Zamknij
REKLAMA

Somonino. Przeładownia odpadów niezgodna z miejscowym planem? Jest decyzja

14:28, 12.05.2022 | Magda Dzienisz
Skomentuj fot.źródło:wfos.gdansk.pl
REKLAMA

Wójt gminy Somonino wydał odmowną decyzję środowiskową dotyczącą głośnej sprawy przeniesienia przeładowni odpadów w Somoninie. Uznał, że inwestycja jest niezgodna z planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego oraz powodowałaby zagrożenie środowiskowe.

Sprawa przeniesienia istniejącej bazy magazynowo - transportowej z punktem przeładunkowym odpadów z ul. Ceramicznej 1 w Somoninie, na teren zlokalizowany przy ul. Ceramicznej 8 w Somoninie, od kilku lat bulwersuje lokalną społeczność. Mieszkańcy nie ustają w protestach, wysyłają pisma, powiadamiają wszelkie instytucje o tym przedsięwzięciu. Nie chcą zgodzić się na taką inwestycję w swoim sąsiedztwie.

[ZT]36227[/ZT]

Wszystko wskazuje na to że ich starania przyniosły skutek. Wójt gminy Somonino 10 maja wydał odmowną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia.

- Postępowanie trwało około trzy lata. Potrzeba było uzgodnień z wieloma podmiotami, m.in. Wody Polskie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie uzgodniły realizację przedsięwzięcia. Natomiast Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny nie wyraził opinii w sprawie przedmiotowego zadania - informuje Urząd Gminy w Somoninie. - Pomimo tych decyzji wójt gminy Somonino uznał, że inwestycja jest niezgodna z planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego oraz powodowałaby zagrożenie środowiskowe.

W decyzji wójta gminy Somonino czytamy:

 W oparciu o zgromadzony materiał w toczącym się postępowaniu Wójt Gminy Somonino stwierdza, że planowana inwestycja ,,Przeniesienia istniejącej bazy magazynowo - transportowej z punktem przeładunkowym odpadów z ul. Ceramicznej 1 (dz. nr 181/3) w Somoninie, na teren zlokalizowany przy ul. Ceramicznej 8 w Somoninie (dz. nr 42/2, 42/3, 43/1) gmina Somonino, powiat kartuski" jest budową nowego zakładu czterokrotnie większego niż zakład, który prowadzi swoją działalność na terenie działki nr 181/1 obręb Somonino ul. Ceramiczna 1. Wójt Gminy Somonino po przeanalizowaniu dokumentacji sklasyfikował planowane przedsięwzięcie zgodnie z uzasadnieniem decyzji jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko

Wójt Marian Kowalewski w piśmie tłumaczy, że obecny zakład prowadzony przez firmę Elwoz ECO działa na terenie nie tylko całego powiatu kartuskiego, ale swój zasięg ma znacznie szerszy.

Jak sam Inwestor zaznaczył (...) odpady będą zbierane również z terenów o promieniu ok. 60 km w zasięgu stacji. W prostym rozumieniu jest to budowa nowego zakładu o dużo większej powierzchni o podobnej funkcji jak na ul. Ceramicznej 1 w Somoninie. Wnioskodawca wystąpił do wójta Gminy Somonino o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia (...), co potencjalnie mogło wprowadzać w błąd. Analizując powierzchnie obecnie funkcjonującej bazy względem terenu planowanego pod inwestycje istnieje szereg wątpliwości dla funkcjonowania zakładu o takim charakterze i w takim wymiarze

Inwestor został zobowiązany o przedłożenie analizy ścieków powstających z myjni, która będzie obsługiwała samochody ciężarowe (śmieciarki). W decyzji czytamy, że "mimo znajomości i możliwości wykonania badań składu (np. działający punkt na terenie gminy Sierakowice prowadzony przez firmę ELWOZ ECO) nie uzupełnił wnioskowanych informacji."

Wójt gm. Somonino podkreśla, że prowadzenie tego typu działalności niesie za sobą uciążliwość odorową na sąsiednich terenach. Mieszkańcy musieliby zmagać się także z hałasem.

Po drugiej stronie drogi biegnącej wzdłuż planowanej inwestycji są tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Taka działalność w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, oddzielona wyłącznie pasem drogowym ul. Ceramicznej pociąga za sobą znaczącą uciążliwość odorową, ale również hałasową. Dość lakoniczne określenie magazynowania odpadów na terenie bazy do momentu uzbierania partii transportowej ekonomicznie uzasadnionej nie jest możliwe do przyjęcia w takiej lokalizacji zakładu (...). Najbardziej uciążliwe pod względem zapachów odpady to odpady biodegradowalne i organiczne. Wskazane przez Inwestora środki służyć miały w założeniu jedynie minimalizacji, a nie - całkowitej eliminacji odorów (...). Czas magazynowania mający wpływ na jej intensywność pozostaje przy tym bliżej niedookreślony (Inwestor określa go niedookreślonym czynnikiem - uzbierania partii ekonomicznie uzasadnionej z punktu widzenia transportu). Emisja odorów pozostaje więc wpisana w istotę przedsięwzięcia. 3ej skala i planowane środki ograniczające emisje pozostają bez znaczenia z uwagi na stanowcze postanowienia planu w tym zakresie (wykluczenie obiektów emitujących odory). Jako takie, zamierzenie pozostaje więc niezgodne z przywołanymi postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wójt gm. Somonino zwraca też uwagę na zwiększony ruch pojazdów oraz hałas, które będą generować. Podkreśla, że istnieje też ryzyko wystąpienia potencjalnej katastrofy środowiskowej, a inwestycja ta może wpływać na potencjalne zagrożenie zanieczyszczenia wód gruntowych.

Inwestor może odwołać się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku.

[ZT]38678[/ZT]

 

(Magda Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

kaszubakaszuba

3 2

Teraz nikt nic nie pisze---milczenie??? 20:32, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zenekzenek

4 2

Co tu pisać nowe wybory się zbliżają. Trzeba się przypodobać przyszłym wyborcom. Zapomną przed wyborami , że było tyle zamieszania wokół powstania nowego zakładu. 20:40, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IyiIyi

4 2

Inwestor pójdzie do sądu i wygra. Chwilę to potrwa ale wygra. 07:31, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JozefJozef

0 4

Nie odbierać od mieszkańców gminy niech trzymają odpady pod luzkami albo w gabinecie wojta 09:36, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Józef...@Józef...

2 0

,,luzkami,, A ty wróć do szkoły. 10:17, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

W końcu....W końcu....

2 0

W końcu Wójt pokazał że jest Wójtem tej gminy.
Bardzo dziękujemy za tą decyzję. 10:19, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%