Zamknij
REKLAMA

SM Kaszuby odpowiada: największe zastrzeżenia mają ci, których uchwała nie dotyczy

15:06, 20.11.2020 | ()
Skomentuj fot.źróło:SM Kaszuby
REKLAMA

W tak dużej społeczności zawsze znajdzie się grupa osób, która będzie niezadowolona z podejmowanych działań. Jednakże chcielibyśmy podkreślić, iż większość członków spółdzielni wyraża swoje zadowolenie wobec prac zmierzających do sukcesywnego docieplenia naszych budynków - czytamy w piśmie Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Kaszuby, będącym reakcją na nasz wczorajszy artykuł. 

Napisaliśmy wczoraj o wątpliwościach członków Spółdzielni Mieszkaniowej Kaszuby odnośnie planowanej termomodernizacji kilkunastu budynków. Inwestycja ma być sfinansowana z kredytu w wysokości 14 mln zł. Tego zobowiązania obawia się część mieszkańców. Do końca listopada trwa korespondencyjne głosowanie nad uchwałą w tej sprawie.

Nasi rozmówcy mają zastrzeżenia zarówno do wysokości kredytu i sposobu jego zabezpieczenia, ale i do trybu głosowania nad uchwałą w tej sprawie. Wczoraj nie udało nam się skontaktować z prezes SM Kaszuby. Zgodnie z uzyskaną informacją, liczyliśmy na kontakt w przyszłym tygodniu. Ale już dziś otrzymaliśmy stanowisko Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Kaszuby", będące reakcją na nasz materiał. Publikujemy je w całości.

Stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej Kaszuby

W odpowiedzi na artykuł pt. „Kartuzy. Spółdzielnia chce docieplać bloki. Mieszkańcy boją się kredytu” poniżej Spółdzielnia wyjaśnia poruszone w nim kwestie.

Poprzez wywieszanie ogłoszeń oraz wydanie „Biuletynu Informacyjnego” informowaliśmy Naszych Członków, iż zamierzamy pozyskać środki finansowe na preferencyjnych warunkach z przeznaczeniem na docieplenie budynków zgodnie z wnioskami mieszkańców zgłaszanymi od kilku lat. Bardzo prawdopodobny jest fakt, iż może to być jedna z ostatnich szans. Środki pozyskiwane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. pomorskiego na lata 2014-2020 mają być dostępne przez jeszcze około półtora roku.

Ogłoszony stan epidemii uniemożliwił Spółdzielni przeprowadzenie Walnego Zgromadzenia w tradycyjny sposób zgodnie z obowiązującym statutem. W uchwałach Walnego Zgromadzenia przesłanych mieszkańcom wskazano, iż głosowanie odbywa się w trybie art. 36 Ustawy z dnia 16 września 1982r. Prawo spółdzielcze zmienionego Ustawą z dnia 16 kwietnia 2020r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 poprzez dodanie § od 9 do 13.

Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 36 § 9 Prawa spółdzielczego Zarząd lub Rada Nadzorcza może zarządzić podjęcie określonej uchwały przez walne zgromadzenie na piśmie albo wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Kolejno § 12 opisuje, iż głosowanie w w/w trybach może być przeprowadzone niezależnie od postanowień statutu spółdzielni. Natomiast § 13 mówi, iż takie rozwiązanie stosuje się w czasie wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Spółdzielnia, mając na uwadze trwający stan epidemii postanowiła skorzystać z w/w przepisów z uwagi na ograniczoną czasowo dostępność środków finansowych w ramach preferencyjnego kredytu. Uchwała Walnego Zgromadzenia jest niezbędna do złożenia wniosków do banku. Brak podjęcia obecnie przedstawionej uchwały zamknie ścieżkę dostępu środków finansowych dla wymienionych w uchwale budynków oraz planowanych do docieplenia w roku 2022.

Mamy na uwadze fakt, iż mieszkając w tak dużej społeczności zawsze znajdzie się grupa osób, która będzie niezadowolona z podejmowanych działań. Jednakże chcielibyśmy podkreślić, iż większość Członków Spółdzielni wyraża swoje zadowolenie wobec prac zmierzających do sukcesywnego docieplenia Naszych budynków. Członkowie Spółdzielni, którzy chcą uzyskać więcej informacji dzwonią do Spółdzielni i pytają o szczegóły a ich odbiór na plany dociepleniowe jest pozytywny. Z Naszych informacji wynika, że największe zastrzeżenia co do obecnych i planowanych inwestycji dociepleniowych mają m.in. mieszkańcy budynków, których nie wymieniono w uchwale Walnego Zgromadzenia i których ta uchwała nie dotyczy, a jednak jako Członkowie Spółdzielni mają prawo do złożenia swojego głosu. Mamy nadzieję, że nie wstrzymają oni procesu dociepleń i będą mieli na względzie dobro mieszkańców, którzy chcą aby ich budynki były docieplone.

Nadmieniamy również, iż na przykładzie budynków już docieplonych możemy stwierdzić, iż obecnie zużycie ciepła w tych budynkach jest niższe niż przed dociepleniem.

Warunkiem pozyskania środków na preferencyjnych warunkach (90% oprocentowanie w wysokości 0,2% i 10% oprocentowanie aktualnie w wysokości 2,93%) jest docieplenie budynków oraz montaż indywidualnych podzielników kosztów ciepła na grzejnikach w mieszkaniach. Zdajemy sobie sprawę, iż mieszkańcy Naszej Spółdzielni mają w pamięci lata 90, kiedy to rozliczenie c.o. odbywało się właśnie na podstawie zamontowanych wówczas wyparkowych podzielników kosztów ciepła i było dla nich nie do przyjęcia. Jednakże dzisiejsze podzielniki nie mają nic wspólnego z podzielnikami z lat 90. Jest to zupełnie nowa i inna technologia. Roczne koszty ciepła na danym budynku, to suma dwunastu faktur od dostawcy ciepła ZEC SPEC-PEC-u Kartuzy i zawierają wszystkie koszty stałe i koszty zużycia energii cieplnej w okresie od 1 sierpnia do 31 lipca następnego roku. W rozliczeniu c.o. 70% kosztów c.o. będzie rozliczane na podstawie m2 p.u.l, natomiast tylko 30% kosztów c.o. będzie rozliczanych z podzielników. 30% kosztu zużycia powstaje na grzejnikach w mieszkaniu w ilości regulowanej zaworem przygrzejnikowym przez właściciela mieszkania.

Nadmieniamy również, o czym również informowaliśmy już naszych członków, że spłata kredytu nastąpi ze środków zgromadzonych na funduszu remontowym każdej nieruchomości, dla których odpis zgodnie z wymaganiami banku wynosi 3,00zł/m2 p.u.l.

Apelujemy do wszystkich Członków Spółdzielni aby podczas wypełniania kart do głosowania korespondencyjnego Walnego Zgromadzenia wzięli pod uwagę tylko prawdziwe informacje a jeżeli mają jakieś wątpliwości prosimy o kontakt ze spółdzielnią, gdzie postaramy się wyjaśnić wszystkie zgłaszane sprawy. Wskazujemy, iż docieplenie budynków wpłynie na wygląd i estetykę nie tylko Naszych osiedli ale i całego miasta.

Z poważaniem
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej
"Kaszuby" w Kartuzach

[ZT]33543[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (67)

Prokowska 29Prokowska 29

22 10

Dlaczego u nas nie widać, aby koszty ogrzewania, po ociepleniu spadły ???? 16:38, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BlaBla

17 6

Bla bla bla podpisano zarząd sm 17:30, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SpółdielcaSpółdielca

15 21

My,mieszkańcy bloków przewidzianych do docieplenia jesteśmy za termomodernizacją. Nie słuchać wichrzycieli 17:56, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

banitabanita

12 17

Wreszcie doczekałem się projektu docieplenia mojego bloku. Dziwię się, że rozrabiają w tej sprawie osoby, których to nie dotyczy, a które znamy. Jakieś pogryzmolone ulotki, agitacje itp, o co im chodzi? Oby tylko Spółdzielnia nie wycofała się z podjętych zamierzeń. 18:02, 20.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

blok Wybickiego blok Wybickiego

1 1

ciekawe czy tacy mądrzy Bedziecie gdy za kredyt za metraż zapłacie 2 zł lub 3zł i więcej zamiast 1zł i to przez 20 lat!!! 13:30, 21.11.2020


Nie Wyb.Nie Wyb.

19 8

Poprawa estetyki i wyglądu - tak, docielanie - nie , ponieważ nie przyniesie znaczących oszczędności w zużyciu ciepła i jeszcze podzielniki za które też trzeba płacić, a rozliczenie też kosztuje. To już przerabialiśmy ! Zarząd a przede wszystkim Rada Nadzorcza w poprzednich latach przespała możliwości, a teraz próbuje się na siłę nadrobić stracony czas. 18:05, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DoriskaDoriska

26 5

wklejam rzeczowy komentarz z poprzedniej dyskusji
"FAKTY:
1. Cena wykonawstwa jest zawyżona o 100% Średnia cena docieplenia w br. to 150zł/m2, Wybickiego 300zł/m2Wartość docieplenia przewartościowana o 4mln w 2020 i 7 mln w 2021
Można to sprawdzić na stronie spółdzielni
2. Przetarg jest ustawiony pod konkretne firmy z kręgu znajomości p. Prezes (Peplińscy, Probud
i ThermAll) Dziwne, że zgłosiły się tylko 3 firmy do wykonawstwa na 3 które mogły wziąć udział. (jedna sama zrezygnowała)
3. Abstrakcyjne wymagania do przystąpienia do przetargu.
We wrześniu wyższe niż w przetargu z grudnia, czyżby dlatego, że firmy już wykonujące nabrały "przerobu"
4. Przetarg grudniowy ogłoszony 23.12 w dzień przed świętami z krótkim terminem składania ofert, po to aby jak najmniej firm się o nim dowiedziało i przygotowało. Oczywiście zwycięskie firmy miały przygotowane dokumenty znacznie szybciej.Rozwiązanie:
1. Jawny przetarg ze z góry określoną datą .
Umieszczenie przetargu na znanych portalach zrzeszające specjalizujące się w niej firmy: Oferteo.pl, Fixly.pl, informacja do firm z portali kartuskich
2. Zdecydowane obniżenie wymagań przystąpienia do przetargu tak aby większość firm zajmujących się dociepleniami mogła do niego przystąpić. Obecnie zdecydowana większość nie może
3. Jedna firma na jeden blok, pozwoli to na dostępność przetargu dla wiekszej ilości firm a co za tym idzie obniżenie ceny do rynkowych wartości
4. Usunięcie głównej przeszkody w racjonalnej realizacji inwestycji czyli obecną p. Prezes Spółdzielni

Wnioski:
Termomodernizacja jest potrzebna i realnie obniży rachunki za ogrzewanie tylko jeżeli zostanie to przeprowadzone za rozsądne pieniądze. Do zaoszczędzenia zostało 7mln (4 już przepadły). Recepta jest zamieszczona powyżej. Od nas mieszkańców zależy czy damy rade ją przeforsować. No i zmieńmy tą pasteloze na blokach wybieraną przez leśnych dziadków." 18:10, 20.11.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

wwww

5 0

Brawo nareszcie konkrety !!! 18:14, 20.11.2020


Zbyszek1Zbyszek1

5 0

Całkowicie popieram to rozwiązanie 18:32, 20.11.2020


Niech zrezygnująNiech zrezygnują

2 0

z tego drogiego, pozłacanego styropianu, który kosztuje 300 zł/ m.kw.
Wystarczy zwykły styropian bez bajerów !! 19:12, 20.11.2020


re.re.

6 4

Widziałeś projekt , a przede wszystkim sposoby finansowania ? Zależy jeszcze z jakiego bloku jesteś. Wybicki był budowany w 3 różnych technologiach , ostatnie budowane budynki mają inną technologię niż pierwsze.
18:11, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

facebookfacebook

3 2

Utworzony został profil na portalu facebook w celu zrzeszenia zainteresowanych informacjami nt termomodernizacji w Kartuzach

https://www.facebook.com/termomodernizacja.kartuzy.1

zapraszam do dołączania 18:22, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomekRomek

16 3

Blok Wybickiego 8 Koszt pozostałych prac w tym balkonów 179025,93zł jest tam 40 mieszkań co daje 4 475,64825 na mieszkanie moje pytanie brzmi co tam tyle kosztuje skoro kafelki trzeba samemu kupić i do tego klej i fuge tez w swoim zakresie do tego barierki tylko wypiaskowane, pomalowane i założone z powrotem. CO TYLE KOSZTOWAŁO? 18:47, 20.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Kaszubski członekKaszubski członek

0 0

Blok o powierzchni elewacji około 1900 - 2200 m2. Koszt docieplenia to max 360 000 zł. Chyba, że w rzeczywistości jest więcej? Prace dodatkowe to 180 000 zł? 50% wartości ocieplenia? 23:13, 20.11.2020


czubala  chyba czegoczubala chyba czego

23 5

Spółdzielnia to społdzielcy a nie Czubala,popychle,Wiktor i paru z rn.
Czubala ma zarządzać tak jak chcą spółdzielcy.
Ona nie ma nic do gadania od siebie. 19:13, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PatrykkPatrykk

12 5

Po co w tym roku były robione opierzenia na blokach które będą ocieplane przecież to wszystko będzie wyrwane to były wyrzucone pieniądze w błoto nawet firma która to robiła zastanawiała się po co to robi skoro mają być ocieplone bloki. Myślę że pani prezes zgarnia za to niezłą działkę. Ma za nic nasze ciężko zarobione pieniądze. Przy tej termoizolacji Myślę że pani prezes również ma niezłą działkę skoro kosztuje to 100% więcej niż normalnie i do tego dziwnie pani prezes na tym zależy 19:15, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

komentarzkomentarz

14 5

Dziwię się ludziom, którzy tak ślepo wierzą i są zapatrzeni w Panią prezes.Pani prezes powinna zmienić sobie doradców. Gdzie była Spółdzielnia przez te ostatnie lata , co w tedy nie można było pozyskiwać pieniędzy z UNII. Jak był poprzedni Prezes też było zebranie na temat ocieplania budynków i zaciągnięcia kredytu to w tedy o mało ludzie nie chcieli się ZESRAĆ jak usłyszeli hasło "KREDYT". I co się takiego zmieniło ,że teraz nagle tyle osób jest za takimi ogromnymi kredytami. Ja się pytam? Czemu Spółdzielnia tak się śpieszy z pozyskaniem tak ogromnych pieniędzy w tak krótkim czasie. A może to że w tym roku powinna być wybierana nowa Rada Nadzorcza i nie którzy kończą swoją kadencję więc mają w dupie co z dalej będzie. Inne instytucje mogą jakoś pozyskiwać pieniążki z UNII, których nie trzeba oddawać a jakoś Pani prezes nie potrafi. Przecież podobno Pani prezes miała wynajęte firmę , która miała się zająć takimi rzeczami ale co napisała na stronie Spółdzielni ,że chcieli za dużo kasiorki za tą usługę. A co nie stać Spółdzielni żeby zapłacić firmie aby pozyskała tak ogromną kasę.. i nie musiała by zadłużać majątku Spółdzielni. Czemu Spółdzielnia nie udostępniła oficjalnie AUDYTU ENERGETYCZNEGO mieszkańcom jaki blok powinien być ocieplony a jaki nie.Podzielniki, które były już przerabiane na tym osiedlu i ludzie się z nimi nie zgadzali mają być z powrotem założone. A odczytem ma zajmować się firma, która je zakładała i Spółdzielnia nie będzie miała nad tym kontroli.Tylko można sobie wyobrazić co w tedy będzie .Przede wszystkim powinna przeprowadzić REFERENDUM co do podzielników wśród mieszkańców co sądzą o tym pomyśle a nie narzucać swoje wizje i wszyscy mają się teraz na to godzić. Czemu Spółdzielnia potrafi ocieplać część bloków z środków własnych, których oni nie posiadali i są na minusie, a reszta ma być zadłużona i płacić frajerski kredyt. 19:18, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gracjan Byku Gracjan Byku

18 9

A może pani prezes się wypowie jak tam jej sprawa w sądzie w sprawie ustawionego przetargu w sprawie budynku gdzie znajdowała się dyskoteka maska jeżeli tam potrafiło być robione wałki to jaka jest pewność że w sprawie termoizolacji nie ma żadnych podobnych wałków 19:21, 20.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WandziaWandzia

0 0

Spółdzielnia miała rację i wygrała sprawę. 08:46, 23.11.2020


Przemek JPrzemek J

14 5

Byli prezesi już niejednokrotnie po załatwiali nas mieszkańców sprzedana ciepłownia i teraz musimy od obcych firmy kupować ciepło. Wydzierżawiona Biedronka za śmieszne pieniądze bez możliwości podniesienia czynszu i bez możliwości wypowiedzenia umowy a teraz kolejny prezes próbuje nas *%#)!& w kredyt prezesi kończą swoją kadencję i mają wszystko w dupie a my zostaniemy z kredytem na 20 lat Bank który na pewno podniesie oprocentowanie jak tylko minie koronawirus z trzech złotych na fundusz remontowy zrobi się 10 zł A my przez to że nie potrafimy otworzyć oczu wspólnie żeby dbać o nasze wspólne dobro będziemy płacić jak takie osły ludzie wy dbacie o to by prezesowa miała stołek a ona trwoni nasze pieniądze Obyśmy nie obudzili oczu za późno jak pani prezes będzie wiodła piękne życie na emeryturce 19:30, 20.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

wiktorwiktor

1 2

ty jesteś głupszy niż ustawa przewiduje... 21:53, 21.11.2020


DrzazgaDrzazga

1 1

Piszesz głupoty, albo nie jesteś zorientowany w sprawach o których piszesz ( w takim razie wstrzymaj się z opiniami )! 11:03, 22.11.2020


Kaszubski członekKaszubski członek

16 5

Spółdzielnia agituje w sprawie montażu indywidualnych podzielników kosztów ciepła na grzejnikach w mieszkaniach? PO CO? Jaki to ma związek i jaki wpływ na spłatę kredytu, nawet jeśli to zupełnie nowa technologia? Czy ktoś optymalizował koszty np. bardzo czułego miernika zużycia ciepła i dokładnego rozliczenia całego budynku bez kosztów podzielników? Jeżeli koszty pomiarów wynoszą 7 zł za kaloryfer to dla mieszkania około 4x7=28 zł. Razy liczba lokali, razy miesiące .... Może taniej wyjdzie docieplenie rurociągów przesyłowych? I to na koszt ciepłowni! W śnieżne zimy dokładnie widać, którędy biegną rury, bo ogrzewają ziemię, która topi śnieg! 20:19, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ręce opadają Ręce opadają

3 11

Chłopie jak nie masz pojęcia o co chodzi to się nie wypowiadaj! Ty sam jesteś "wałek". 21:04, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cholerykcholeryk

6 5

chce zeby moj blok byl teczowy 21:33, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obecnie stopyObecnie stopy

14 4

Procentowe są tak niskie że tylko samobujca weźmie kredyt. Za parę lat ten kredyt urośnie parokrotnie i mieszkańcy zostaną z ogromną ratą. 21:56, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kaszubski członekKaszubski członek

16 2

@Doriska. Chyba rzeczywiście jestem chyba członkiem... Wyliczyłem zgrubnie ile może kosztować ocieplenie budynków 7,9,10,11,12A,13,16,18,19,21,22,23,24,29,31, na os. Wybickiego. Przyjąłem powierzchnię elewacji budynków (z oknami itp.) z dużym zapasem od 1700m2 dla najmniejszego budynku nr 12A i około 3400m2 dla największego nr 19, razem około 37000 m2. Przy cenie docieplenia 168 zł/m2 daje to 6 mln 216 tys. złotych. Koszt docieplenia budynków Sikorskiego 8, Sędzickiego 24A, dwóch w Żukowie i jednego w Sierakowicach, to przy tych obliczeniach około 1 mln 800 tys. złotych
Razem 8 mln zł. Wszystko, nawet z malowaniem barierek itp. bo taki duży zapas przyjąłem.
Jeżeli ktoś ze SM uważa, że się mylę proszę tylko o podanie powierzchni elewacji budynku Wybickiego 12A i 19, podanej w kosztorysie i SIWZ. Zrobię korektę. Wyjdzie pewnie 7 mln zł na całość.
Skąd wam wyszedł kredyt 14 mln zł?! Dwa razy więcej!? 22:11, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kaszubski członekKaszubski członek

14 2

W swoich wyliczeniach przy zaciąganiu kredytu SM Kaszuby musi uwzględnić około 3 mln rocznego przychodu SM z tytułu funduszu remontowego i 1,3 mln stanu na koniec 2019 roku. (Podano to w Informatorze SM Kaszuby!) Razem na koniec 2020 roku w kasie SM tytułem FR powinno być około 4 mln złotych. Potrzebny jest kredyt maksymalnie 4 mln złotych nie 14 mln!? O co tu chodzi? 22:20, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

1414

9 4

Tak mnie zastanawia po co dają karty do glosowania ludziom którzy nie maja głosować bo ich w planach nie ma. Ciekawe kiedy to ogrzewanie mi się zwróci jak przy mieszkaniu 74m musze zapalić o 74zl więcej razy 12 miesięcy 22:37, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kaszubski członekKaszubski członek

13 5

Proszę SM aby dołączyła krótkie zestawienie podanych w kosztorysie i SIWZ powierzchni elewacji budynków 7,9,10,11,12A,13,16,18,19,21,22,23,24,29,31, na os. Wybickiego oraz budynków przy ul. Sikorskiego 8, Sędzickiego 24A, dwóch w Żukowie i jednego w Sierakowicach. Najlepiej z podaniem kosztów rozstrzygniętych przetargów lub ceny kosztorysowej jeżeli przetargi się jeszcze nie odbyły.
Mój szofer żąda ode mnie zgody na kredyt na samochód, nie podając mi ani jego ceny, ani marki, ani pojemności silnika... A kredyt dwa razy większy od najdroższego dostępnego samochodu... 22:38, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 alabuczc alabuczc

12 3

A jak będą rozliczane te pierwsze bloki z wykonanym ociepleniem na które były przesuwane środki z innych bloków 22:41, 20.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

......

1 0

Tak, że kredyt na remont Twojego bloku, w przypadku niewypłacalności spółdzielni, obciąży również ich. Spoldzielnia dla banku to jedność i nie będzie ich obchodziło czy blok korzystał tego kredytu, czy też nie. 06:37, 22.11.2020


To jest szwindelTo jest szwindel

15 8

Na siłę wciskać ludziom kredyt w tych czasach 23:34, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sobie odpowiedźciesobie odpowiedźcie

10 5

Jak wami rządzi ktoś taki jak Bogusia K. to bądźmy szczerzy jaką wy macie świadomość? Oddaliście nadzór Bogusi i jej podobnym? Serio?????? 12:24, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

To:)To:)

13 4

Może w końcu ludzie otworzą oczy. Ale to trzeba działać w realu bo krzykaczy pod blokami jest dużo a jak trzeba co załatwić to w tedy siedzą cicho i się nie odzywają.To trzeba działać ludzie powinni się strzyknąć i zrobić w końcu z tym i Spółdzielnią porządek. Bo jak tak dalej pójdzie to Pani prezes puści nas z torbami. Jej już dużo nie zostało do emerytury od przyszłego roku jest już chroniona. Ona sobie pójdzie na emeryturę a my z tym syfem zostaniemy. Jak przyjdzie kolejny nowy prezes to umyje ręce od bajzlu , który narobi nam Pani Prezes i znając życie powie "sami wiedzieliście co robicie ja nie mogę odpowiadać za błędy poprzedników" TAK BĘDZIE ZOBACZYCIE. LUDZIE WEŹCIE W KOŃCU ZMĄDRZEJE ESTETYKA TO NIE WSZYSTKO. 14:42, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ewwwaaaewwwaaa

11 4

Dlaczego Pani prezes nie chce się z nami spotkać??Dlaczego nie chciała?? wywieszajac mini plakaty w klatkach że czeka na propozycje mieszkańców???myślę że sami wiemy wszyscy...szybciej bo wszytko dostępne na str internetowej spółdzielni i każdy przecież może się dowiedzieć, teraz pandemia też wymówka...W takich czasach taki kredyt ???wysyłanie uchwał nawet do ludzi którzy nie byli członkami A mają oddać głos po co ????? 15:06, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DociepleniowiecDociepleniowiec

6 3

Zrobię elewację za połowę tej ceny 16:58, 21.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Kaszubski członekKaszubski członek

0 0

Połowę czego? Czym się różni cena? Jedna jest o połowę niższa od drugiej? Piszesz o cenie rynkowej, czy spółdzielnianej? 02:40, 22.11.2020


WandziaWandzia

0 0

To dlaczego nie przystąpiłeś do przetargu? 09:06, 23.11.2020


MBMB

9 3

"Najwięcej do powiedzenia mają ci, których ustawa nie dotyczy" ????? Każda ustawa dotyczy WSZYSTKICH, którzy przynależą do spółdzielni!!! 07:31, 22.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ewaasaewaasa

1 0

A Ty masz pojęcie kto i na jakich zasadach do niej należy???? z miłą chęcią posłucham..... 21:02, 23.11.2020


LokatorLokator

12 1

Uważam, że wiele nieporozumień i wątpliwości powstało z powodu unikania przez p. Czubalę spotkań ze spółdzielcami. W ub. roku nie odbyły się spotkania blokowe, a póżniej ważne sprawy załatwiało się pisemkami lub ulotkami. Taka postawa p. prezes sprzyjała dojrzewaniu różnych plotek i domysłów. Czuliśmy się po prostu lekceważeni. Kawki z emerytami w świetlicy niczego nie załatwiały. Teraz pandemia sprzyja dalszej izolacji. Z pewnością każdy z nas chciałby mieć docieplony estetyczny blok, a wątpliwości budzi przede wszystkim cena . Brak wyjaśnienia tej drożyzny powoduje też ograniczone zaufanie do organów Spółdzielni. 08:49, 22.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FREDKA 15FREDKA 15

7 2

Może w pirwszej kolejności trzeba się zająć dłużnikami KTÓRZY nie płacą czynszu za mieszkanie a docieplenie budynków jest jak najbardziej wskazane gdyż mieszkamy jak Rumunii a te zabudowane balkony które wyglądają jak kurniki uroku nie dodają. 18:27, 22.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zabudowany balkonzabudowany balkon

0 0

A widzisz parę z tych zabudowanych balkonych jest legalnie ze wszytkimi zgodami!!! więc idzie zrobić legalnie i otwarcie bez tajemnic A nie za plecami jak robi nasza władza...!!!!!! 21:07, 23.11.2020


KMMKMM

11 1

Moim zdaniem przetarg powinien być na każdy blok osobno, ponieważ w tej chwili do gry wchodzą tylko trzy duże firmy, które zatrudnią i tak jako podwykonawcow inne małe firmy. Te małe firmy zadowolą się o wiele mniejszą zapłatą, a odwalą całą robotę. Taka sytuacja była np na Prokowskiej. 19:51, 22.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Kaszubski członekKaszubski członek

3 0

Bardzo słuszna uwaga. Niech "małe" firmy wezmą nawet po kilka bloków. Łatwiej też kredytować firmom takie roboty. Nie ma potrzeby wiązania się stron zaliczkami itp. To zawsze zobowiązuje do .... 12:00, 23.11.2020


ewwaasewwaas

2 0

jak najbardziej dokładnie.... więcej form dać szansę..A nie górwać cenę co to w ogóle jest!!! tu są mieszkania własnościowe wykupione z gruntem!!! zebranie zrobić i jawną i jasne propozycję co to do cholery jest !! to jak iść do piekarni i widzieć bułkę za 25 gr ale też tę samą możemy kupić za 2 zł bo narzucić niejawne możemy to i tamte...! ludzie błagam otwórzcie oczy!! 21:14, 23.11.2020


Sierakowice1Sierakowice1

8 1

Skoro to nie dotyczy mojego bloku w Sierakowicach który jest obskurny odrapany i jest pierwszym blokiem widocznym od ulicy czyli wizytówką .... To z całym szacunkiem jestem na nie nie będę spłacać kredytu który mnie niedotyczy, nasz blok zawsze jest brany pod uwagę na samym końcu i zawsze dla nas nie ma czasu pieniędzy .... 09:31, 23.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kaszubski członekKaszubski członek

10 0

@Prokowska. "Dlaczego u nas nie widać, aby koszty ogrzewania, po ociepleniu spadły???" Czy SM Kaszuby może przedstawić członkom SM wyniki dokumentujące, na ile zmalały koszty ogrzewania docieplonych budynków? Tak jak pisałem wcześniej. Płać "członku" dodatkowo za docieplenie, za podzielniki, za pomiary a na końcu płać oprócz tego, tyle samo co przed ociepleniem za ogrzewanie! 12:06, 23.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Kaszubski członekKaszubski członek

4 0

Coś jest na rzeczy. W Gdańsku (Matarnia) za podobną liczbę metrów mieszkania, z miejscem w garażu podziemnym, windą w budynku, w tym tereny zielone i place zabaw, ogrodzone kondominium płaci się około 550 zł! W SM Kaszuby za ten sam metraż = 700 zł! Na surowo! Bez windy, bez bezów! 12:12, 23.11.2020


co to jest?co to jest?

8 1

W blokach rozwieszane są ogłoszenia nawołujące do niepopierania tzw. "Grupy", która niby przekazuje nieprawdziwe informacje odnośnie ocieplenia. Ludzie, którzy przyklejają te ulotki, przedstawiają się jako pracownicy SM. Ulotka jest podpisana: Członkowie SM "Kaszuby" popierający projekty uchwał i docieplenie budynków. Czyżby władze SM za nasze pieniądze robiły "propagandę" na rzecz uzyskania zgody na docieplenia? Jednocześnie próbują udawać jakąś grupę członków SM? Komuś bardzo zależy, aby temat przeszedł, ale nie merytorycznie, ale na zasadzie emocji. Podobnie było przy pozbywaniu się poprzedniej Rady Nadzorczej - tam nie było argumentów, były krzyki, emocje, przepychanki... 12:59, 23.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DrzazgaDrzazga

3 0

Jak zawsze . 16:44, 23.11.2020


meffmeff

3 1

A dlaczego nie uwzględniliście w planie ocieplenia np bloku 30 na wybickiego? 16:29, 23.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ewwwaaewwwaa

1 1

bo u was za dużo kochanych seniorów mieszka którzy wiedzą co się świeci... chodź często w obecnych czasach nas denerwują ale mieszkają tu w Ty wszytkich blokach od początku... I od lat walczyli o inne rozwiązanie aby nas młodych nie zadłużać kredytem.... młodzi walczmy o to co nam sie należny!!!! 21:20, 23.11.2020


LokatorLokator

2 3

Wiele nieporozumień budzi interpretacja wysokości składki na f.remontowy. Wielu sądzi, że będzie to podwyżka o 3 zł/m2 czyli w sumie 5,-z/m2. Należałoby wyjaśnić, że podwyżka będzie tylko o 1 złotówkę, a więc składka na f.remontowy wynosić będzie 3 zł/m2. Błędne rozumowanie jest wynikiem m.in. unikania spotkań Zarządu z mieszkańcami. 20:41, 23.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TEZTEZ

5 0

SAM ŹLE INTERPRETUJESZ.Stawka 3 zł jest na dzisiaj,na jutro nikt nie jest w stanie powiedzieć jaka będzie.To może byc w zobowiązaniu kredytowym nawet 10 zł w przyszłości. 12:47, 24.11.2020


wybik_1wybik_1

8 0

Po pierwsze uporządkujmy wiedzę:
Czy dokładnie wiemy na co wydajemy 14 mln zł ?
SM Kaszuby w ramach opisanej w artykule inwestycji zamierza dokonać kompleksowej termomodernizacji budynków czy tylko docieplenia ścian ?
W artykule pojawiają się wymiennie te dwa pojęcia a nie oznaczają tego samego.
Czy na potrzeby tego przedsięwzięcia został przeprowadzony wszechstronny audyt energetyczny, który daje odpowiedź na pytanie dot. w jaki sposób efektywnie oszczędzać energię i jakie wymierne korzyści przynosi w postaci zmniejszenia zużycia energii cieplnej w skali roku taka cieplna modernizacja.
Audyt energetyczny stanowi również podstawą do właściwie wykonanej dokumentacji projektowej, przez jednostkę projektową, która specjalizuje się w twego typu projektach.
W ramach przygotowań do inwestycji należałoby również poddać technicznej analizie nośność ścian osłonowych do których ma być mocowane ocieplenie ?
Czym jest termomodernizacja ?
Termomodernizacja to kompleksowy zakres działań mających na celu ograniczyć straty ciepła do minimum.
Termomodernizacja obejmuje:
- ocieplenie ścian, dachów, stropodachów i stropów nad piwnicami,
- modernizację źródeł ciepła wraz z sieciami przesyłowymi,
-modernizację instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, (rury, grzejniki itp.),
- wymianę stolarki zewnętrznej: okiennej i drzwiowej na bardziej energooszczędną,
Dodatkowo co też nie jest bez znaczenia termomodernizacja polepsza estetykę elewacji budynków.

Czym jest samo docieplenie ścian ?
Docieplenie ścian obejmuje:
- przymocowanie termoizolacji do ścian budynku.
Polepsza to oczywiście współczynnik przenikania ciepła ale jedynie tej ściany.
Nadaje również elewacji estetyczny wygląd.

Na takie pytanie co lepsze: czy kompleksowa termomodernizacja, znacznie szersza zakresowo i znacznie skuteczniejsza czy tylko samo ocieplanie ścian daje właśnie odpowiedź audyt energetyczny i jego ekonomiczna analiza.

A tak na sam koniec pomijając aspekty techniczne to chciałbym wiedzieć jakie ja, konkretny mieszkaniec, konkretnego bloku na tym osiedlu będę miał korzyści finansowe, czy moja składka do 14 mln mi się w ogóle w jakiś sposób opłaci i kiedyś zwróci ?
Ciekawe czy SM przeprowadziło taką analizę ?
Ciekawe również czy w prosty i zrozumiały sposób dla wszystkich mieszkańców może wytłumaczyć konieczność wydania dość sporej sumy NASZYCH pieniędzy.
08:07, 24.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

")")

5 0

Tyle co zauważyliście na naszym osiedlu to co robią firmy to na pewno nie nazywa się Termomodernizacja jak pisze fachowo wyżej czytelnik. Jest to zwykłe DOCIEPLANIE ŚCIAN. Jak szybciej piszą Państwo z ul. Prokowskiej i bloki , które były szybciej ocieplone to im się jakoś nic nie zmieniło. Widać , że Spółdzielnia chce tylko się wykazać ,że coś robią a nie że tylko siedzą za tymi swoimi biureczkami. 16:19, 24.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czy mieszkańcy mogą czy mieszkańcy mogą

5 0

Nie podobają mi się te blade kolory bloków!!!!Kto jest tak *%#)!& że wybiera takie kolory,że po kilku latach nie będzie ich widać[email protected]! 23:20, 24.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lokator 2lokator 2

3 0

Przydałoby się wiedzieć jaką rolę pełni weksel in blanco przy tym kredycie. Przy poprzednim na 9 mln jego nie było. Jakie stwierdzenia są na deklaracji wekslowej? Czy temu bankowi można zaufać? Co będzie jeśli z różnych przyczyn część lokatorów nie będzie wpłacać na f.remontowy? Idzie pandemia-nie wiadomo co się z nami stanie. Wielka szkoda, że nie można się teraz spotkać z kimś kompetentnym. 05:34, 25.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

@...@...

2 0

Czemu nie pytają tylko mieszkańców konkretnych bloków o to, czy chcą mieć kredyt? Pytają wszystkich, czyli wszyscy będą w to umoczeni? 08:55, 25.11.2020


😆😆

2 0

Jak ktoś jeszcze nie doczytał to są dwa WEKSLE. In blanco jest przy kredycie 9,5 mln i weksel jest przy 14 mln. To jest zabezpieczenie dla Getin Banku , cesja ubezpieczenia , fundusz remontowy. A przecież FUNDUSZ REMONTOWY TO WŁAŚNIE NASZE PIENIĄDZE
MY NA TO DAJEMY NASZĄ KASĘ Z NASZYCH BUDŻETÓW DOMOWYCH. 😆 A Spółdzielnia cały czas wciska kartki w skrzynki aby nadal głosować za kredytem. Dziś rano w skrzynce była kartka o treści nie będę pisać wszystkiego, wytłuszczonym tekstem napisane jest wyraźnie"KREDYT OBCIĄŻA TYLKO FUNDUSZ REMONTOWY POSZCZEGÓLNYCH BUDYNKÓW" podpisane przez Pana Pettke i Panią Prezes. A fundusz to przecież właśnie my , mieszkańcy dajemy na to kasę. 17:23, 25.11.2020


banitabanita

0 3

Działać i przestać filozofować ! Inaczej przegadamy czas na działanie i zostaniemy w naszych slumsach. 20:46, 25.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

😤😤

5 0

"Kredyt obciąża tylko fundusz remontowy poszczególnych budynków" a przecież Spółdzielnia ma jeden wspólny fundusz remontowy na wszystkie budynki i tylko sobie dzieli kasę na poszczególne budynki. Przecież żaden budynek nie ma utworzone subkonta dla swojego bloku i ,żeby tam tylko wpływały pieniążki z poszczególnych bloków. Jak to się ma do bloków które zostały ocieplone z wkładu własnego, którego wcale nie posiadały? To jak to rozumieć ? A fundusz remontowy to nasze pieniążki , mieszkańców.My przecież go płacimy nie Spółdzielnia. 21:47, 25.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

przetargprzetarg

6 0

Przetarg na tak ważne i znaczące roboty powinien się odbyć jawnie i komisyjnie. Komisyjnie od początku do końca tzn. bez tzw. negocjacji ceny w zaciszu gabinetu. Kompetentna Komisja w pełnym składzie powinna od początku do końca załatwiać całe postępowanie przetargowe !!! 17:07, 26.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

djowmslpqwdjowmslpqw

6 0

zwracam na jeden fakt, dostaliście blankiety na dwie uchwały, które powołują się na ustawę z 20 kwietnia 2020 antycovidową!!! zwracam na to uwagę, wszędzie, gdzie będą się powoływać na tą ustawę (na akt prawny) powinna się wam zapalić czerwona lampka.
W skrócie każda taka ustawa, ma znamiona procedury "bezkarność+"
w skrócie, aby opisać wszelkie ustawy antycovidowe, to należy je streszczać w dwóch słowach
Kto walczy z covid ten może "mordować" (za dopisanie covid dodatlkowa kasa) i "rabować! "
Słowem: Na walce z covid robi się największe interesy!!!! 14:51, 27.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

banitabanita

0 2

Jeśli kredyt jest jedyną drogą do docieplenia naszych bloków, to należy z niego skorzystać. W końcu wszystkie nasze bloki były finansowane z kredytów i nic się nie stało. Po rozważeniu podpisałem obydwie uchwały na TAK i oczekuję, że będę mieszkał w ładnym docieplonym bloku , a moje mieszkanie będzie miało wyższą wartość w przypadku ewent. sprzedaży. 07:28, 30.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA