Zamknij
REKLAMA

Sulęczyno i okolice czeka "krajobraz księżycowy"? Jeszcze nie jest za późno

08.52, 25.01.2023 W.D., M.Dz. Aktualizacja: 12.24, 25.01.2023
Skomentuj fot. Magda Dzienisz
REKLAMA

Krajobraz i cenne przyrodniczo obszary przepadną bezpowrotnie jeżeli na terenie gminy Sulęczyno w takim tempie jak obecnie powstawać będą kopalnie żwiru. - Sytuacja jest naprawdę poważna, bo jeśli spojrzeć na mapę planowanych kopalni, okolice Sulęczyna zaczynają przypominać ser szwajcarski - mówi pani Magdalena, inicjatorka petycji skierowanej do władz gminy.

Informowaliśmy już, że do Rady Gminy Sulęczyno wpłynęła petycja mieszkańców w sprawie zaprzestanie prac nad planami, które umożliwiałyby powstanie kolejnych kopalni żwiru.

W reakcji na uwagi mieszkańców radni zorganizowali spotkanie w trakcie którego ustalili, że konieczne jest bardziej restrykcyjne podejście do planowanych żwirowni.

[ZT]43539[/ZT]

Mieszkańcy liczą na zdecydowane reakcje samorządu, ponieważ - jak podkreślają - kopalnie żwiru za mocno oddziałują już na otoczenie. 

(...) Znajdują się one na terenach Gowidlińskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego oraz korytarzach ekologicznych dewastując je, zamieniając w pustynie i powodując zanieczyszczenie oraz wysuszanie zbiorników wodnych. Żwirownie w naszym regionie powstają szczególnie licznie w pobliżu centrum wsi oraz zbiorników wodnych. Dzieje się to w bardzo szybkim tempie w najatrakcyjniejszych turystycznie i przyrodniczo miejscach, niemal bezpośrednio nad jeziorami. Wycinane są wielkie połacie lasów (...) - czytamy w petycji. 

- Chcemy to jasno zaznaczyć: nie mamy nic przeciwko kopalniom żwiru. To oczywiste, że są one potrzebne, dlatego że niezbędne jest pozyskiwanie kruszywa do budowy dróg czy domów. Problem w tym, że kopalnie żwiru powstają na terenie obszarów chronionych - mówi pani Magdalena, autorka petycji. - Stąd nasza reakcja. Niszczone są kolejne tereny cenne krajobrazowo i przyrodniczo. A przecież mają one kluczowe znaczenie dla mieszkańców tej części Kaszub. Bez nich nie będzie turystyki, spada wartość nieruchomości, a życie z powodu hałasu staje się niezwykle uciążliwe. Osobną kwestią jest oczywiście całkowita dewastacja przyrody czy obniżenie poziomu wód gruntowych. 

Nieodwracalne zmiany

Autorzy petycji dokładnie przeanalizowali wpływy do budżetu gminy Sulęczyno z tytułu działalności kopalni żwiru. Sprawdzili też - w oparciu o mapy - gdzie działają legalne i nielegalne kopalnie. Zaznaczyli także te planowane. 

- Wystarczy spojrzeć na przygotowaną przez nas mapę i okazuje się, że Sulęczyno i okolice wyglądają jak ser szwajcarski. Mało tego, żwirownie planowane są nawet w sąsiedztwie budowanej właśnie ścieżki pieszo-rowerowej. Ścieżka rowerowa "śladem kopalni żwiru" to przecież kompletny absurd - mówi pani Magdalena. - Zależało nam też, by zwrócić uwagę samorządu na to, że chwilowe wpływy do budżetu są niewspółmierne do strat, które ponosimy my wszyscy. I to strat niekiedy zupełne nieodwracalnych. Nie oszukujmy się, nie da się zrekultywować terenu po żwirowni w taki sposób, by przywrócić wszystko do poprzedniego stanu.

[FOTORELACJA]27820[/FOTORELACJA]

Jako przykład nasi rozmówcy żwirownię, która do niedawna działała na obrzeżach Sulęczyna, w sąsiedztwie domów mieszkalnych. Zostały po niej zwały kamieni oraz splantowana działka pokryta świeżą jeszcze i kompletnie jałową ziemią. Nieopodal, przy drodze w kierunku Kistowa działa kolejna, potężna kopalnia. Wydobywanie kruszywa odbywa się już na bardzo dużej głębokości (pracującą w wykopie koparkę ledwie widać z drogi sąsiadującej ze żwirownią). 

Problem w przepisach

- Tego rodzaju wyrobiska mają ogromny wpływ na otoczenie, chociażby na pobliskie pola uprawne, które po prostu stopniowo wysychają - Krzysztof Ogonowski, ze Stowarzyszenia na Rzecz Odpowiedzialnego Rolnictwa. - Odrębną kwestią jest całkowite przeobrażenie krajobrazu. To są zmiany nieodwracalne. 

Warto zaznaczyć, że żwirownie powstają na terenie Gowidlińskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego oraz korytarzach ekologicznych. Jak to w ogóle możliwe? Okazuje się, że problem jest poważny i tkwi w... przepisach. 

Jak podkreśla Krzysztof Ogonowski, w uchwale Sejmiku Województwa Pomorskiego w sprawie obszarów chronionego krajobrazu w województwie pomorskim istnieją zapisy o zakazie wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu. Ale jest wyjątek. 

- Ten wyjątek dotyczy właśnie żwirowni. Czyli innymi słowy: tworzymy obszar chroniony, na którym nie można zmieniać ukształtowania terenu, ale jednocześnie zezwalamy na funkcjonowanie żwirowni, które ten teren zmieniają - wyjaśnia Krzysztof Ogonowski. - Dochodzi więc do absurdalnej sytuacji: powstaje kopalnia żwiru, dochodzi do zmian krajobrazu i nagle okazuje się, że już nie ma czego chronić, a zatem kolejny obszar można wyłączyć z obszaru chronionego. W ten sposób tracimy kolejne cenne tereny. 

Chronimy i pozwalamy niszczyć?

Mieszkańcy zaznaczyli tę kwestię w swojej petycji, wskazując, że wiele do powiedzenia w tej sprawie mają też władze gminy.

(...) Likwidacja tego wyjątku leży w gestii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Jest to obecnie jedyna skuteczna metoda przyblokowania realizacji kopalń w obszarze chronionego krajobrazu. Pomimo złożenia wniosku w sprawie podjęcia działań, do tej pory zakaz ten nie został usunięty. Dlatego tak ważne jest świadome podejście do tego tematu ze strony władz gminy, gdyż jest to obecnie jedyna instancja mogąca powstrzymać proceder powstawania żwirowni na terenach chronionych (...) - czytamy w petycji.

- Nie jest naszym celem atakowanie samorządu, ale współpraca. Zdajemy sobie sprawę, że gmina ma niełatwe zadanie, bo musi godzić różne sprzeczne ze sobą interesy - mówi Krzysztof Ogonowski. - Ale zależy nam na dwóch kwestiach: szerokich konsultacjach społecznych. Chcielibyśmy, aby zostały do nich włączone także organizacje pozarządowe, w których choćby jedna osoba jest specjalistą w zakresie architektury krajobrazu czy ochrony przyrody. Chcielibyśmy także, aby gmina rozważyła zawnioskowanie o wyłączenie możliwości realizacji kopalni odkrywkowych w obszarach chronionego krajobrazu. Drugi szczebel to samorząd województwa. Są uzasadnione podejrzenia, że uchwała dopuszczająca wyjątek dla lokalizacji kopalni żwiru na obszarach chronionego krajobrazu jest niezgodna z ustawą o ochronie przyrody. Nie ma bowiem sensu tworzenie obszarów chronionego krajobrazu, jeżeli w sposób nieodwracalny i całkowity niszczy się krajobraz chroniony. 

Problem żwirowni w gminie Sulęczyno poruszony ma zostać na najbliższej sesji Rady Gminy. Do sprawy będziemy wracać.

(W.D., M.Dz.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (67)

Księżycowy krajobrazKsiężycowy krajobraz

29 6

uwielbiają ci co nienawidzą drzew i zieleni.
Pustynia, asfalt i beton to ich ulubione pejzaże. 11:07, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DersDers

34 3

Problem nie w przepisach a w urzednikach. W niezrozumialych decycjach samorzadu, wojta i innych. W ukadach towarzyskich o ktorych wsYscy wiedza. Doskonale widzieli gdzie te zwirownie maja byc. Teraz jak podnioslo sie larum to prEpisy.... taaak.🤣 11:37, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zdzisek Zdzisek

38 3

Kaszubski krajobraz jest dewastowany ,a dzieje się tak ,ponieważ pewnej grupie rosną wpływy na koncie bankowym 11:56, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

No joNo jo

6 14

Turystyka umarła to skąd pieniądze 11:56, 25.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DoraDora

12 1

A czemu turystyka umiera inteligencie? 11:59, 25.01.2023


Do mediów z tą sprawDo mediów z tą spraw

24 3

Nic ,to nie da ,że będzie o tym artykuł na lokalnym portalu i będziecie o tym mówić w swoim gronie i rozmawiać z władzami lokalnymi ,bo w ich interesie jest pozwalać na takie działania pozwalające na dewastację terenu i krajobrazu. Tam interes ma gmina i inwestor przede wszystkim, a oni za nic mają wasze protesty. Władze mają tak działać, aby nie szkodzić !! Trzeba zaangażować w to media ogólnopolskie wtedy może ktoś się poważnie zainteresuje tematem, czyli jakieś instytucje odpowiedzialne za ochronę obywateli i środowiska!!!! 12:12, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiekawyCiekawy

10 2

A co na ro grucza i jego klika? 12:16, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obywatel Obywatel

4 4

Nie da się tego filmiku oglądać ta muzyka nie pozwala mi się skupić. 12:16, 25.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wystarczy wyłączyć dwystarczy wyłączyć d

4 1

nacisnąć na ikonkę głośnika 12:26, 25.01.2023


WiedźmaWiedźma

26 5

Skandal, skandal !!! W dobie, gdy grozi nam katastrofa, gdzie powinniśmy chuchać i dmuchać na przyrodę robi się takie kuriozalne rzeczy?! Przecież tam planują żwirownię na żwirowni!! Koniecznie nagłośnić sprawę na cały kraj. Niech Ci co mają na tym niecnym interesie zarobić spala się ze wstydu. 12:29, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

113.se113.se

23 3

Popieram pania 100% tak bylo w Kamienicy Szlacheckiej.na uklady nie ma rady. prosze zobaczyc co zostalo po zwirowisku.moze wzias to za przestroge. 12:33, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obserwator 2Obserwator 2

14 4

Problem tkwi w właścicielami gruntów którzy dostają koncesje na sprzedaż gzwiru na sprzedaży żwiru można grubo zarobić jak i również gmina.Codziennie setk aut ludek firmy Richert wyjezdza załadowanych żwirem w kierunku Kartuz .Żwir wykorzystywany jest przy budowie kolegi i przy budowie nowej obwodnicy nie dziwię się z protestów mieszkancow dewastacji terenu gminy Suleczyno
P 14:03, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Cwaniak za dycheCwaniak za dyche

17 6

Te rolniki to tylko sprzedawać ziemię na żwirownie potrafią za lepsza kasę ich rodzice to w grobach się przewracają ale co tam robić się niechce
14:26, 25.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DLGDLG

3 2

Duża grupa osób protestujących przeciwko tym kopalniom to właśnie rolnicy więc to chyba nie tak. 15:41, 25.01.2023


RavRav

8 29

Trzeba być ciemnotą aby uwierzyć w te bajki !!!! Po pierwsze nie ma nic wspólnego żwirownia z osuszaniem Jezior nie przepływowych !!! Wszystkie one tracą wodę w wyniku światowego ocieplenia !!!! Nie wszystkie żwirownie wycinają lasy !!!!! Kolejne kłamstwo !!!!! Po trzecie w Sulęczynie nie ma żadnej TURYSTYKI !!!!!! To już w ogóle Hit Sulęczyno i turystyka !!!!!! Cała ta nagonka to kłamstwo dla Mocherowych Beretów !!!!!! 15:05, 25.01.2023

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

113.se113.se

11 0

nie trzeba wydobyc co sie da,zwinac interes i mniec wszystko w powazaniu....pozniej 10 lat czekac na rekultywacje terenu.! firma zniknie i zostaje sie z reka w nocniku. co ma mocher do wiatraka! 15:12, 25.01.2023


Ty TakTy Tak

11 1

serio czy z siebie barana robisz. 15:40, 25.01.2023


DLGDLG

14 1

Rav nie wiesz co piszesz a dodatkowo nieładnie zwracasz się do ludzi którzy zwyczajnie się martwią o to co się dzieje z kopalniami. Słabe... 15:51, 25.01.2023


KuzynKuzyn

11 0

Trzeba być ciemnotą, żeby nie widzieć, że żwirownie niszczą teren chroniony. Bo o takim mowa! Jeśli mamy ocieplenie klimatyczne, to tym bardziej trzeba chronić to, co jeszcze zostało! Sulęczyno ma szansę na super turystkę, jak nie będą szkodziły żwirownie w atrakcyjnych turystycznie miejscach. A wykrzykniki, obrażanie i brak logiki Rav tylko potwierdzają, że komuś interesik się kończy 😅 16:47, 25.01.2023


@Rav@Rav

0 0

Uderz w stół , a nożyce się odezwą! Wstyd takie bzdury wypisywać panie właścicielu żwirowni. No juz z tym, że nie ma turystyki to hit! :) 10:39, 26.01.2023


KoparkowyKoparkowy

4 22

Nie przesadzajta, w końcu ludzie mają dobrą pracę, a jak coś się wykopie to potem zasypie, ale zrobi jezioro i plaże, o co ten lament? Zazdrościcie że ktoś ma pomysł na biznes i pomaga ludziom w pracy znalezieniu? Że żywi i karmi pracowników i rodziny ich? 15:50, 25.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MikusMikus

8 0

Jak się wykopie, to się bezpowrotnie zniszczy. Chodzi o tereny chronione. Nikt nie broni kopania poza tym obszarem. Poza gowidlinskim obszarem jest pełno żwiru. Tam można zarabiać i dawać prace innym. 16:40, 25.01.2023


Ciężarówki Ciężarówki

20 5

Dodatkowym minusem są ciężarówki pędzące przez wieś. Hałas jak cholera. 16:13, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JatakiJataki

2 7

PiS dla Was pieniądze zarabia... 16:29, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KolegaKolega

11 2

Lepiej niech sie zainteresuje zakładem górniczym Wroński między Msciszewicami a klukowa huta. Bo tam jest wysypisko. Afera na całą Polskę 16:44, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

... ...

12 2

W okolicy stawy, studnie itd wszystkie puste nawet o tej porze 16:47, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaxMax

12 2

Ludzie myślą, ze gmina z tych żwirowni ma kupę kasy a tymczasem przychody z tych żwirowni są śmiesznie małe! Każdy może to sobie sprawdzić w gminie. Wiec gmina nic z tego nie ma, tylko stratę, rozjechane drogi i kłótnie ludzi. A do tego ci co maja domy w okolicach żwirowni tracą na ich wartości. Taki to super biznes dla wybranych kosztem całej reszty… 17:01, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nie znam kobietyNie znam kobiety

2 10

a mieszkam w Sulęczynie od urodzenia 17:37, 25.01.2023

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

WeeWee

9 1

O jaki znafca obywateli... a jak nie znasz to co? 18:07, 25.01.2023


A co ,to ma ...A co ,to ma ...

9 1


...za znaczenie, czy ty znasz ,tą Panią, znaczenie ma ,to że niszczony krajobraz .Masz interes w tym, żeby ją dyskredytować ??? Też nie znam i nawet nie mieszkam w tej gminie ,ale nie akceptuje jak dzieje się tak jak się dzieje ! 18:22, 25.01.2023


@Wee@Wee

9 1

W sprawie odezwała się osoba, która nie ma nic do stracenia. I bardzo dobrze. Mieszkańcy boją się głośno wypowiedzieć w sprawie ponieważ boją się mściwego i przekupnego ex szafarza i szumowiny, która stoi za procederem. Trzymam kciuki za odkręcenie tego żwirowego szaleństwa! 19:34, 25.01.2023


MariaMaria

4 24

A nikt nie pomyślał że dają pracę i miejsca pracy i pewnie dla mieszkańców miejscowości. Pracownik na żwirowni nie zarabia mało.Dzieki żwirownią mają za co żyć. 19:11, 25.01.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

@Maria@Maria

13 1

Dają pracę garstce ludzi, a szkody są niewspółmierne. W tej gminie właściciele żwirowni, no może oprócz jednego, zarabiają nieuczciwie!!! 19:30, 25.01.2023


MoralnoscMoralnosc

4 0

Również złodziej zarabia niemało, np okradając banki, dlaczego złodziejstwo jest nielegalne skoro daje pracę? Właśnie dlatego że jest szkodliwe dla społeczeństwa, tak samo jak rozkopywanie gminy w której już poza przyroda nie zostało kompletnie nic dla ludzi 09:19, 26.01.2023


REKLAMA

StachStach

9 2

Ale przecież można wydobywać i pracować w żwirowniach poza obszarem chronionym. Tam tez jest dużo pieniędzy do zarobienia 19:27, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NoooNooo

13 2

A Sanctus Benedictus Gruczołus pewno w popłochu, że mu ze źródełka przestanie kapać... 19:36, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec Mieszkaniec

8 8

Ja się ogólnie cieszę. Bo po za sezonem nikogo nie ma we wsi. A teraz bynajmniej ciężarówki sa 22:05, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TT

4 6

Pewnie będziemy zbierać grzyby i łapać ryby … i tym nakarmimy nasze rodziny 23:11, 25.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

StachStach

3 0

Ale z tych żwirowni gmina nic nie ma, tylko straty. Potem nawet grzyby i ryby nie zostaną… 08:43, 26.01.2023


GG

9 5

Dziękujemy Wam turyści za te wielkie wory ze śmieciami które zostawiacie Nam po lasach wzdłuż drogi jak wracacie do swoich domów … Brawo 23:18, 25.01.2023

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Basia Basia

2 1

A co ma piernik do wiatraka? 08:46, 26.01.2023


@g@g

3 1

Skąd wiadomo, że to turyści? 11:50, 26.01.2023


SMSM

3 0

Masz turystow
https://radiogdansk.pl/wiadomosci/region/kaszuby/2023/01/26/skladowisko-odpadow-w-zwirowni-przechowywano-je-w-miejscu-przeznaczonym-do-rekultywacji/ 14:03, 26.01.2023


OO

10 0

Trzeba się wyprowadzić i tyle w temacie, tutaj Ci co się ze sobą znają robią co chcą -po rodzinie czy znajomych...a tych co się przeprowadzili bo chcieli w pięknym otoczeniu mieszkać nie biorą pod uwagę!
Tylko kasę liczą!!! 23:55, 25.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Stach Stach

0 0

Jaką kasę? Gmina z tego ma tylko straty 08:45, 26.01.2023


mieszkaniec Suleczynmieszkaniec Suleczyn

8 1

Mozemy podziekowac wladzom gminy za to, ze nasze dobro narodowe "Szwajcaria Kaszubska" zamienia sie w ser szwajcarski. Dlaczego gmina zaraz krotko po nawalnicy zmienila studium uwarunkowan? Wystarczylo, ze wbilem w wyszukiwarke "jezioro skarsino zwirownia" I co mi wyskoczylo? Opracowanie w pdf z pazdziernika 2017 roku "zmiana studium uwarunkowan i kierunków, Gmina Suleczyno. 08:30, 26.01.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Żurawia Żurawia

0 0

Czy ktoś wie co się stanie z terenem przy Żurawiej? Tam też przed nawałnicą był las. 11:54, 26.01.2023


MSMS

0 0

Żurawia wrzuc to w wyszukiwarke, tam jest wszystko opisane.

OGŁOSZENIE WÓJTA GMINY SULĘCZYNO GP.6720.U241.2021 o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Sulęczyno dla trzynastu obszarów. 13:05, 26.01.2023


mieszkaniec Suleczynmieszkaniec Suleczyn

6 1

Mozemy podziekowac wladzom gminy za to, ze nasze dobro narodowe Szwajcaria Kaszubska zamienia sie w ser szwajcarski. Dlaczego gmina zaraz krotko po nawalnicy zmienila studium uwarunkowan? Wystarczylo, ze wbilem w wyszukiwarke: jezioro skarsino zwirownia. I co mi wyskoczylo? Opracowanie w pdf z pazdziernika 2017 roku zmiana studium uwarunkowan i kierunków, Gmina Suleczyno. 08:37, 26.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec SuleczynMieszkaniec Suleczyn

2 0

Mieszkaniec Suleczyna oczywiscie. Ucina ostatnia litere. 08:43, 26.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

doh jodoh jo

4 12

na tych terenach jest dobrej jakosci zwir i gospodarze wlasciciele moga z tego korzystac Pozniej na tych wyrobiskach posadzi sie las i rolnicy beda mieli dochody z drewna Tak jest tez w innych Gminach np Stezyca 09:12, 26.01.2023

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

MSMS

10 0

Bzdura, to sa obszary chronionego krajobrazu i jego okolice. Prosze sie doksztalcic w temacie. Kaszuby to przyroda, odpoczynek i rekreacja. 09:44, 26.01.2023


W innych gminach?W innych gminach?

10 0

Pokaz chociaż jedna gminę gdziekolwiek w Polsce gdzie w obszarach chronionych mamy tyle kopalń odkrywkowych. Nie ma takich gmin. 09:56, 26.01.2023


RobRob

9 0

Akurat! Lasy???? Te tereny mają od razu opcję przekształcenia na budowlane i potem tylko beton się leje. Pamietajmy, że cały czas mówimy o Gowidlińskim obszarze chronionym! 10:13, 26.01.2023


OlaOla

10 0

Zrobimy pstryk i wyrośnie sobie las?! To już moje dzieci w przedszkolu wiedzą, że prawdziwy, wartościowy las rośnie 100 lat!!!! 10:29, 26.01.2023


REKLAMA

DuduśDuduś

12 1

Na tych terenach raczej nic nie urośnie, tereny zmieniają całkowicie układ przestrzenny, pozostają zdewastowane. Stężyca leży poza obszarem chronionym i zbiera odpowiednie podatki więc ma pieniądze co widać po gminie. W Sulęczynie niszczy się krajobraz a w zamian nie ma się nic, bieda i dziura w budżecie. Tu potrzebna jest koniecznie pilna zmiana modelu zarządzania! 09:43, 26.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec SulęczynMieszkaniec Sulęczyn

4 1

Jeśli chodzi o żwirownie proponuję przyjrzeć się uważniej przedsiębiorcy który posiada dwie żwirownie nad jeziorem Skarsińskim i w centrum Sulęczyna i planuje otwieranie w tej samej okolicy kolejne żwirowni, zastanawiamy się wszyscy jak to jest że są robione kolejne dokumenty nad Jeziorem Skarsino pomimo tego że jezioro już jest tak zdegradowane przez tego pana. Mało tego ten sam przedsiębiorca w miejscowości Sucha wyciął 10 hektarów lasu nie zważając na Środowisko naszych pięknych Kaszub. Mało tego ten sam przedsiębiorca w miejscowości Sucha wyciął 10 hektarów lasu nie zważając na Środowisko naszych pięknych Kaszub. 11:14, 26.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

StachStach

2 0

To zgłoś do gminy. Pisanie tutaj, na forum nic nie da. Można anonimowo, byle na piśmie z podaniem dokładnej lokalizacji. Chodzi o skuteczność. 16:23, 26.01.2023


Kontrola WIOS przeczKontrola WIOS przecz

2 0

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/pomorskie-wios-sprawdza-teren-zwirowni-w-suleczynie-pod-ziemia-znaleziono-odpady,436023.html
Można przeczytać o kontroli z wtorku. Z artykułu wynika, że informacja była anonimowa czyli gmina sama nie zrobiła kontroli i nie wiedziała, że facet tam zakopuje odpady komunalne. Super. 12:55, 26.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BenBen

0 3

Bez przesady. Nie mozna oczekiwać od gminy, ze ma się wszystkiego domyslac. Dobrze, że ktoś zgłosił, a gmina zareagowała. Trzeba zgłaszać wszystkie nieuczciwe akcje w ten sposób. 16:27, 26.01.2023


MariaMaria

2 1

Do moralność
Dlaczego Pan szufladkuje wszystkich pracodawców jako złodziei czyżby mierzył Pan swoją miarą? 19:22, 26.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZainteresowanyZainteresowany

0 2

Trzeba walczyć o przyrodę żaden baran który czerpie zyski z jej niszczenia nie będzie tego robił.wioska turystyczna z samymi zwirowniami masakra a jeszcze jeden z drugim idiota pisze o dobrze płatnej pracy *%#)!& normalnie.Za takich idiotów powinien się wziąć PIS.kto rządzi woj.pomorskim każdy wie(PO) 21:35, 26.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Lubisz dowcipasy !Lubisz dowcipasy !

3 1

KTO czerpie zyski z wyrębu tysięcy hektarów polskich lasów ??
Czy czasem nie ci sami, którzy mają się wziąć za baranów niszczących naszą przyrodę ??
Lubisz tzw. czarny humor, to widać 😠😡 21:52, 26.01.2023


Zainteresowany Zainteresowany

2 4

Lubisz dowcipasy.wiidze że inteligentni wyborcy PO są wszędzie.Miliony tysiące hektarów wycinanych lasów co roku za PiSu oczywiście najwięcej bo to najwięksi złodzeje a lasy od 2 wojny światowej powiększyły swoją powierzchnię o 1/3 kurde jak to się dzieje.Baran z PO musi być karmiony głupotami i oglądać TVN 11:40, 27.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SmerfetkaSmerfetka

1 1

Gdzie się będziemy kąpać? 00:09, 28.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Mieszkam tamMieszkam tam

0 2

To prawda co pan piszesz wycinaja wszysto jak leci i sprzedaja bo to teraz jest niczyi teren. Nie wiem kto na to zezwolił bo nie jest to prawnie uregulowane 18:07, 30.01.2023


REKLAMA
0%