Zamknij

Przodkowo. Dzień Dawców Szpiku - chcą pomóc Oliwierowi, który cierpi na białaczkę

12:20, 27.02.2020 mat.pras, oprac. M.Dz. Aktualizacja: 18:41, 08.03.2020
Skomentuj

W Przodkowie odbędzie się Dzień Dawców Szpiku - każdy może dołączyć do bazy, by pomóc 6-latkowi i tysiącom innym cierpiącym na białaczkę. Wydarzeniu towarzyszyć miał program artystyczny, jednak został odwołany - z powodu zagrożenia koronawirusem.

Oliwier ma 6 lat. Z siostrą Kingą oraz rodzicami mieszka w Kłosowie w gminie Przodkowo. Pasją chłopca jest taniec i lekcje karate. W wolnych chwilach majsterkuje z tatą, ma swojego chomika i pieska o imieniu Zorka. W przyszłości chce zostać kucharzem. Jego największym marzeniem jest lot samolotem na wakacje.

Niestety chwilowo jego marzenie nie może być zrealizowane, najpierw Oliwier musi wrócić do zdrowia. Wszystko zaczęło się w listopadzie ubiegłego roku od zwykłego przeziębienia. W grudniu złe wyniki badań krwi doprowadziły do diagnozy, która zabrzmiała jak wyrok – ostra białaczka limfoblastyczna. Nagle życie całej rodziny się zatrzymało. Zaczęła się walka. Dziś wiadomo, że Oliwier będzie potrzebował przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego.

Pomóż Oliwierowi w trudnej walce!

Już w niedzielę 8 marca w Przodkowie, w tutejszej hali sportowej, w godz. 10.00-18.00 organizowany jest Dzień Dawców Szpiku. Będzie to doskonała okazja, by zarejestrować się w bazie dawców szpiku. 

Jesteśmy ze sobą bardzo blisko i ciężko mi wyrazić ból oraz pustkę, która towarzyszy mi przez ostatni okres mojego życia. Jego oraz moim marzeniem jest to, aby wyzdrowiał i wrócił do swoich przyjaciół jak i rodziny. Jego marzenia są wiele warte, więc proszę o to, abyś może to Ty pomógł wyzdrowieć mojemu braciszkowi, został dawcą szpiku i dał mu szansę na życie jakie powinno mieć dziecko. Proszę o pomoc dla wszystkich chorych, pomóżmy im zwyciężyć z tą chorobą - mówi Kinga, siostra Oliwiera

- Oliwier ma dopiero 6 lat, a los już postawił przed nim wyzwanie, z którym musi zmierzyć nie tylko jego rodzina, ale przede wszystkim on sam. Nowotwór krwi to choroba, która może dotknąć każdego z nas. Razem możemy więcej - niby banalne, ale bardzo prawdziwe. Im więcej osób zarejestruje się na potencjalnego Dawcę, tym większe szanse na uratowanie życia dla Oliwiera. Dlatego bardzo prosimy o poświęcenie 10 minut na zarejestrowanie się w bazie Dawców szpiku. Świadomość, że możesz uratować życie? Nie ma nic piękniejszego! - mówi Marlena, ciocia Oliwiera.

Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Mieszkańcy Przodkowa na co dzień okazują solidarność z osobami chorymi na nowotwory krwi odwiedzając stanowiska rejestracyjne. Dotychczas w gminie Przodkowo zarejestrowało się 288 potencjalnych dawców. Wśród nich są 3 osoby, które oddały cząstkę siebie, aby podarować szansę na życie potrzebującym pacjentom. W organizacji akcji zawsze biorą udział wolontariusze, bez których zarejestrowanie tylu potencjalnych Dawców byłoby niemożliwe. „Bohater to nie ktoś kto nosi pelerynę, ale ktoś kto umie się podzielić najważniejszym co ma... życiem!" – mówi Bartek, wolontariusz, który wielokrotnie był udział w akcjach rejestracji.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Metody pobrania:

- Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

- Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Wydarzeniu towarzyszyć miał program artystyczny, jednak został odwołany - z powodu zagrożenia koronawirusem. Więcej na ten temat  piszemy TUTAJ.

(aktualiz. 06.03, godz. 14.02)

(mat.pras, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%