/files/content/20/ustawaoochronieprawlokatorowmieszkaniowymzasobiegminy.pdf), a więc m.in. wewnętrzną instalację wodociągową, gazową, elektryczną, kanalizacyjną.
Jednocześnie, wedle ustawy, wśród elementów, których wymiana lub naprawa obciąża najemcę są m.in. przewody odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych. Prawdopodobnie więc to od ZGM będzie zależała interpretacji przepisów i określenie granicy odpowiedzialności za naprawę instalacji. Między innymi z tego powodu najemcy obawiają się podejmować jakiekolwiek działania na własną rękę.
- Gdybyśmy nawet naprawili to uszkodzenie, to jaką mamy pewność, że nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności, jeżeli coś zepsujemy, albo zrobimy coś nie tak, jak życzyłby sobie ZGM - pyta nasza Czytelniczka.
Dyrektor kartuskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej podkreśla, że wszelkiego rodzaju zgłoszenia awarii należy zgłaszać osobiście w administracji i wówczas istnieje możliwość przeanalizowania, kto ponosi odpowiedzialność za naprawę.
0 0
Skandal Gmina, skandal ZGM... żadnej odpowiedzialności nie bierzecie za stan techniczny i awarie w budynkach? Za co więc bierzecie czynsz i podwyższacie ten czynsz lokatorom?
0 0
ja zapłace
0 0
taaak.. a zobaczycie, że jak wam już tę rurę wymienią to czynsz pójdzie w górę!
Ot cała nasza gmina...
0 0
ZAKAZ KARMIENIA TROLLA !!!
0 0
Żal.pl kiedy w końcu zamkną ten ZGM? lub zmienią kadrę?- same nieuki tam pracują, lub pewnie Panie po pedagogice, które zrobiły kurs z gospodarki nieruchomościami lub podyplomówke z tego( i teraz siedzą 8 ha i kawkę piją)= to jest właśnie cała prawda o ZGM. Niech te Panie idą do przedszkoli pracować z swoim wykształceniem, a kadrowa zatrudni w końcu fachowców.
0 0
A kadrowa jakie szkoły kończyła
0 0
Żywioł rządzenia jest ich rozkoszą ...!
A ja jestem oczarowana wieloma wspaniałymi osiągnięciami naszej Królowej Chodników. Tylko ona potrafi nas uszczęśliwiać swoimi niespotykanymi na światową skalę pomysłami.
Mirka i Rysiek to poza wszystkim cudowny duet w naszej Radzie Starszych. Ich dalekowzroczne cele oraz bardzo zgrany sposób rządzenia gminą niejednego wprawiają w osłupienie i wzbudzają podziw godny np. dla budowniczych Chodników na powierzchni Marsa - i do tego bez pomocy kolejarza?
Rympajło.
0 0
Moja opinia jest taka, Wy swoje a ona /Królowa / i tak najlepiej poprowadzi konferansjerkę w Domu Rzemiosła na kolejnym wręczeniu nagród na podsumowaniu Partnerstwa Lokalnego w Gminie.
Tylko Królowa potrafi się bawić tam gdzie inni silą się na oklaski
/obowiązkowe i może ze strachu wobec utraty posady?/.
Czy to jeszcze cząstka demokratycznej III RP, czy może już prywatny folwark jedynego Umiłowanego Słoneczka Kaszubskiego Ludu w tej gminie?
- Tutaj pewności już brak.
Jurek
0 0
Tylko pozazdrościć Kościerzynie. To miasto ma włodarzy!!!! gratulacje. Zobaczcie jak sie rozwija!!!. Brawo!!!
0 0
POlska za TUSKA to III świat, oto dowód; Polska za rządów plarfusów to III świat : 1. Daniel Pokrzycki - "zginął w wypadku samochodowym" przed wyborami w 2005 r. 2. Marek Karp - zginął w wyniku obrażeń spow. "wypadkiem samochodowym", drogę zajechało mu auto o białoruskich numerach. 3. ... rozwiń całośćMarian Goliński - zginął w "wypadku drogowym", zjechał na drugi tor wprost na tira o rosyjskich rejestracjach 4. Grzegorz Michniewicz, doradca premiera i Arabskiego, "powiesił się" na kablu od odkurzacza (!!). 5. Eugeniusz Wróbel - "zamordowany" przez chorego psychicznie syna (którego żona nota bene jest psychiatrą i przez ponad 20 lat nie zauważyła złego stanu psychicznego swojego dziecka. SIC!). 6. Stefan Zielonka -utopiony, dokumenty które miał przy sobie natomiast cudem ocalały. 7. bp Mieczysław Cieślar -"zginął w wypadku samochodowym" dokładnie 18.04.2010 r, miał być następcą Adama Pilcha, który zginął w Smoleńsku. 8. Krzysztof Knyż -operator Faktów, pokazał na żywo w TVNie wraz z W. Batorem jak TU 154 ląduje w całości. Potem ślad po operatorze zaginął. 9. Marek Dulinicz -szef grupy archeologicznej ze Smoleńska, "zginął w wypadku samochodowym". 10. Dariusz Ratajczak - dr historii, skazany za kłamstwo oświęcimskie, jego rozkładające się ciało znalezione w samochodzie. Miesiąc po katastrofie w Smoleńsku. 11. Dariusz Szpineta -ekspert w sprawie smoleńskiej katastrofy, powiesił się w hotelowej łazience w Indiach 12. Płk Leszek Tobiasz, były oficer WSI, główny świadek oskarżenia w tzw. aferze marszałkowej, w którą zamieszany jest prezydent Bronisław Komorowski, nie żyje Ostatnie osiem osób "zginęło" 1-4 m-ce po katastrofie w Smoleńsku i były w tę sprawę mocno zaangażowane. Niedawno "samobójstwo" popełnił Lepper. Ciekawe, kogo teraz dosięgną macki POlskiej sprawiedliwości. PRZESTAŃCIE PATRZEĆ, ZACZNIJCIE WIDZIEĆ !!! POwielajcie
0 0
oj... kolejny nawiedzony...żal...
0 0
Mieszkała Pani w Anglii i zanim pani zacznie filozofować jak to jest w Polsce to proszę powiedzieć na jakim poziomie są czynsze na zachodzie Europy. i w czyich gestiach jest naprawa. W Polsce sprzedano lokatorom mieszkania za 10% wartości i poczuli się oni właścicielami tylko kto ma ich własność remontować. Za czynsz który obowiązuje w budynkach komunalnych można tylko te budynki doprowadzić di ruiny i tu żaden pan Bychowski rewitalizacji nie wprowadzi. Ta błędna polityka doprowadziła całą substancję gminną do opłakanego stanu jak wyżej na obrazku. Można zadać pytanie kto ma finansować remonty mieszkań komunalnych -tam nie zawsze mieszkają ludzie którzy wymagają pomocy ze strony innych podatników.
0 0
W katastrofie Smoleńskiej zginęła też pani Anna Walentynowicz która dużo dużo wiedziała o pewnym "Bolku" oraz szef Instytutu Pamięci Narodowej który miał kwity na polityków oraz sprzeciwiał się fałszowaniu historii. Pozdrawiam
0 0
gdzie są służby odpowiedzialne za odśnieżanie ?
0 0
Kolejny nawiedziny z "kwitami" i "aferami" - człowieku ten tekst który komentujesz to sprawa ZGM i Najemcy - co ma do tego "kwit na BOLKA" ? Naucz sie czytac albo idź do lekarza ( od głowy) .
0 0
Nie panuje Pan, za swoich stronach, nad wpisami nawiedzionych, nie na temat !
0 0
Oświadczam, że Krecik 1, to nie ja ani żaden z moich krewnych.
0 0
To co piszę jest adresowane do krecika1. Na temat opisanej w artykule sprawy nie wypowiadam się bo nie znam przepisów prawa dotyczących dotyczących jej. Tak więc trzeba uważnie i spokojnie czytać to co piszę, chyba że się było TW stąd ta nerwowa reakcja!
0 0
skoro wolicie siedzieć w szambie to nie naprawiajcie, typowe polskie malkontectwo i narzekania, najlepiej nic nie robić i w syfie mieszkać, ot filozofia...
0 0
No własnie i już "sróba" - "TW" czyli agent wiadomo jakich służb. Dowalic !
I ot własnie mi chodziło: Pisz na temat (artykułu) albo wcale !
A co do TW to widocznie masz jakies doswiadzcenia w tym zakresie
0 0
Prosty wniosek, zlikwidować mieszkania komunalne w mieście i sprzedać po cenach rynkowych, komunalki za miastem np w Goręczynie kurniki zaadoptować. Jak będą właścicielami zadbają w porę o rurę na zimę aby nie zamarzła.
0 0
A w ZGM pracuje pani z Urzędu Gminy pewnie musiał szef ZGM przyjąc ta pania na polecenie szefowej Magistratu kartuskiego,ale skąd na etat dla tej pani,z czego odjąc a jej pensje wypłacić?
0 0
Do wniosek. Ten, kto zaniedbał mienie wspólne winien naprawić. Właścicielem mienia wspólnego jest ZGM. To ZGM drze taką kasę, jakiej za mieszkania komunalne na całym świecie nie ma. Jaką możliwość ingerencji poza swoją posesję miał właściciel mieszkania? No jaką? Krecik od dziś Krecik TW.
0 0
Małgorzata wróciła....... chyba jeszcze sylwestrowa.....!!!!
0 0
ZGM może nie mieć fizycznej możliwości kontroli bo jest tylko administratorem, to mieszkańcy winni zadbać i zgłaszać ewentualne nieprawidłowości, nie uwierzę że nie widzieli odsłoniętej rury kanalizacyjnej na budynku, winni teraz ponieść pełne koszty naprawy wykonanej przez ZGM, takie podejście by ich nauczyło dbania o mienie
0 0
na kłopoty Kajetowa od stosunków i Bajerska od spraw budowlanych, Caryca mało że sama jest orłem posiada w swoim stadzie bardzo , ale to bardzo kompetentne i oddane temu społeczeństwu osoby.
0 0
Ty stary jesteś chyba chory,mieszkańcy mają widzieć a ZGM nie widzi? Administrator ponosi odpowiedzialność za nieprzygotowanie obiektu na wszelkie okoliczności losowe a nie najemcy.
W jakim kraju żyjesz, mądralo? Mieszkańcy nie muszą znać się na zagrożeniach i na rurach kanalizacyjnych na budynkach!!!!!!!!!!!
0 0
...wg załącznika do Uchwały Nr XXIII/293/08rady Miejskiej w Kartuzach z dnia 27 sierpnia 2008r=STATUT Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Kartuzach, Część I &1 Postanowienia Ogólne w punkcie 3.mamy brzmienie...
3.a/ wykonanie napraw i remontów bieżących komunalnego zasobu
mieszkaniowego do wartości określonej w planie środków budżetowych
3.b/ usuwanie AWARII!!!!!!
Należy usunąć więc najpierw awarię a , potem dokonać naprawy zaistniałego skutku, czy te zadania nie należą przypadkiem do administratora i zarządcy, którego podatnicy utrzymują!!!!!!
Pozdrawiam!
0 0
Coś się komuś nie podobają te moje wymagania i dociekania? A to czemu? Lubi ten ktoś prywatny folwark jakim jest Gmina i cała Polska?
Filozofujesz mój Panie za dużo, weź się za te układziki, którym tak hołdujesz i sprzyjasz, a mnie ganisz. Nic dziwnego, że już 5 milionów Polaków wyjechało z kraju, a pozostawione w kraju dzieci i żony utrzymywane są z kieszeni angielskich podatników (i mojej).
I ty mnie żałosny patrioto polski dyscyplinujesz?! Popatrz się na siebie!
0 0
Z pierdołami żeby biegać do mediów...? Artykuły schodzą na psy żeby zajmować się pękniętą rurą od kanalizacji. Widać że społeczeństwo roszczeniowe ma posłuch w prasie, a to niedobrze. Pozdrawiam p.antczak, która jest wszędzie tam gdzie jakaś "afera" tylko jak trzeba zakasać rękawy i wziąć się do roboty to już gorzej.
PS. nie karmić trola:)
0 0
@kiziu miziu , zakasałam rękawy......dlatego mam mało czasu na pisanie i nawet odśnieżam.....
...ta rura to nie "afera" tylko duży problem , a jak z tego wynika to wielki problem dla obu stron..
...ludzie szukają pomocy z bezradności, nie dla kaprysu.
Nasze społeczeństwo roszczeniowe ?...popatrz na greków.
...nasze społeczeństwo ma problem w egzekwowaniu swoich praw....
...gdyby wielokadencyjni rządzący musieli rozliczać się ze swoich wyników pracy i nie byli dotowani [partie]z Budżetu Państwa to dawno zapominiałabyś niejedno popularne nazwisko.
Pozdrawiam!
0 0
proponuje 100% podwyżke czynszów, jak w Elblągu zrobili i ulgi procentowe za stan techniczny, dochody
oczywiście podwyżki za mieszkanie w budynkach do 7 mieszkań, za standard
trzeba w końcu uporządkować roszczeniowców, tylko dajcie, zróbcie
0 0
Strona główna ? Wiadomości ? Aktualności ? Elbląg: zmiany w czynszach za mieszkania komunalne
Prawie 100-proc. podwyżkę czynszu w mieszkaniach komunalnych od 1stycznia 2013 roku, ale także ulgi z tytułu niskiego dochodu oraz ze względu na stan techniczny lokali przegłosowali we wtorek radni miejscy w Elblągu, przyjmując Nowy Program Mieszkaniowy.
fot. Thinkstock
Aktualnie stawka bazowa czynszu wynosi 4,14 zł za m kw., natomiast od 1 stycznia 2013 roku stawka wzrośnie do 8,09 zł za m kw.
Jak przekonuje rzeczniczka urzędu miasta Anna Kleina, podwyżka czynszów obowiązywać będzie dopiero od początku 2013 roku, ale przegłosowane przez radnych we wtorek ulgi w sposobie naliczania opłat czynszowych dla najbardziej potrzebujących wejdą w życie już pod koniec marca bieżącego roku.
Od stawki bazowej odliczane będą ulgi ze względu na stan techniczny mieszkania oraz z tytułu niskich dochodów najemców. Przewidziano także dodatkowe opłaty dla najemców, których lokale mają lepszy standard.
Np. w przypadku czynszu za lokal w suterenie stawka bazowa zostanie pomniejszona o 15 proc., a w czynszu za lokal, który znajduje się na trzeciej lub wyższej kondygnacji budynku z windą, stawka bazowa zostanie powiększona o 2 proc.
Na największe ulgi w opłatach za mieszkanie mogą liczyć osoby, które mieszkują: w lokalach komunalnych z toaletą poza budynkiem, a także w lokalach przeznaczonych do rozbiórki. W takich przypadkach stawki bazowe czynszu będą pomniejszone odpowiednio o 20 proc. i 25 proc. Najemcy, których mieszkania znajdują się w małych budynkach (do siedmiu lokali) będą musieli płacić stawkę bazową czynszu powiększoną o 10 proc.
Mieszkańcy lokali komunalnych będą mogli skorzystać z ulg dochodowych. Np. 40-procentową obniżkę czynszu otrzyma rodzina, w której dochód na osobę nie przekroczy 618 zł brutto, a 20-proc. ulgę otrzyma rodzina, w której dochód na osobę mieści się pomiędzy 728 zł a 1 tys. 92 zł brutto.
Nowy system opłat zakłada także oddłużenie mieszkań komunalnych. Jeśli lokator będzie regularnie płacił czynsz, może liczyć na umorzenie nawet 70 proc. należności głównej. Najemca będzie mógł także odpracować dług. Stawka za godzinę ma wynosić od 5 zł do 13 zł. Zarząd Budynków Komunalnych może zaoferować dłużnikowi pracę przy pielęgnacji zieleni, przy sprzątaniu albo roznoszeniu korespondencji.
W Elblągu jest 8,3 tys. lokali komunalnych, zadłużenie najemców wynosi wynosi 33,3 mln zł. (PAP)
Warto przeczytać
Zmiany w świadczeniach rodzinnych od 1 stycznia 2012 r.
7 września 2011 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która eliminuje nieścisłości związane z interpretacją części przepisów dotyczących m.in. świadczenia pielęgnacyjnego, zasiłku pielęgnacyjnego. Więcej ?
Kontrola zarządcza w jednostkach samorządu terytorialnego
Z dniem 1 stycznia 2010 r. wchodzi w życie ustawa o finansach publicznych, z wyjątkiem regulacji dotyczących obowiązku planowania i wykonywania budżetów w układzie zadaniowym, które wchodzą w życie najwcześniej z dniem 1 stycznia 2012 r. Więcej ?
Ogłoszenie tekstów jednolitych uchwał to obowiązek
popularniejsze Zmiany w świadczeniach rodzinnych od 1 stycznia 2012 r.
Kontrola zarządcza w jednostkach samorządu terytorialnego
Ogłoszenie tekstów jednolitych uchwał to obowiązek
Nowa klasyfikacja budżetowa
Pojawi się obowiązek tworzenia metryk spraw administracyjnych
Zmiany w świadczeniach rodzinnych od 1 stycznia 2012 r. - przyznanie zasiłku rodzinnego
Samorządy unikają uchwalania tekstów jednolitych
Zmiany w świadczeniach opiekuńczych od 1 stycznia 2012 r.
Kontrola zarządcza w samorządzie terytorialnym (III): identyfikacja ryzyka
Zmiany w świadczeniach rodzinnych od 1 stycznia 2012 r. - zasady obliczania dochodu
0 0
Do kizi mizi,
Największe roszczenia to mają ci co są u władzy i unikają odpowiedzialności za złe zarządzanie i swoje czyny.
0 0
@kiziu, roszczenie zgodne z prawem to prawo obywatela , a roszczenie niezgodne z prawem to korupcja!...także polityczna!
0 0
@Małgorzato , w przyszłym tygodniu będę dostępna w internecie , a teraz na razie, PA!
Pozdrawiam!
0 0
Weź Pani daj sobie na wstrzymanie. wszystko na niebiesko.
0 0
Do powyższego komentarza,
Chamstwem w stosunku do Radnej, Pani Henryki Antczak nie załatwisz tego niekompetentnego cwaniackiego systemu, któremu tak sprzyjasz.
Zdaję sobie sprawę z tego co próbujecie osiągnąć, ale ręczę za to, że wam się nie uda. Prędzej czy później konsekwencje będzie ponosili za swój brak kompetencji. Jak pewnie nie wiecie, szczelinowanie hydrauliczne ma wielką przyszłość w zniszczeniach, więc tutaj z Wami może być tak samo.
0 0
Ojej wnet bym zapomniał, wszystkiego najlepszego dla mojej Mireczki z okazji Walentynek składam.
Heniek
0 0
kizia mizia i krecik 007 Wy to dopiero wiedzę posiadacie na poziomie przedszkola. Piszecie takie byrdymały,że aż żal mi was!! Koło mojego miejsca zamieszkania są dwa lokale komunalne.Stoją puste od dłuższego czasu. Kto je utrzymuje wiadomo, na to kasa jest. Popękały rury w tychże mieszkaniach i co ZGM zrobił przybiegł naprawiać,wymieniać na czyj koszt odpowiedzcie mądralki ZGM-u.Bo po co komuś przydzielać te mieszkania jak najszybciej,żeby było opalone korzystane z wody aby rury nie pomarzły! Ale po co skoro oni dysponują najwidoczniej budżetem tylko dla pustych mieszkań.A jak przyjdzie najemca z prośbą o naprawienie szkody i naprawienie tej szkody należy do
obowiązku ZGM-u to ci powiedzą że to do ciebie należy.W jednym z mieszkań również popękały rury,bo stoi puste.Toczy się o to mieszkanie sprawa w sądzie,bo pani z Francji coś się przyśniło,że mieszkanie po jej zmarłej matce należy do niej chociaż nie mieszka w Polsce od ponad 15 lat!!!!!!! kizia mizia i krecik zapytajcie się łaskawie w ZGM KTO ZAPŁACIŁ ZA WYMIANĘ RUR w środku tego mieszkania gdzie normalnie to Pani z Francji koszt musiała by ponosić tym bardziej,że zaniedbuje je przez nieogrzewanie lokalu!!!! Skoro coś należy do zadań ZGM to muszą się do tego dostosować i naprawiać tym bardziej,że jak pisze w artykule przecieka rura należąca do ZGM .Ta rodzina nawet nie ma prawa jej naprawiać tym bardziej,że jest poza ich mieszkaniem. Poczytajcie art jeszcze raz,poczytajcie Uchwałę i potem dopiero udzielajcie się w tym temacie. Nie znają uchwał,o prawach i obowiązkach najemców mieszkań komunalnych też nie macie pojęcia,a wypowiadacie się ŚMIECH!!!! ZGM powinien naprawić szkodę należącą do Nich bezdyskusyjnie!!! Kiedyś pracownik ZGM powiedział mi jak miałem też problem z mieszkaniem,że jak ktoś przyjdzie i będzie ładnie prosił to mu naprawią szkodę,a jak nie to takiego wała naprawią i wymienią.To jest dopiero skandal. Przykład-Jutro pójdę na pizzę,a pracownik powie mi-wyliż mi nogi to ci zrobię pizzę albo obiad,a jak nie to won. Można te dwa tematy połączyć i się zastanowić co jest grane!!!
0 0
Niestety mam doświadczenia z TW i to przykre! Napisałem Ci wyraźnie do kogo to co napisałem jest adresowane ale widać że nie dotarło więc smol się!
0 0
kogo jest rura wodna od licznika do ulicy
0 0
Krótka piłka. Skoro płaci się czynsz za wynajem mieszkania do ZGM to ZGM odpowiada za naprawy.
0 0
....tak!...jak płacisz rachunek za hotel to też nie interesuje Cię awaryjność rur,przecież o własność publiczną , a w tym przypadku nieprodukcyjną ma dbać etatowy zarządca wraz z etatowymi urzędnikami .
0 0
Umysł jest jak spadochron-nie działa,jeśli nie jest otwarty.
0 0
super, i to jest cala prawda !
0 0
@właściciel
rura wodociągowa od ulicy do licznika jest naprawiana przez "wodociągi", od licznika do lokalu mieszkalnego jest naprawiana przez właściciela nieruchomości...
0 0
Zatem, jeżeli ZGM ocieplał budynek, ale tak ocieplił, że od środka rury są obnażone w miejscach nieocieplonych to kto za takie partactwo płaci, jeżeli rura pęknie w środku mieszkania?
0 0
Na całym cywilizowanym świecie jest tak:
za uszkodzenia w mieszkaniu odpowiada lokator
a za wszystko co dotyczy ogólnego funkcjonowania budynku -
- odpowiada Bychowski !
Zapamiętajcie to sobie do końca świata i jeden dzień dłużej !
Mecenas.
0 0
Do Pana Mecenasa,
Zgoda, tak jest na całym świecie, ale nie w rzekomo samorządnym Kartuzewie z ISO za pazuchą.
0 0
ZAKAZ KARMIENIA TROLLA!!!
0 0
Do ABC - Troll Exraordinaire,
Cenzura podobno nie istnieje w demokracji, a ty nawołujesz do czego???
0 0
widzę, że gierkowska cenzura dalej ma się dobrze
0 0
Do ISO to jeszcze dłuuuuga droga.... A w kartuskim magistracie to pewnie stworzą kolejnych 10 etatów do obsłużenia tego tematu.
0 0
Do krecika 1,
Gierek to pikuś. Trzeba pamiętać o czasach cenzury i grozy. Stalinizm, Bierut i ten co tak długo i namiętnie mówił o pięciolatkach, zbiorach plonów, PGR-ach i nieurodzajach. Wtedy to była cenzura, nikt nie pisnął bo za mordę trzymali. Za Gierka to były luksusy, dościgaliśmy zachód, rozwój kwitł, bajka o sukcesach była, a że nam to bokiem wyszło to już inna sprawa.
Obecna cenzura to piarzenie PR o sukcesach i rozwoju, bo chociaż postęp i rozwój jest to często nie tam gdzie trzeba i nie tak jak trzeba. Na dodatek, piarowską bajkę o gazie łupkowym ciemny naród łyknął, rząd dopilnował, aby wszystko szło jak z płatka, a my Polacy za 5 lat obudzimy się z ręką, znowu, w... nocniku.