Zamknij

Zalety hipoterapii - czyli jak jazda konna może pomóc

11:54, 19.03.2019 | mat.partnera
REKLAMA

Hipoterapia to metoda rehabilitacji prowadzona przy udziale konia. Dzięki hipoterapii można pokonać lęki, rozluźnić napięte mięśnie i nie tylko. Terapia jest dedykowana dla osób niepełnosprawnych psychoruchowo, sensorycznie lub osób socjopatycznych.

Terapia odbywa się przy udziale hipoterapeuty, która asekuruje i zapewnia bezpieczeństwo osobie niepełnosprawnej. Bardzo ważnym aspektem jest dobranie konia, najistotniejszy jest jego charakter. Koń jest wcześniej wytresowany i posiada takie cechy jak: łagodność oraz posłuszeństwo. Koń także musi być dopasowany do osoby, która będzie na nim jeździła – wzrost oraz potrzeby rehabilitacyjne.


Celem tej terapii jest przywrócenie sprawności fizycznej oraz psychicznej - oczywiście w możliwym do osiągnięcia zakresie. Dzięki hipoterapii można osiągnąć:

-poprawę zaburzeń równowagi i samodzielnego poruszania się,

-poprawę i rozwijanie samodzielności,

-zwiększenie poczucia własnej wartości i przełamania strachu w kontaktach społecznych,

-poprawa koncentracji i koordynacji,

-zmniejszenie reakcji nerwicowych,

-zwiększenie wydolności organizmu,

-pobudzanie zmysłów.


Hipoterapia jest także zalecana dla dzieci autystycznych. Osoby autystyczne oraz konie mają wiele podobieństw w postrzeganiu, porozumiewaniu się, a także w reagowaniu.

Własny ośrodek hipoterapii

Pasję do koni można połączyć z czymś pożytecznym. Wile takich osób decyduję się na otwarcie ośrodka rehabilitacji i hipoterapii, które ma na celu pomagać osobom niepełnosprawnym. Jednak, aby założyć taki ośrodek potrzebne są duże fundusze, potrzebujemy wykwalifikowanych terapeutów – możemy też sami przejść szkolenie oraz potrzebujemy dobrych koni. Z pomocą mogą przyjść fundusze i dotację z unii europejskiej. Nie możemy również zapomnieć o pielęgnacji koni - opieka weterynaryjna, bardzo ważne jest także co jedzą – należy stawiać na wysokiej jakości paszę dla koni, np. od chrupka.eu. Konie potrzebują także miejsca, gdzie będą mogły się wybiegać, odpowiednich stajni, padoku i dużo miłości. Jeśli masz już własną stadninę koni, warto pomyśleć o ośrodku rehabilitacyjnym. Kurs na hipoterapeutę to koszt około 2 tysięcy złotych.

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone