Sprawa jest jasna: mieszkańcy gminy Sierakowice zdecydowanie sprzeciwiają się nadaniu miejscowości praw miejskich i zmianie statusu gminy na miejsko-wiejską. Dziś odbyły się ostatnie konsultacje społeczne i tutaj wynik również jest jednoznaczny. Co dalej? Wójt deklarował "zamknięcie sprawy", ale dziś przekazał informacje, które temu przeczą.
Konsultacje społeczne w sprawie praw miejskich dla Sierakowic dobiegły końca. Dzisiejsze, 12. spotkanie było ostatnim z całego cyklu.
Dziś w dyskusji i głosowaniu ankietowym brali udział mieszkańcy sołectw Mrozy i Sierakowska Huta. W głosowaniu ankietowym 15 osób opowiedziało się "za" zmianą statusu Sierakowic, a 105 osób było temu przeciwnych.
Spośród mieszkańców sołectwa Mrozy uczestniczących w badaniu ankietowym 13 osób poparło ideę praw miejskich dla Sierakowic zaś 65 było przeciw. Wśród mieszkańców sołectwa Sierakowska Huta różnice są jeszcze większe bo "za" głosował 2 osoby, zaś "przeciw" było 40 osób.
Uczestnicy dzisiejszego spotkania pytali zarówno o sprawy związane z możliwymi do pozyskania środkami zewnętrznymi dla gminy, kwestie związane z dostępnością do służby zdrowia, jak i bieżące inwestycje gminne.
Ale pojawiło się sporo zupełnie nowych informacji. Wójt gminy Sierakowice Mirosław Kuczkowski poinformował dziś, że jest po rozmowie z socjologiem, który ma się zająć zbieraniem materiałów do opracowania na temat kwestii praw miejskich Sierakowic.
Szef samorządu pytany o tę sprawę przyznał też, że po zakończonych konsultacjach zamierza zlecić opracowanie szczegółowej dokumentacji. Przyznał, że chce za to zapłacić z rezerwy budżetowej, a więc z pieniędzy podatników.
To ważny wątek, ponieważ wójt Sierakowic przekonywał dotąd wielokrotnie, że w razie negatywnego wyniku konsultacji społecznych wystąpi do Rady Gminy o podjęcie uchwały, która pozwoli zakończyć cały proces.
Skąd więc pomysł na zlecanie opracowania analiz i dokumentów, jeśli sprawa praw miejskich ma zostać zamknięta?
::addons{"type":"youtube","url":"https://youtu.be/y-n7Hjg1ow4?si=t6LT3F91bkec4ggr"}
- Ta praca socjologiczna i nie tylko socjologiczna jest potrzebna. Będzie ona potrzebna każdemu z samorządowców i każdemu z mieszkańców, żeby wiedzieli, że ten głos "za" czy "przeciw" nie poszedł na marne. Chodzi o pewną informację - przekonywał wójt Sierakowic.
Szef sierakowickiego samorządy pytany o to, dlaczego tego rodzaju opracowania nie powstały przed rozpoczęciem procesu konsultacji stwierdził, że nie ma takiego wymogu prawnego. Na uwagę, że nie ma również wymogu prawnego, by takie dokumenty przygotowywać po zakończonych konsultacjach odpowiedział, że jest to pomysł samorządu.
- To jest nasz pomysł na to i uważamy, że bardzo celowy - stwierdził wójt Mirosław Kuczkowski.
Radny Robert Jakubek wyraził zdumienie, że tego rodzaju opracowania nie powstały przed rozpoczęciem całego procesu i że informacje o planach gminy w tym zakresie wychodzą na jaw podczas ostatniego spotkania z mieszkańcami.
- Przecież tego właśnie domagali się mieszkańcy. Po co te całe konsultacje, skoro my teraz dopiero dowiadujemy się, że będą jakieś analizy, że przyjedzie jakiś socjolog. Może pan się zastanawiać skąd taki wynik głosowania ankietowego. No właśnie stąd, że pan dopiero rozmawia z socjologiem, że dopiero pan zamawia analizy dla mieszkańców. Niestety jest to porażka całego procesu i ten wynik wskazuje na to, że nie od tej strony zaczęliśmy. Powinny być najpierw analizy, a potem spotkania z mieszkańcami - mówił radny Robert Jakubek.
Osoby, które dotąd nie wypełniły ankiet, mogą to zrobić jeszcze w najbliższy poniedziałek w Urzędzie Gminy Sierakowice.
WYRÓŻNIONE KOMENTARZE
52 7
To jest po prostu nie wiarygodne co ten człowiek wyczynia. Czy nasz pseudo wójt się w coś mocno głową uderzył? Co on robi ? Tak mocno ciągnie do swojej idei że najmocniejszy magnez nie ma takiej mocy. Panie wójcie! Wstyd ! Wieli wstyd robi pan dla Sierakowic. Miejmy nadzieję że w końcu radni się zjednoczą i powiedzą STOP takiemu człowiekowi. To co ten człowiek ma w głowie to po prostu brak słów... Chociaż są słowa tylko że niecenzuralne.
50 6
Oj nasz pancio wójt coś kombinuje. Ten chłop ma tyle za uszami,że się w głowie nie mieści. To tak szczerze mówiąc po co te konsultacje? Jak tak czy owak chce na siłę naszą piękną Wieś zrobić Miastem. A obiecywał że jak konsultacje będą na NIE to kończymy z tematem Miasta. Teraz pytanie o co tu chodzi? . Moim zdaniem zostało nam tylko żeby tego ala Wójta odwołać i to jak najszybciej,bo będzie bardzo źle. Dlatego proszę wszystkich mieszkańców Sierakowic nie dajmy się złamać.
50 12
Dla Pana Wojtka za poświęcony czas na relacje ze wszystkich konsultacji, dzięki czemu były one transparentne.
56 5
Ten człowiek jest po prostu do odwołania ze stanowiska wójta. Nie ma godności, sumienia ani honoru. Jest zadufany w sobie i liczy się tylko to co on chce. Trzeba to prosto posiedzieć innej możliwości nie ma. WON ze stanowiska! Ten człowiek nie jest godny prowadzić tego urzędu.
54 4
Popieram. Sprawa dojrzała do tego, żeby zmienić wójta i to jak najszybciej. Nie powinniśmy czekać do końca kadencji bo nas jako gminy na to nie stać. Zobaczcie ile czasu straciliśmy na tę zabawę w konsultacje. A oni nie pokazali dosłownie żadnych konkretów ŻADNYCH!!!!
Pozostałe komentarze
44 5
Teraz to nasi radni powinni pokazać że mają jaja. Jeśli radni chcą odzyskać szacunek od mieszkańców teraz powinni powiedzieć stanowczo NIE dla Miasta.
33 2
My nie chcemy miasta, to po co teraz ten socjolog. Niestety juz za późno. A jak koniecznie chcecie to zapłaćcie sobie za niego ze swoich pieniędzy a nie z NASZEJ rezerwy. Wy sobie faktycznie nic z naszego głosu nie robicie chyba.
To trzeba zatrzymać
4 0
Oni tego nie zrobią. Bo za wygraną wójta za dużo im obiecał.
46 6
Jako człowieka bezwzględnego, nie lubiącego sprzeciwu. Nawet nie chce wchodzić w jego głowę. Nie zdziwi mnie fakt, że radni przegłosują to .
48 7
Tylko redaktor Drewka postanowił ujawnić łajdactwa wójta Kuczkowskiego.Pełny i to pełny szacunek.Jeżeli ktoś lubi żyć w kłamstwie i nie chce prawdy niech nie zabiera głosu.
36 4
Wójt pamieta czasy komunistyczne i nimi żyje trzeba go poinformować że komuna w Plosce upadała w 1989 roku
4 5
I gdzie niby odeszła ?
34 8
Wójcie Mirosławie zniszczyłeś wartości katolickie.Zdradziłeś Jezusa.Nie jesteś godny być w gronie Franciszkanów.Po odwołaniu wójta i rady doprowadzić do zwrotu zarobionych pieniędzy.Uczciwe i sprawiedliwe.
5 14
Chyba ty nie masz wartości opisując tak człowieka
15 6
Proszę o nie usuwanie moich komentarzy.Dziękuję.
23 4
Tacka i jechana z nim
7 34
Chyba ktos ma dobrze tu płacone zeby tak oczerniać drugiego czlowieka
6 28
To ciekawe, jak szybko pojawia się narracja, że każda decyzja wójta jest z definicji zła. Tymczasem samorząd to nie jest pokaz fajerwerków, tylko codzienna praca Nie zawsze spektakularna, ale potrzebna.
44 4
Wychodzi na to że pomimo swojego oświadczenia i wielokrotnych udokumentowanych zapewnień o nie kontynuowaniu wójt zamierza dalej brnąć w ten swój bardzo niepopularny wśród mieszkańców pomysł. Co my zwykli mieszkańcy możemy z tym zrobić? Przecież już powiedzieliśmy NIE !!!.
Czy Klub Radnych Samorządne Kaszuby zamierza podjąć jakieś działania wobec wójta? Czy chociaż niektórzy z Klub Radnych Dobra Zmiana - gm. Sierakowice pójdą po rozum do głowy? Z mojej strony wielkie podziękowania dla Pana Drewki za jak widać za trudne pytania dla włodarzy i za jedyne obszerne relacje ze wszystkich wydarzeń bo jak widać mieszkańcy nie zasługują na zainteresowanie ze strony gminnych mediów. Gmina Sierakowice - Kraina Kaszub Jeżdzicie z wójtem na każde pomniejsze wydarzenie, kręcicie dziwne propagandowe filmiki, stosujecie cenzurę, a najważniejsze dla lokalnej społeczności wydarzenie na przestrzeni ostatnich lat pomijacie. Expresskaszubski.pl czy można prosić o jakąś rozmowę z panią Wojewodą? Aby dowiedzieć sie jak ona na to wszystko patrzy? Bo przecież ostatecznie to ona ewentualnie będzie wszystko procedować.
8 33
Jestes słabej wiary widać. Jezeli wojt powiedział ze zamyka sprawe to zamyka. Napisal to w oświadczeniu. Teraz to tylko grupka 5 osobowa narobiła wielkiego krzyku. Choćby z wami chciał rozmawiać to nie słyszycie żadnych argumentów bo tylko chcecie słyszeć co dla was wygodne.
24 0
Co ma wiara do polityki ? Tu widać beton za sterami. Jest oświadczenie że koniec z tematem gdy mieszkańcy powiedzą NIE. To niech Jest koniec!!! A nie jakieś podjazdy i grzebanina.
MIESZKAŃCY NIE CHCĄ MIASTA!!!
5 0
Grupka pięcioosobowa a głosów na nie prawie 2000. Co ty pijesz?
1 0
Rozmawiać, co Ty uznajesz za rozmowę? Te arogancki odzywki do osób zdających pytania? Ten brak reakcji kiedy jego podwładni obrażają mieszkańców? To jest ta twoja rozmowa ?
Władza samorządu mój drogi to nie absolutyzm, a czasy oświecenia dawno minęły.
30 6
Po co wydawać pieniądze z rezerwy na sprawdzenie czy się opłaca Miastko!!!
Lepiej za te pieniądze jak faktycznie takie są zrobić kawałek asfaltu!!!
Wójta do dymisji!!!
3 6
Chory umysł
3 3
i o ten kawałek asfaltu będzie wojna jak w Patokach czy Tuchlinie...
5 33
Byłem na wszystkich konsultacjach dotyczących zmian statusu naszej miejscowości i oczywiście sprawdzałem informacje tutaj, na portalu Express Kaszubski, który jest ważnym źródłem lokalnych wiadomości i opinii dla mieszkańców tj. komentarze pod artykułami. Warto jednak pamiętać, że w każdej dużej dyskusji pojawiają się różne głosy. Dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby było mniej personalnych ataków w stronę władz. Dziwne tylko to dlaczego zawsze te same osoby i to jeszcze w swoich grupkach zostawały i zawsze komentowały wszystko na nie.
20 1
Podaj przykład personalnego zarzutu wobec władz.
Uzasadnij swoje zdziwienie tym że zainteresowane sprawą osoby zostają i rozmawiają ze sobą.
Z moich obserwacji, kojarze jednego pana ktory miał chyba 100% frekwencję, mieszkańca. Z tych co jeszcze byli na wszystkich zebraniach to wójt, może jeszcze zastępca. Być może jeszcze ktoś z komisji???
Ciekawe więc kim ty jesteś?
30 3
To chyba dobrze nie? Jest grupa której zależy i która pilnuje tego co się dzieje
2 25
swojego nosa i swoich interesów tylko resztę i tak ma gdzieś ta nasza grupa "konsultacyjnych krzykaczy "
24 3
Mieszkańcy :wójt- 12:0
31 4
Brawo Robert Jakubek wie co mówi w przeciwieństwie do Wójta.👍💪
5 21
ciągle w koło to samo .... i nic z tego nie wynika ....
31 3
Cóż zrobi wójt, gdy mam nadziej, niezależny socjolog, przedstawi w raporcie, że to Wójt zaczął wszystko od d...y strony. Gdy pojawi się ten raport to już teraz trzeba pilnować, aby go nie utajniono przed gawiedzią. Proponuję na bazie wyników konsultacji rozważyć referendum w sprawie odwołania wójta.
16 0
No dokładnie trzeba odwiedzić Wójta bo chłop nie wie co mówi!
40 2
Gmina Sierakowic może znów być sławna lecz tam razem w pozytywnym znaczeniu tego słowa a mianowicie REFERENDUM ZA ODWOŁANIEM WÓJTA KUCZKOWSKIEGO jestem pewien, że takiej frekwencji naród jeszcze by nie widział.
0 23
sam się odwołaj ..... a nie mi tu wójta będziesz odwoływać
22 1
Tak jest odwołać Wójta!!!
4 34
Ekspres do likwidacji za pomówienia
30 0
Do likwidacji jest wójt i cała reszta tej bandy wiesz.
22 1
Podaj przykład czemu?
To raczej więcej jest przeciw Wójtowi!
Precz z Wójtem!
Niech se da siana i leci do bociana!
31 2
Mirek !!! Opamiętaj się!!! WYDAŁEŚ oświadczenie to zobowiązuje!!!
34 3
Mieszkańcy którzy jesteście za miastem. Powiedzcie dlaczego ? Wójt nie przedstawił ani jednego wiarygodnego argumentu. Tabela kosztów rosla z konsultacji na konsultację. A tabela korzysci jest normalnym procesem rozwoju ktory tu jest od lat. Na konsultacjach widzimy kłamstwo i oszustwo. Czy takiemu człowiekowi chcecie zaufać ? I powierzyć proces zmian ? Nie ogarniam tego. Może ktoś merytorycznie mi wyjaśni jakie on jako mieszkaniec będzie miał korzyści?
1 11
Trzeba iść na konsultacje , żeby wiedzieć z czym wiąże się zmiana statusu wsi na miasto. Gdzie odprowadzasz podatki ? Do gminy. Gmina jest nasza. Więc ?
Ludzi jest dużo , jeśli chcemy rozwoju miejscowości np. W kwestii sklepów , restauracji: to nie znam wsi, w której jest mc Donald, Reserved czy Apart .
Za powstałymi sklepami , restauracjami idzie wzrost atrakcyjności zatrudnienia , za tym jest większa migracja ludności . Idzie kolej , kolejny dodatkowy atut . Dorzucić komunikację miejska po Sierakowicach . Pensje będą wyższe.
Podatki idą wszędzie do góry , śmieci , opłaty wszystko .
Ale czegokolwiek nie powiedziałoby się za , to i tak nikogo to nie przekona, kto jest przeciw 😀
Najwięcej przeciw było osób , które mają swój tok myślenia i nie wierzą w nic , tylko w siebie 😀
Rolnicy swoje co mają dostać to dostaną , a tym którym zabiorą to już do Sejmu się udać 😃
6 1
Miasto miastu nie jest równe. Czy jest MC Donald ,Apart w Kartuzach ? No nie kojarzę. To wszystko powinno pójść właściwym torem. Najpierw powinny być wykonane analizy i wszelkiego rodzaju badania i wtedy z tym do ludzi podejść. To co zrobił wójt ze swoją świta, okazali brak szacunku mieszkańcom. Takiego zaufania nie są w stanie odbudować. Najpierw ludzie byli zapraszani na jakiekolwiek konsultacje ( chodziło o dopasowanie czasowe) , potem na jednych z pierwszych wójt *%#)!& kobietę bo jest z innej wioski. Buractwo pełna klasą. Mieszkańcy byli lepiej przygotowani.
0 3
Ze zrozumieniem . Mc Donald czy Apart był przykładem tylko . Kartuzy są na tyle dobrze skomunikowane z Trójmiastem , że na wyciągnięcie ręki mają dojazd do galerii handlowych . Kartuzy się rozwijają . Niektóre to niuanse typu chodnik na deptaku czy światła na gdańskiej 😃 niezabudka sprawiła , że powstały nowe miejsca pracy . Spójrz na deweloperkę , na promenadę czy teraz przystań nad jeziorem klasztornym . Modernizację dróg , teraz koleji , kawałek po kawałku obwodnica. Mnóstwo tego
4 0
To Ty nietrafione przykłady dajesz. Kręcisz. Sierakowice również mają galerię w zasięgu (Lębork Słupsk lub Mirachowo Trójmiasto) na przestrzeni 10 lat powstały bloki w centrum Sierakowic oraz sklepy wielkopowierzchniowe. Okolica rozbudowuje się. Gdyby Sierakowice stały się miastem za obecnego wójta i miałby zarządzać nim tak jak się zabrał do konsultacji czyli z niewłaściwej strony w mgnieniu oka stałyby się za py zia łym. miasteczkiem.
34 3
Ten chłop nie odpuści. Poczekajcie 3-4 miesiące a nawet i pół roku. Momentalnie wleci uchwała na sesje radni z dobrej zmiany i nasza gmina ją przyklepią 14-7 i polecą z tematem nie patrząc na nasze zdanie. Zapamiętajcie te słowa i za pół roku tu wrócimy
32 1
Gdzie byli zwolennicy miasta na konsultacjach. Stół prezydialny bez Pana Woźniaka, gdzie byli pozostali radni, jedynie Pan Labuda bronił czegoś nie do obrony ale był brawo. Gdzie Pan Staszek (a no tak komfortowo w studiu ) Ale na koniec i tak pretensje do tych co chodzili i zabierali głos.
1 13
Po co słuchać krzykaczy na nie ? 😀
1 7
normalni siedzieli w domu .......
32 2
Dokładnie! Przypomnijmy sobie wypowiedzi radnych Dobrej Zmiany sprzed paru miesięcy jak oni wychwalali konsultacje, jak oni byli za prawami miejskimi, że warto, że Sierakowice tyle zyskają itd, itp. A gdzie oni wszyscy się teraz pochowali??? Gdzie był wiceprzewodniczący Sildatk który tak zachwalał konsultacje społeczne. Czy on usiadł obok wójta chociaż raz?????
19 1
Najpierw robi się ciasto a jak się nie uda czyta się przepis.
20 3
T. Maszke za trzy lata będzie dobrym kandydatem ? Wygra w pierwszej turze i zmiecie konkurentów?
1 6
to wtedy będzie po nas
24 3
wielki dla redaktora E.K. za nagłaśnianie sprawy i proszę dalej trzymać sprawę na pulsie.
22 2
Ludzie opamietajcię się, już czas pogonić tego ciula z dobrej zmiany!! Referendum i paszoł z nim!!!
A Fularczyk karabin na plecy i won do lasu !!
14 0
Za Kobielę pa Fularczyk był w miarę.Za Kuczkowskiego wyszło buradztwo
1 0
Za Fularczyka było tak samo tylko nie wychodziło nic na zewnątrz. Teraz niestety nie jest tak łatwo.
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
11 0
Niech gmina zajmie się lepiej posterunkiem policji,bo jest w tragicznym stanie niech go,choć odmalują no ale na to nie będzie pewnie funduszy nawet z rezerwy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz