W Kartuskim Centrum Kultury odbyła się konferencja szkoleniowa pn. "Presja: depresja - o zaburzeniach nastroju i kondycji psychicznej młodych ludzi". Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o wynikach badań dot. zdrowia psychicznego młodych osób, a także o prewencji suicydalnej. Wyświetlono tez reportaż "Moje problemy nie są błahe".
Wydarzenie zorganizowane zostało przez powiat kartuski, PCPR w Kartuzach oraz Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Kartuzach. Uczestnicy konferencji wysłuchali prelekcji psychologów, psychoterapeutów, socjologów, psychiatrów.
W konferencji wzięli udział nauczyciele, psychologowie, pedagodzy, pracownicy społeczni itp.
Wyświetlony został film „Moje problemy nie są błahe", odbyła się dyskusja z udziałem twórców i bohaterów reportażu. Porusza on temat kryzysu suicydalnego, kwestię prób i myśli samobójczych młodzieży w całej Polsce, przyczyn, możliwej prewencji, reakcji otoczenia i obojętności.
[FOTORELACJA]29310[/FOTORELACJA]
Mówi o tym, czy dorośli zauważają kryzys zdrowia psychicznego. Bohaterowie mówią o powodach myśli i prób samobójczych, opowiadają o samotności, o swoich problemach. Poruszone zostały tez kwestie prewencji suicydalnej czy uzależnienia od mediów społecznościowych.
O wynikach raportu "Młode Głowy - otwarcie o zdrowiu psychicznym" dotyczących szczęścia w świecie cyfrowym mówił dr Maciej Dębski - socjolog, wykładowca akademicki, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych, ekspert Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundator i Prezes Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG.
Według badań młodzi ludzie w sieci szukają wsparcia w chwilach trudnych dla siebie, ale również często doświadczają tam przemocy. Ponad 80% uczniów przed ukończeniem trzynastego roku życia posiadało aktywne konto w mediach społecznościowych, a 16% osób badanych przejawia wysoki poziom FOMO (ang. fear of missing out - dosłownie: lęk przed tym, co nas omija).
Marta Dziedzic – psycholog, wygłosiła wykład pn. "Dlaczego rodzina potrzebuje depresji?”. O nowoczesnej prewencji suicydalnej mówiła natomiast Danuta Sowińska założycielka i prezeska Fundacji DiversityPL, koncentrującej się na przeciwdziałaniu dyskryminacji oraz promowaniu różnorodności.
O "pomyleniu języka w nazywaniu cierpienia" mówiła dr Anita Sumiła - psychiatra dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, psychotraumatolog.
- Celem tegorocznej konferencji było przedstawienie aktualnych badań dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi na trudności przeżywane przez młodych ludzi, konieczność życzliwego towarzyszenia im i zauważania problemów psychicznych, prewencji suicydalnej, a także roli środowiska rodzinnego w kształtowaniu postaw i zachowań młodzieży - podkreślają organizatorzy.
Sorry08:14, 30.11.2024
12 5
Problemy z zaburzoną osobowością najlepiej widoczna jest w działalności EK 08:14, 30.11.2024
anty de press08:41, 30.11.2024
18 2
W takim smutnym jak p mieście ,gdzie zamiast cieszyć się naturą bombardowani jesteśmy wyciem pił, dmuchaw i samochodów ,widokiem szubienic na betonowym deptaku, niszczeniem pięknych miejsc krajobrazowych przez nieprzemyślane inwestycje i uśmiechnięta gębami zadowolonych z życia włodarzy trzymających kciuk w górze , te właśnie obrazki są wstanie nie tylko wprowadzić ale też pogłębić każdą depresje. 08:41, 30.11.2024
.......09:07, 30.11.2024
14 5
Zakompleksione mamyle wloką przemeczone dzieci na sto zajec dodatkowych oraz na wszystkie konkursy.Bo moj synalek,cörenka musza byc naj,naj,naj.......i depresja u dziecka gotowa 09:07, 30.11.2024
MS09:21, 30.11.2024
15 2
A co pójdzie za tą konferecją? Gdzie w tym dzieci i mlodzież? 09:21, 30.11.2024
Użytkownik19:34, 30.11.2024
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkownik12:18, 01.12.2024
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.