W Chlewnicy (gm. Potęgowo) uroczyście otwarto nowoczesną regionalną instalację przetwarzania odpadów komunalnych. To jedna z dwóch takich jednostek w Regionie Północnym (należą do niego m.in. gminy Sulęczyno, Chmielno, Sierakowice) i jedyna w woj. pomorskim produkująca wysokiej jakości paliwo alternatywne.
Ostatnia planowana instalacja regionalna do przetwarzania odpadów komunalnych w województwie pomorskim została uroczyście otwarta. Znajduje się ona w Chlewnicy (gm. Potęgowo) i jest jedną z dwóch takich instalacji w regionie północnym. Przypomnijmy - zgodnie z wojewódzkim planem gospodarki odpadami WPGO2018 dla województwa pomorskiego Region Północny składa się z 21 gmin z terenu sześciu powiatów województwa pomorskiego. Sześć z tych gmin w oparciu o instalację w Chlewnicy (Potęgowo, Sierakowice, Chmielno, Sulęczyno, Czarna Dąbrówka i Damnica) utworzyło w roku 2008 Porozumienie Międzygminne. Region ten liczy ponad 211 tys. mieszkańców nie licząc dużej grupy turystów okresie letnim (Łeba, Kaszuby i Półwysep helski).
W uroczystości otwarcia RIPOK w Chlewniocy wzięli udział reprezentanci sejmu, władz wojewódzkich i lokalnych oraz przedstawiciele instytucji ochrony środowiska w regionie. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wójt gminy Potęgowo Jerzy Awchimieni oraz właściciel firmy ELWOZ Kazimierz Woźniak. Obiekt poświęcił proboszcz parafii ze Skórowa ks. Waldemar Pielecki.
- Inwestycja ta, zrealizowana przez firmę, która posiada już swoja historię 40-letnią i jest widoczna na mapie województwa, była niezbędna. Kończy ona pierwszy etap systemu gospodarki odpadami w województwie po jego reformie od lipca 2013 roku - podkreślił Mieczysław Struk.
RIPOK w Chlewnicy jest pierwszą prywatną linią sortowniczo-przetwórczą w województwie pomorskim będącą również instalacją regionalną do przetwarzania odpadów komunalnych. Powstała ona na obszarze ok. 22 ha. Położona jest przy drodze krajowej S6 pomiędzy Lęborkiem a Słupskiem i sąsiaduje z istniejącą farmą wiatrową oraz biogazownią. Powstała w efekcie rozbudowy istniejącej od 2001 roku instalacji zastępczej w m. Chlewnica gm. Potęgowo. Rozbudowa instalacji była zaplanowana i zgodna z zapisami aktualnego wojewódzkiego planu gospodarki odpadami.
W ramach RIPOK Chlewnica rozbudowano także instalację do produkcji wysokiej jakości paliw alternatywnych o wydajności 30 000 Mg/rok wraz z instalacją do suszenia produkowanego paliwa. W efekcie rozbudowy powstała sortowania odpadów mogąca sortować zarówno zmieszane odpady komunalne jak i zbierane selektywnie o mocy przerobowej wynoszącej 40 000 Mg/rok.
W celu zagospodarowania frakcji biodegradowalnej powstała kompostownia odpadów o wydajności wynoszącej 10 000 Mg/rok spełniająca obecnie obowiązujące przepisy prawne. Kompostownia będzie również spełniać zadania instalacji tlenowej stabilizacji frakcji organicznej wydzielonej mechanicznie na linii sortowni z odpadów komunalnych zmieszanych dostarczonych do zakładu.
W ramach instalacji pomocniczych powstał punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych tzw. PSZOK dla mieszkańców gminy Potęgowo, na terenie której funkcjonuje instalacja regionalna. Jednocześnie dostosowano infrastrukturę RIPOK-u Chlewnica w postaci wiat magazynowych na odpady oraz surowce wtórne, rozbudowano zbiornik wody ppoż. Powstały nowe drogi wewnętrzne, parkingi oraz place manewrowe i magazynowe, a także budynek socjalno-administracyjny i wiatę do prowadzenia drobnych napraw i przeglądów użytkowanego sprzętu. W celu zaopatrzenia instalacji w energie zbudowano nową stację trafo, gdyż dotychczasowa okazała się zbyt mała do obsługi powstałego RIPOK-u. Moc zainstalowana w sortowni i kompostowni przekracza 750 kW.
RIPOK Chlewnica jest obecnie jedyną instalacją w województwie pomorskim produkującą od 2008 roku wysokiej jakości paliwo alternatywne. Paliwo to jest odbierane przez cementownie. Dzięki tym instalacjom RIPOK w Chlewnicy znacznie zredukuje ilość odpadów poprocesowych, które kierowane są do unieszkodliwienia poprzez składowanie na kwaterze i jednocześnie nie będzie miał problemów związanych z zakazem składowania odpadów o wartości opałowej powyżej 6 J/g.
Instalacja powstała przy wsparciu finansowym Narodowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Gdańsku oraz środków własnych inwestora. Ambicją właściciela instalacji jest, aby RIPOK Chlewnica sposób maksymalny i uzasadniony ekonomicznie zagospodarowywał wszelkie trafiające do instalacji odpady i do minimum zredukował masę odpadów kierowanych do składowania na kwaterze.
0 0
Nareszcie nasi notable trafili tam gdzie ich miejsce (odpady ;-)
0 0
Ten artykuł brzmi bardziej jak reklama Elwozu
0 0
co na to saniko?
0 0
Dajmy im się rozwiać i żyć. Poproszę PT Redakcję o artykuł
spawozdawczy z działalności tego przedsięwzięcia za rok.
0 0
Ja też się cieszę,że nasza lokalna firma tak się rozwinęła i zainwestowała w ten projekt. Mam nadzieję,że nasze odpady będą przetwarzane tak jak tu jest ładnie opisane. Powodzenia.
0 0
Produkujemy coraz więcej odpadów ,które stanowią zagrożenie dla wszystkiego co żyje więc takie projekty powinny cieszyć a nie wywoływać zawiść . bardzo dodrze,że to nasze polskie a nie zagraniczne. Brawo!!!!!
0 0
Ciekawe jak długo cementownie będą przyjmowały takie paliwo... bo u nas także powstają polskie instalacje do produkcji takiego paliwa... a cementownie znajdują się na południu... a nie na północy.