Spotkania i warsztaty, nauka nowych technologii, dbanie o aktywność oraz zdrowie - wszystko to zapewnione mieli seniorzy z trzech gmin pow. kartuskiego, którzy przez 3,5 roku uczestniczyli w projekcie Nestor. W ubiegłym tygodniu podsumowano to ważne przedsięwzięcie.
Projekt Nestor miał na celu wsparcie osób starszych z powiatu kartuskiego i objął 175 uczestników. Realizował go Kaszubski Uniwersytet Ludowy jako partner Powiatu Kartuskiego od 1 stycznia 2018 do 30 czerwca 2021 roku.
- Celami głównymi programu były: zapobieganie zagrożeniom utraty zdrowia i życia, oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu wśród osób starszych w wieku po produktywnym, rencistów, osób niepełnosprawnych, z długotrwałymi chorobami, ubogich, samotnych, z trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu - informuje KUL.
Wybrani seniorzy z gmin: Sierakowice, Sulęczyno, Stężyca, objęci byli teleopieką (24h przez 7 dni w tygodniu). Wyposażono ich w niezbędny sprzęt, zdiagnozowano potrzeby, a także monitorowano w okresie trwania projektu.
Powstały także kluby aktywności NESTOR: w Sierakowicach, Gowidlinie, Paczewie, Stężycy i Węsiorach, dla łącznie 95-ciu uczestników. Seniorzy brali udział w przeróżnych zajęciach: sportowych, komputerowych, z psychologiem, a także warsztatach śpiewaczych, teatralnych, plastycznych. Były również wyjazdy i spotkania z ciekawymi osobami.
Jak seniorzy funkcjonowali w pandemii?
W marcu 2020 r. wszystkie zajęcia musiały przenieść się do internetu - z powodu pandemii wirusa COVID-19.
- Musieliśmy zmierzyć się z kryzysem lockdownowym. Trzeba było wszystko przeformułować i zachęcić seniorów, aby otworzyli się na edukację cyfrową - mówi Sulisława Borowska z Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego. - Uczestnicy uczyły się obsługi smartfona, prowadziliśmy spotkania na WhatsAppie. Lockdown uruchomił też naszą kreatywność. Zaczęliśmy nagrywać filmiki z wykładami, warsztatami, ćwiczeniami i podawać je w takiej formie, aby były ciekawe i przystępne.
Przez ten czas trenerzy opracowali, nagrali i udostępnili na kanale YouTube 45 filmików warsztatowych, które każdy senior mógł sobie odtworzyć w domu. Uczestnicy chętnie korzystali z takich możliwości oraz tego, co oferują im smartfony czy laptopy. Uczyli się m.in. cyfrowej obróbki zdjęć, korzystali z internetowych narzędzi komunikacji.
Jak podkreśla Sulisława Borowska, okres pandemii uświadomił zarówno trenerom, jak i seniorom, jak ważne są spotkania "twarzą w twarz".
- Doceniliśmy wspólne spotkania oraz możliwość ponownego zobaczenia się po okresie lockdownu - mówi Sulisława Borowska. - Seniorzy także otworzyli się bardziej, wyszli do społeczeństwa, zaczęli działać w swojej społeczności, np. przystroili kapliczkę własnoręcznie wykonanymi kwiatami i ozdobami.
Zaznacza, że spotkania były korzystne dla obu stron, seniorów i trenerów.
- Oni uczyli się od nas, a my uczyliśmy się od nich - stwierdziła Sulisława Borowska.
Co dalej?
Podkreśla także, że KUL oraz samorządy, w których funkcjonowały kluby Nestor, zamierza dalej kontynuować zajęcia i spotkania z seniorami.
- Były to bardzo owocny czas, seniorzy wiele się nauczyli, docenili siebie i swoje umiejętności, otworzyli się, poznali nowe pasje. To już nie są ci sami seniorzy co trzy lata temu. Wiemy, że Sierakowice i Stężyca zamierzają przeznaczyć pewne środki na dalsze funkcjonowanie tych klubów, być może powstaną też gminne Rady Seniorów. Seniorzy to osoby, które posiadają dużą wiedzę i życiowe doświadczenie i na pewno mogłyby służyć wsparciem i radą - mówi Sulisława Borowska.
Na spotkaniu podsumowującym projekt zjawiło się wielu seniorów, którzy uczestniczyli w przedsięwzięciu. Byli także m.in. dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego z UMWP Marcin Fuchs oraz wicestarosta pow. kartuskiego Piotr Fikus
- Mamy nadzieję, że ich obecność sprawi, że wieść o efektach naszego wspólnego działania, ale też potrzeby wsparcia aktywności seniorów dojdzie nie tylko do urzędników ale też do polityków koordynujących lokalne strategie rozwoju Pomorza - zaznacza KUL. - Tak duża frekwencja na spotkaniu członków 5 klubów Nestora z Sierakowic, Paczewa, Gowidlina, Węsior oraz Stężycy jest dla nas motywacją do tego, aby działać dalej. My jesteśmy gotowi, potrzebujemy tylko trochę wsparcia finansowego na kontynuację i realizację programu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz